Klostermannův most

Překlenutí horské říčky Vydry v úseku pod Antýglem


Řeka Vydra je mimořádný přírodní fenomén. Mírně hnědé vody původem ze šumavských lesů a rašelinišť tečou mezi obrovitými balvany, kulisu jim postavily okolní hluboké lesy, převážně smrkové. V sedmikilometrovém úseku mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou byla v minulosti jen dvě obydlená místa - Hálkova chata a Turnerova chata. Dle vyprávění místních lidí sem prý chodil často spisovatel Karel Klostermann, který část děje svých děl zasadil právě sem. Ani se nedivíme. Krajina Šumavy i místní lidé jsou studnicí inspirace. 

Lidé měli možnost přecházet řeku jen na jednom místě, po lávce u Hálkovy chaty.  Pokud chtěli jít ze Srní k řece nebo obráceně, použili lesní stezku. Chodil po ní i slavný spisovatel. 

Dějiny na konci 20. století kráčely v neprospěch Hálkovy chaty i lávky u ní. Chata přestala sloužit r. 1990 a o jedenáct let později musela být kvůli porušené statice zbourána. Lávka byla také kvůli statice často opravována a nakonec se Správa národního parku Šumava rozhodla k novému řešení. Nová lávka byla r. 2012 postavena na novém místě od bývalé chaty výše proti proudu, kde je užší koryto a byla možnost mostovkou řečiště překlenout v relativně vysoké světlé výšce. Současně byla vybudována nová stezka lesem mezi Srním a novou lávkou. Stavba lávky, která dostala jméno Klostermannův most, přišla na 2,5 milionu korun. A spisovatelovo jméno nese i naučná stezka, která na mostě začíná (nebo chcete-li, končí). 

Správa Národního parku stavbou vyřešila i dlouhodobý problém. Návštěvníci dříve chodili ze Srní k řece první zónou národního parku. Nyní se nejcennějšímu území vyhnou. Stará lávka u bývalé Hálkovy chaty byla odstraněna. 

Žluté značky mezi Srním a lávkou v terénu maloval člen KČT Emil Kintzl, který turistické cesty po celé Šumavě zhotovuje již od roku 1959. 

Podle:

http://www.regionplzen.cz/zpravodajstvi/sumavskou-vydru-preklenuje-novy-klostermannuv-most/, 10. 3. 2018


Umístění

GPS souřadnice

49°4'21.109"N, 13°30'34.771"E

Adresa

Srní 341 92

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Srní I., Vchynice-Tetov I.
Nadmořská výška
855 m.n.m.
Základní číselné údaje
Most byl postaven r. 2012. Je široký 2 m a dlouhý 30 m.
Kategorie chráněného území
Národní park Šumava, I. zóna

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Sušice na trati Horažďovice předměstí - Klatovy. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Ze Sušice jeďte autobusem směr Srní - Modrava. Vystoupit můžete na těchto zastávkách. Rejštejn, Čeňkova Pila nebo Srní nebo Srní, Antýgl. Některé spoje jedou již z Prahy. V Sušici je autobusové nádraží vedle vlakového.  

Příjezd osobním autem, parkování

Autem lze zaparkovat buď na malém parkovišti u Čeňkovy Pily (málo místa) nebo v Srní nebo u Antýglu, kde je místa poměrně dostatek. Parkoviště na Antýglu je placené.  

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Doporučujeme parkovat na Antýglu.  

Přístup pěšky

Podél řeky Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou vede pohodlná turistická stezka. Turisté obvykle jdou podél toku z Čeňkovy Pily nebo z Antýglu tam a zpět nebo cestu pěšky kombinují s dopravou na začátku nebo na konci  výletu (tam či zpět) autobusem. Spoje ovšem nejezdí příliš často a je potřeba je mít před výletem prostudované. Silnice nevede nikde podél řeky, ale balvanitý úsek objíždí přes Srní. Celý úsek Antýgl - Klostermanův most - Bývalá Hálkova chata - Turnerova chata - Čeňkova Pila měří asi 7 km a je poněkud snazší absolvovat jej z Antýglu, tedy dolů.  

Přístup ze Srní ke Klostermanovu mostu: žlutá značka asi 4 km, částečně po silnici, částečně po cestách a pěšinách. Zajímavost po cestě: vlčí výběh. 

Přístup ze Zhůří k Turnerově chatě: žlutá značka asi 3,5 km, většinou lesní cesty. 

Příjezd na kole, parkování kol

Cesta podél Vydry je sice sjízdná pro horská kola, ale je na ní ve směru od Antýglu i ve směru od Čeňkovy Pily nainstalována značka se zákazem vjezdu.  

Poznámky pro vozíčkáře

Cestu podél Vydry lze projet na vozíčku. Průjezd hodnotíme ale jako obtížný. Doporučujeme směr shora dolů, tj. od Antýglu a velmi schopný fyzický doprovod s sebou k překonávání  překážek a nerovností.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu