Kavky

Teplomilná stepní a lesostepní květena na jižním úbočí vrcholu Hády u Brna


Jižní úbočí Hádů u Brna je zajímavým příkladem faktu, jak poněkud paradoxně průmysl a velkolom dokáže zachránit část krajiny. Na Hádech lom na vápenec vytvořil do krajiny nepřehlédnutelnou jizvu, na kterou si ale obyvatelé Brna zvykli. Lom na Hádech je dokonce tak obrovský, že neodmyslitelně patří k městským panoramatům. Pokud například jste fotografové a děláte snímky památek v centru, často se vám stane, že na pozadí máte lom Hády, ať už chcete či nikoli.

V době těžby se pochopitelně za turistikou do lomu a okolí nechodilo a tak těsně jižně od lomu, tam, kde těžba neprobíhala, celkem nerušeně vzkvétala stepní a lesostepní vegetace. Území se dokonce zařadilo k floristicky nejcennějším a nejbohatším v rámci celého Brna.

Kavky se rozkládají mezi lomem Džungle a Růženiným lomem. Tvoří je jižní svah porostlý listnatými stromy nebo keři (charakter lesostepi) nebo travami a dalšími bylinami (charakter stepi). 

Z chráněných druhů rostlin se vyskytuje např. sasanka lesní (Anemone sylvestris), bělozářka větevnatá (Anthericum ramosum), kozinec vičencovitý (Astragalus onobrychis), třemdava bílá (Dictamnus albus), zvonek sibiřský (Campanula sibirica), koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis) a mnoho ohrožených druhů rostlin. Nejhojnější bylinou je tu oman mečolistý (Inula encifolia), ohrožená rostlina, která se vyskytuje roztroušeně na jižní Moravě. Kvete v červenci a srpnu nápadnými žlutými květy. Na Kavky se vrátil vzácný hadinec červený (Echium maculatum), známý jen z několika málo míst.

Přírodní památce Kavky se věnuje Pozemkový spolek Hády, který tu mj. zavedl chov lam alpak.

Podle:

http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?frame&SHOW_ONE=1&ID=2154, 23. 4. 2013

http://www.pshhady.cz/, 23. 4. 2013


Umístění

GPS souřadnice

49°13'2.573"N, 16°40'8.290"E

Adresa

Brno-Maloměřice a Obřany, Brno-Židenice
Brno 614 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Maloměřice, Židenice
Nadmořská výška
302 m.n.m. - 315 m.n.m.
Základní číselné údaje
Přírodní památka má rozlohu 6,4 ha. Vyhlášena byla r. 2000.
Kategorie chráněného území
Přírodní památka Kavky

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší ("rozumnou") vlakovou stanicí je Brno hlavní nádraží, odkud jeďte městskou hromadnou dopravou přes zastávku Stará Osada.. Nebo využijte stanici Brno - Židenice, kde ale nestaví rychlíky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší zastávkou autobusů je Velká Klajdovka. Sem - k restauraci - jezdí linky 201 a 202 z Brna - Židenic, žel. st. a také ze Staré Osady. Vyšší frekvenci spojů má o 200 m jižněji ležící zastávka, která se jmenuje také Velká Klajdovka. Sem - do sídliště Líšeň - jezdí linky 78, 82.

Také můžete využít autobusy č. 64 nebo 74 a přijet ze Staré Osady na konečnou zastávku Červený písek západně od lokality.

Příjezd osobním autem, parkování

Pokud snad máte úmysl zaparkovat při vjezdu na polní či lesní cestu, riskujete konflikt s policií či jiným kontrolním orgánem. Proto doporučujeme parkoviště nad restaurací Velká Klajdovka.

Také můžete přijet od města ulicí Kulkovou, která vede na východní straně nákladového nádraží Maloměřice, dojet po ní až na konečnou autobusu č. 64, 74 Červený písek a jet i dál do kopce a podle momentální situace a množství aut zde zaparkovat nedaleko od přírodní památky Kavky.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Doporučujeme zaparkovat v blízkosti konečné autobusů Červený písek. Bývá tu víc místa než na Velké Klajdovce.

Přístup pěšky

Od zastávky autobusů Velká Klajdovka jděte na velkou křižovatku ulic Jedovnická a Novolíšeňská tvaru T (Jedovnická je průjezdní, Novolíšeňská zde končí). Prodloužením Novolíšeňské ulice je silnička mířící pod Růženiným lomem a pod Velkou Klajdovkou vpravo přes závoru k přírodní památce Kavky. Po této silničce půjdete 1,3 km.

Od konečné zastávky autobusů Červený písek jděte po silnici v prodloužení směru jízdy busu. Po 500 metrech odbočte mírně vpravo na horší cestu a jděte po ní dalších 300 m. Kavky uvidíte vlevo.

Příjezd na kole, parkování kol

Příjezd na kole je možný buď od Velké Klajdovky nebo od konečné Červený písek. Silnička pod přírodní památkou Kavky je sice horší kvality, ale je pro kola vhodná, silniční ale nedoporučujeme.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři s doprovodem zvládnou jízdu po silničce pod přírodní památkou Kavky celkem dobře.

Rady a tipy

Určitě zajděte do sousedního  Růženina lomu.

Prohlédněte si stránky Pozemkového spolku Hády a podívejte se na jejich chov lam (www.lamacentrum.cz) poblíž přírodní památky Kavky.


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu