Jeskyně Jáchymka

Nápadná jeskyně známá z minulosti těžbou fosfátů a guana a také archeologickými nálezy


Jeskyně Jáchymka se nachází v Josefovském údolí v Moravském krasu na levém břehu Křtinského potoka na modré turistické značce. Značená cesta dokonce prochází portálem jeskyně – „tunelem“. Na východní straně „tunelu“ vévodí okolním skalám mohutný vstupní portál jeskyně. Uvnitř jeskyně, která není běžně přístupná, se nachází Síň světla – hlavní dóm jeskyně a Západní síň. Jeskyně má více pater a celkovou délku 282 metrů.

Název Jáchymka dostala jeskyně po poustevníku Joachymovi, který ji v 19. století obýval, ale prostory jeskyně byly známy daleko dříve, vlastně od nepaměti.

Protože zdejší prostory v dávné době obývali i živočichové, kteří zde i umírali, stala se jeskyně cenným archeologickým nalezištěm. Než se tak stalo, obyvatelé okolí na počátku 20. stol. těžili jeskynní hlínu obsahující guano – trus živočichů – a kosti pleistocénních obratlovců jako zajímavé fosforečné hnojivo. Těžbou se mimoděk zasloužili o rozšíření prostor jeskyně a o objev spodního patra. Při těžbě a úpravách byly v jeskyni učiněny unikátní archeologické objevy. Byly zde nalezeny dvě zachovalé kostry dhoulů, psovitých šelem, které dnes žijí ve střední a jihovýchodní Asii.


Umístění

GPS souřadnice

49°18'29.872"N, 16°41'10.554"E

Adresa

Babice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Babice nad Svitavou
Nadmořská výška
305 m.n.m.
Základní číselné údaje
Délka jeskyně je 282 metrů.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras, Národní přírodní rezervace Býčí skála

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávkou je Adamov zastávka, odsud vede modrá turistická značka. Viz přístup pěšky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobus číslo 157 jezdící na lince Adamov - Vyškov jede celým údolím, kde má ve směru od Adamova tyto zastávky: Adamov, Karlov, pak Habrůvka, Josefov, což je zastávka u huti Františka a pak Habrůvka, Josefov, rozcestí, což je zastávka poblíž vývěrů Jedovnického potoka.

Příjezd osobním autem, parkování

S osobním autem lze parkovat nejlépe u huti Františka nebo na křižovatce v dolním konci Josefova. Nikde ovšem nejsou oficiální parkoviště.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus může parkovat na stejných místech jako osobní automobily, ale nikde se nejedná o oficiální parkoviště, takže řidič může mít s parkováním potíže.

Přístup pěšky

Údolím i portálem jeskyně vede modrá turistická značka mezi Adamovem a jeskyní Býčí skála. Její průběh je volen velmi citlivě, nevede po silnici a přitom spojuje téměř všechna zajímavá místa v údolí.

Příjezd na kole, parkování kol

Údolím vede po silnici III. třídy cyklotrasa č. 5077. K jeskyni ovšem musíte zabočit přes lávku u vývěrů Jedovnického potoka a krátce jet po modré značce.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři údolí mohou projet po silnici. S vozíkem a doprovodem dokonce mohou od vývěrů Jedovnického potoka přijet docela blízko k jeskyni. Do „tunelu“ ale vedou schody, tam se vozíčkář nedostane.

Rady a tipy

Doporučujeme údolí celé v klidu projít po modré značce pěšky nebo si udělat pěší výlet Josefov – Máchův pomník Palouk U Srnce Huť Františka - Josefov

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu