Mezi soutěskou Aradena a vesnicí Agios Ioannis vede silnice nejdříve několika serpentinami a pak víceméně rovně po úbočí hor, které se šplhají až do nadmořské výšky přes 2000 metrů.
Na průběhu silnice by nebylo nic neobyčejného, ale její okolí nadchne turistu - labužníka. Proč?
Za prvé: Není tady skoro žádný provoz. Nedivme se - Agios Ioannis je "konečná" pro tuto silnici, žádný zvláštní turistický cíl zde není a západně od vesnice se zvedají pusté hory. Vychutnáte si klid.
Za druhé: Geologický podklad na obou stranách silnice je tvořen vápencem, který vystupuje na povrch v podobě mohutných škrapů pokrývajících souvisle okolí široko daleko. Škrapy podobného druhu a v takovém množství se vidí málokde.
Za třetí: Kdo jen trochu cestuje po Krétě, ví, že les je tu vzácností. U Agios Ioannis roste přímo ze skalnatého povrchu nádherný středomořský porost, místy velmi hustý. Laik nechápe, kde zdejší stromy berou živiny pro svůj růst, když na škrapech chybí základní podmínka - půda. Je zřejmé, že jim stačí nepatrné množství náznaků humusu ve sníženinách mezi hřbítky škrapů.
Kdyby se podobné území vyskytovalo v Česku, zcela určitě by bylo vyhlášeno přírodní rezervací. Na Krétě je podobných míst s povrchovými krasovými jevy spousta a k Agios Ioannis možná ani žádný ochranář nezabloudil, aby si zdejších geologicko-botanických zvláštností všiml.
Umístění
35°13'29.031"N, 24°1'39.835"E
- Nadmořská výška
- 600 m.n.m. - 900 m.n.m.