Archeologické muzeum v Heraklionu

Jedinečná pokladnice nálezů z celé Kréty

Kontaktní informace

(+30)2810 / 279000
Oficiální stránky
amh@culture.gr

Řecký ostrov Kréta je územím, kde žili lidé nejstarších evropských civilizací počínaje civilizací mínojskou. Archeologické muzeum v Heraklionu je jedinečnou, nejrozsáhlejší a nejkrásnější sbírkou minojského umění a kultury na světě. Návštěvníci se musí připravit na to, že se jedná o muzeum velké a hojně navštěvované turisty z celého světa. 

Expozice muzea obsahuje více než 15 000 artefaktů z časového rozmezí dlouhého 5 000 let, od neolitu až po římské období, a to z vykopávek z celé Kréty, i když některé předměty shromažďují i jiná muzea. Vystavené předměty jsou samy o sobě natolik krásné a fascinující, že nepotřebovaly speciální vystavovatelské přístupy (kromě zabezpečení). Většinu z nich uvidíte v "obvyklém" výstavním pojetí ve vitrínách. 

Mnozí návštěvníci Kréty a cestovní kanceláře považují návštěvu archeologického muzea v Heraklionu za povinnou. Nepřehánějí. 

Muzeum zřizuje řecké ministerstvo kultury, respektive jím řízená organizace - generální ředitelství pro památky. Úkolem muzea je získávat, chránit, uchovávat, zaznamenávat, studovat, publikovat, zobrazovat a propagovat krétské artefakty od pravěku po pozdně římské období. Muzeum také organizuje také dočasné výstavy v Řecku a v zahraničí, spolupracuje s vědeckými a vědeckými institucemi po celém světě a pořádá různé kulturní akce.

A nyní konečně k tomu, co v muzeu uvidíte

Především je to obrovské množství předmětů vypálených z hrnčířských jílů, dále kamenické práce, předměty z bronzu a zlata, různé sochy, pečetě, rytecké práce, příklady užitkového a zdobného obrábění kovů, nářadí, zbraně, posvátné sekery a konečně fresky - krása s harmonicky zobrazenými postavami a roztodivnými barevnými kompozicemi. Díky nim víme, jak si lidé starých kultur užívali života. 

Konkrétně:

Z paláce v Knóssu uvidíte fresku s procesím a fresku s gryfem z Trůnního sálu, Delfíní fresku a Skok přes býka (akrobat uhýbající před útočícím býkem), také je tu nádherně zrestaurovaný Liliový princ, dalším freskám dali archeologové názvy Pařížanka a Sběračka šafránu. Naleziště v Knóssu také vydalo několik destiček s písmem A i B. Druhý typ byl rozluštěn jakožto záznamy domácího účetnictví. A konečně je tu slonovinová socha muže skákajícího přes býka a zlaté pečetě. Velmi pozoruhodným exponátem je 20 cm vysoká obětní nádoba z černého kamene ve tvaru býčí hlavy a soška hadí bohyně s obnaženými ňadry. 

Z Malie pochází mínojský šperk zobrazující dvě včely vkládající med do plástve.

Z Faistu byl do muzea dovezen proslulý faistský disk, hliněná destička o průměru 16 cm s piktogramy, které dosud nebyly rozluštěny. 

Z jeskyně v Kamares pochází nádherná keramika. Zde byla objevena také faistská váza s motivem bílých květin. 

Úžasnou práci odvedli archeologové na nalezišti Zakros. Ze 300 úlomků složili unikátní křišťálový roh určený k pití. 

Z naleziště Agia Triada pochází minojský sarkofág, sklizňová váza (zachovala se jen horní část zobrazující mladé rolníky vracející se z vinobraní), náčelnický pohár (velmož drží hůl a trojice mužů nese kůže) a boxerský pohár (mínojci se něm věnují zápasu s býky).

Muzeum v některých obdobích nebývá otevřeno celé kvůli rekonstrukcím, ale hlavní předměty obvykle uvidíte všechny, i když jich zrovna nebude 15 000. 
      
       
Otevřeno: IV - XI St - Po 8 - 18, Út 10 - 18
                       XII - III St - Po 9 - 16, Út 10 - 17
Základní vstupné do paláce v Knóssu a do muzea (combiticket) byl r. 2019 za 10 euro. Podle:

https://www.interkriti.org/crete/iraklion/heraklion_archaelogical_museum.html, 7. 4. 2020

Schulte-Peevers, A. a kol. (2013): Kréta, turistický průvodce Lonely planet, s. 111


Umístění

GPS souřadnice

35°20'20.065"N, 25°8'13.809"E

Adresa

Xanthoudidou (Ξανθουδίδου) 2
Heraklion 71202

Google Maps | Mapy.cz

Nadmořská výška
18 m.n.m.
Základní číselné údaje
V muzeu je vystaveno 15 000 předmětů z časového rozmezí 5000 let.

Přístup

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Muzeum se nachází asi 300 m jihozápadně od hlavního autobusového nádraží v Héraklionu. 

Příjezd osobním autem, parkování

V Héraklionu je zaparkování problém. Každé parkoviště má jiný režim a jen omezenou kapacitu. Nejvíce míst k parkování je v přístavu. Pak musíte do města dojít pěšky. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Turistické busy mají parkoviště před muzeem. 

Přístup pěšky

Muzeum najdete v moderní budově asi 300 m jihozápadně od autobusového nádraží. Budova není architektonicky nápadná. Při případných potížích se zeptejte na cestu v kterémkoli obchodě. 

Příjezd na kole, parkování kol

Jízdu na kole po Héraklionu vzhledem k obrovskému množství aut a chodců spíše nedoporučujeme. 

Poznámky pro vozíčkáře

Muzeum je bezbariérové. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu