Vodopád v Terezině údolí

Vodopád návštěvníky nadchne - a ani nikomu nevadí, že je umělý


Terezino údolí u Nových Hradů je jedním z nejstarších parků v Česku, který je pojmenován podle hraběnky Terezie Buquoyové. Krajinářské úpravy se zde prováděly již od druhé poloviny 18. století. 

Údolím teče říčka Stropnice, která sbírá vodu z části Novohradských hor. Mezi vesnicí Horní Stropnice a Novými Hrady má ráz bystřiny, čehož využili krajinářští architekti ve službách Buquoyů a na říčce v horní části údolí r. 1817 postavili umělý vodopád. Náhon k němu odbočuje z říčky doprava asi 700 m nad vodopádem v západní části parku. Zpočátku náhon vede nevysoko nad řekou, ale v blízkosti vodopádu je nápadně vysekán do rulového podloží. 

Samotný vodopád naši předkové skvěle promysleli. Voda nejdříve padá ze stupně asi 1 m vysokého na skalní výčnělek, na němž se roztéká a tříští a poté padá vějířovitě v symetrickém tvaru do koryta Stropnice. Vodopád může někomu připomínat dívčí cop, někomu žíně na koňském ocasu.   

Pokud si k vodopádu přičtete velmi krásné okolí s původními i exotickými dřevinami a romantickými stavbami, není divu, že vodopád patří k nejnavštěvovanějším místům jižních Čech. Nikomu z návštěvníků nevadí, že je umělý, možná, že si někteří tuto skutečnost ani neuvědomují. 

Podle: 

Janoška, M. (2008): Nejkrásnější vodopády České republiky, Academia Praha, s. 148.


Umístění

GPS souřadnice

48°46'46.680"N, 14°45'11.719"E

Adresa

Údolí
Nové Hrady 374 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Údolí u Nových Hradů
Nadmořská výška
512 m.n.m.
Základní číselné údaje
Výška vodopádu je 9 m. Byl vybudován r. 1817.
Kategorie chráněného území
Národní přírodní památka Terčino údolí

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice se jmenuje Nové Hrady (trať České Budějovice - České Velenice).

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Vzhledem k tomu, že Terezino údolí leží mezi Novými Hrady a Horní Stropnicí, což jsou na zdejší poměry docela lidnatá sídla, jezdí sem v pracovní dny i o víkendu dost autobusů, některé i od vlaků ze železniční stanice Nové Hrady. Některé spoje sem jezdícího autobusu z Českých Budějovic nabízejí přepravu jízdních kol. Přímo u vchodu do Terezina údolí ale zastávka není, spojení hledejte do zastávky Nové Hrady, Údolí nebo Světví

Příjezd osobním autem, parkování

Placené parkoviště je na dvou místech při vchodu do Terezina údolí. Jedno se nachází u vstupní brány a jedno poblíž středu zástavby osady Údolí. Auto můžete také nechat u tvrze Cuknštejn. Zde je ale málo místa.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Placené parkoviště je u středu zástavby osady Údolí. K Cuknštejnu po úzké silnici nejezděte.

Přístup pěšky

Terezino údolí si můžete projít po naučné stezce nebo sem můžete přijít po červené značce na trase Horní Stropnice - Nové Hrady. Obě značené stezky vedou okolo vodopádu. 

Příjezd na kole, parkování kol

Stezky v Terezině údolí jsou většinou sjízdné pro horská kola. Platí to i pro pěšinu u vodopádu. Vzhledem k velkému množství pěších doporučujeme místy kolo vést. 

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář se za pomoci doprovodu s jistými obtížemi od brány parku může dostat až k Modrému domu, ale pak je pěšina téměř nesjízdná a to i tehdy, když je k dispozici šikovný doprovod.  

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu