Řeka Dyje přitéká z Rakouska do Čech u Vratěnína. Mine Graselovu vyhlídku, přírodní rezervaci Bílý kříž a spěchá k prvnímu sídlu na českém území, jímž je Podhradí nad Dyjí se zříceninou hradu Frejštejn.
Ale v historii Podhradí nebylo prvním sídlem na českém území při toku Dyje. Jen zhruba 1,5 km poté, co Dyje vstoupila do Česka, se její vody vzduly na jezu, z něhož byl odveden náhon k levému břehu k rozsáhlému mlýnu, který se jmenoval Libuňský a stával u prvního moravského mostu přes Dyji a nesl jméno podle německého pomístního názvu „Loibing“ R. 1887 je uváděn mlynář Eduard Bauer. Jeho rod provozoval mlýn a pilu až do první republiky. Pak byl spolumajitelem mlýna Anton Kiesling z mlynářské rodiny na mlýně v Unterthürnau. Karl Kiesling zdědil po otci Ferdinandu Kieslingovi mlýn v Unterthürnau a vzal si r. 1929 za ženu Johanu Bauer, dceru Josefa Bauera z Libuňského mlýna (Loibing-Mühle).
R. 1930 je na mlýně uváděna Francisova turbína s průtokem 0,91 m3/s a spádem 2,6 m a 1 kolo na spodní vodu s průtokem 0,962 m3/s a spádem 1,08 m.
Mlýn je vidět i na leteckém snímku z r. 1952. Pak se Československo izolovalo od západního světa železnou oponou a všechna sídla, která se ocitla na českém území mezi ní a státní hranicí byla zbourána. Dnes po mlýně na levém břehu nejsou stopy. Jen voda Dyje na několika místech zrychluje tok na zrušeném jezu.
Kromě levého břehu je v tomto místě nesmírně zajímavý pravý břeh. Na něm totiž jsou terénní pozůstatky budovy, jejíž účel v redakci tohoto webu neznáme. Současně je na celém pravém břehu patrné, že právě tudy vedla jedna z větví železné opony, protože břeh je v šířce asi 10 - 30 m srovnán a je zarostlý vegetací, která se rozbujela po roce 1989, kdy železná opona padla.
Místní lidé pravý břeh vyhledávají kvůli studánce, která má údajně kvalitní pitnou vodu. Její rozbor sice napovídá něco jiného, ale při výletě sem nepotkáte turisty, nýbrž osoby s kanystry, kterak autem jedou až ke studánce.
Zdroj vody je pěkně upravený a nachází se u něj odpočinkový přístřešek.
Ke studánce vede lesní cesta od silničního mostu přes Dyji (48°53'19.426"N, 15°39'37.019"E). Pokud při vycházce nezůstanete jen u prohlídky studánky a budete pokračovat lesní cestou proti proudu řeky, pak dojdete až k místům, kde si budete moci prohlédnout krásné skály na opačném břehu a pokud budete chtít jít ještě dál, pak se vám naskytnou nevšední pohledy na Graselovu vyhlídku, taktéž na opačném břehu.
A ještě drobnost. Místní nemají pro studánku jméno. Název U Libuňského splavu je novodobý a umělý.
Podle:
http://vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/detail/3637-libunsky-mlyn-loibingmuhle, 30. 4. 2020
https://www.estudanky.eu/9769-studanka-u-libunskeho-splavu, 30. 4. 2020
Umístění
48°53'16.088"N, 15°39'4.020"E
Adresa
Stálky 671 06- Katastrální území
- Stálky
- Nadmořská výška
- 362 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Libuňský mlýn na levém břehu Dyje existoval do r. 1952. Vydatnost pramene na pravém břehu se udává 6 litrů za sekundu.