Nad plochou vodní nádrže Vranov zůstalo nezatopeno několik mimořádně půvabných míst. Jsou tvořena suťovými lesy, osamocenými borovicemi a skalami z geologicky starých hornin. Nad exponovanými partiemi obvykle rostou listnaté lesy. Všechna rostlinná společenstva jsou velmi blízká přírodnímu stavu, na některých lokalitách se vyskytují vzácné nebo chráněné druhy.
K nejkrásnějším místům patří skály u Chvalatic zvané Růžový vrch, které vybíhají do vod Vranovské nádrže dlouhým poloostrovem, přesněji řečeno šíjí zaklesnutého meandru, který má pozoruhodné rozměry. V nejužším místě měří pouhých 80 metrů, ale je přitom 1,2 km dlouhý a voda jej obtéká údolím dlouhým asi 2,5 km.
Přírodní rezervace Růžový vrch se rozkládá na příkrých, skalnatých srázech na zmiňovaném poloostrově anebo v jeho blízkosti. Svahy mají jižní, jihovýchodní a jihozápadní expozici, takže na nich můžeme v létě naměřit při slunných dnech extrémně vysoké teploty. Vody přehrady zase činí celou rezervaci mimořádně pohledově příjemnou a fotogenickou.
Nad poloostrovem vyčnívá výrazný jehlovitý skalní útvar nazývaný v dřívějších dobách Babka. Podle něj je pojmenována celá ostrožna. Geologicky je území tvořeno biotitickými pararulami a amfibolity moldanubika, vesměs tedy starými horninami (moldanubikum je název rozsáhlé oblasti mezi Vltavou a Dunajem, nikoli název horniny).
Na skalách nebo v okolních lesích roste několik chráněných druhů rostlin. Jmenujme alespoň jeden - otevřené skály jsou domovem hvozdíku moravského (Dianthus moravicus). Všechny porosty milují různé druhy hmyzu, Růžový vrch je entomologicky velmi cenné území.
Ochránci přírody se snaží na Růžovém vrchu zachovat porosty blízké přírodnímu stavu, které jen částečně zastiňují skály, rozhodující je především ponechání suchomilných trávníků na skalních výchozech a starých doupných stromů, hlavně dubů, nad nimi. Zcela nežádoucí je jakákoli stavební činnost. Omezovat se mají jen některé cizorodé expanzívní dřeviny, například jasan ztepilý.
Růžový vrch sloužil od mladší doby kamenné jako hradiště, naposledy pak v 11. století.
Na poloostrov vede shora od Chvalatic stezka, která je na skalách místy poněkud krkolomná. V plánu je zbudování vyhlídkového místa a naučné stezky.
https://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?SHOW_ONE=1&ID=1846, 22. 5. 2020
Umístění
48°55'55.871"N, 15°44'31.398"E
Adresa
Chvalatice 671 02- Katastrální území
- Chvalatice
- Nadmořská výška
- 350 m.n.m. - 426 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Chráněné území o rozloze 16,9 ha bylo vyhlášeno r. 1996.
- Kategorie chráněného území
- Přírodní rezervace Růžový vrch