Jurkovičův dům

Typická stavba známého architekta je jednou z lázeňských budov v Luhačovicích

Kontaktní informace

+ 420 577 682 800
Oficiální stránky
jurkovic@lazneluhacovice.cz

Uprostřed Lázeňského náměstí v Luhačovicích, v těsné blízkosti kolonády, stojí unikátní skvost, jedno z nejlepších děl vynikajícího architekta Dušana Jurkoviče. Jurkovičův dům je krásným příkladem secesní lázeňské architektury a současně dokladem moderní stavby začátku 20. století. 

Stojí jako samostatná dvoupatrová stavba na nejhezčím místě Luhačovic na levém břehu říčky Šťávnice. Jurkovič se nebál svůj osobitý folklórem inspirovaný sloh zařadit do středu lázeňského areálu. Při vědomí, že se nacházíme na pomezí dvou národopisných oblastí - Valašska a Slovácka - se nepochybně jednalo o logický, současně však riskantní krok. Nebudou další generace Jurkovičovi vyčítat, že se některému folklornímu regionu podbízel a jiný zanedbal? Anebo že měl být modernější a foklór zcela vynechat?

Nic z toho se nestalo.

Jurkovič střed lázní i další budovy v Luhačovicích stvořil dokonale a na jeho stylu našli chyby jen závistivci. 

Vzhledem k podloží Jurkovič nemohl domu na místě starší stavby vyprojektovat sklepy. Z toho vyplývá, že veškeré interiéry - hotelové pokoje, místnosti pro procedury, restaurace, bar, bazén i technické zázemí se nacházejí v nadzemních podlažích. 

Dům má téměř čtvercový půdorys a vstupní rizalit v přízemí s rýhovanými, v patře ořímsovanými pilastry a dřevěnou polygonální věž s výplní ze skleněných cihel na severní straně. Fasáda je členěna rýhovanou podezdívkou a je prolomena 3 + 17 okenními osami. Okna v ní jsou čtvercového tvaru, nad nimi je segmentově tvarovaná plechová římsa. Mezi patry probíhá jiná, kordonová římsa. V prvním patře uvidíme fresku Madony a sv. Cyrila a sv. Metoděje, v průčelí najdete kamennou desku dr. P. Blaha. Druhé patro je zhotoveno z hrázděného zdiva. Uvidíme tu otevřenou zastřešenou lodžii. Červenohnědé polychromované dřevěné prvky vybíhají v konzoly, na nichž spočívá podklad, který nese valbovou střechu s deseti dekorativními trojúhelníkovitými vikýři. 

Vnitřní dispozice Jurkovičova domu je velmi jednoduchá, účelová, s centrálním schodištěm a dalším pomocným schodištěm ve věži. Hotel má 80 lůžek. 


Podle:

Hotel Jurkovičův dům**** - Lázně Luhačovice, a.s. (lazneluhacovice.cz), 18. 12. 2021

lázeňský dům Jurkovičův - Památkový Katalog (pamatkovykatalog.cz), 18. 12. 2021
Umístění

GPS souřadnice

49°6'23.571"N, 17°45'42.580"E

Adresa

Lázeňské náměstí 109
Luhačovice 763 26

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Luhačovice
Nadmořská výška
253 m.n.m.
Základní číselné údaje
Jurkovičův dům byl postaven r. 1902.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Luhačovice. Jezdí sem osobní vlaky z Újezdce u Luhačovic (Újezdec u Luhačovic leží na hlavní trati Veselí nad Moravou - Bylnice, odbočka je trať Újezdec u Luhačovic - Luhačovice) a rychlíky z Prahy (přes Pardubice, Olomouc, Přerov a Uherské Hradiště). 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Luhačovic jezdí dálkové autobusy např. z Brna a Ostravy, místní linky ze Zlína, Bojkovic, Slavičína a dalších míst. Autobusové nádraží je vedle vlakového, ale odtud je to do středu města i k lázním ještě docela daleko, zvlášť pro cestující s kufry (1,5 km). Výhodnější je cestovat do zastávky Luhačovice, pošta

Příjezd osobním autem, parkování

Parkování ve středu města je často možné jen pro hosty lázní, kteří to mají dojednáno v rámci ubytování, jinak můžete parkovat u vlakového nádraží nebo na parkovišti na severním konci ulice Masarykovy, při výjezdu z Luhačovic ve směru na Vizovice. Dále je možnost parkovat v ul. Nádražní. Viz též zde.  

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Stání je možné na parkovišti na severním konci ulice Masarykovy, při výjezdu z Luhačovic ve směru na Vizovice nebo v ul. Nádražní. 

Přístup pěšky

Příchod od kruhového objezdu na nám. 28. října ulicí dr. Veselého do lázeňského centra.

Od severu od parkoviště je příchod možný parkem podél říčky Šťávnice. 

Příjezd na kole, parkování kol

Jízda na kole lázeňským areálem sice není zakázána, ale v rekreačních špičkách uprostřed léta je okolo Jurkovičova domu velké množství chodců, takže si tady na kole moc neužijete a budete muset svůj bicykl vést. 

Poznámky pro vozíčkáře

Areál lázní je až na výjimky bezbariérový. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu