Již dávno si kopec Besedná nad středním Povltavím oblíbili místní lidé pro svůj snadno dostupný a přitom vynikající výhled. Byl mezi nimi i František Drtina (1861-1925), rodák z nedalekého Hněvšína, milovník přírody, který se sem často rád vracel, když si potřeboval odpočinout od práce, kterou vykonával v Praze.
R. 1926 na jeho počest místní lidé vybudovali rozhlednu. Peníze na její stavbu shromáždili ve sbírce, do níž přispěl částkou 10 000 Kč také prezident Masaryk. Pojmenovali ji Drtinovou rozhlednou a mysleli přitom na Františka Drtinu, i když tehdy byl již velmi aktivní v občanském životě i jeho syn Prokop Drtina, pozdější ministr, který rezignoval r. 1948 a který r. 1977 podepsal Chartu 77.
Tehdejší stavba 22 m vysoká měla tvar husitské hlásky, točité schodiště a dřevěný plášť s malými okny. Oblibu si získala takřka okamžitě, protože z ní bylo za jasného počasí možno přehlédnout značný kus Čech, mezi jinými místy např. Miličín, Svatou Horu u Příbrami, Hřebeny, kopce u Prahy, údolí Vltavy a dokonce i Kleť a Šumavu. Navštěvovali ji Češi, Slováci i cizinci.
Po II. světové válce potřebovala rozhledna opravit, ale tehdejším okresním vládcům zjevně vadilo jméno, s nímž se rozhledna pojila. Režim vykresloval skauting, který František Drtina spoluzakládal, jako nežádoucí hnutí a rezignaci ministrů (mj. Prokopa Drtiny) r. 1948 popisoval jako pokus "reakce o destabilizaci společnosti". Vše, co oba Drtinové (otec jako člen Masarykovy vlády, syn jako člen Benešovy vlády) učinili pro Československo, mělo být zapomenuto. Rozhledna byla r. 1967 stržena, v hlavách místních obyvatel ale jméno rodáka Drtiny přežívalo.
Prokop Drtina r. 1974 sháněl materiál ze zbourané rozhledny, ale nebyl ve své snaze úspěšný (mj. kvůli věku - tehdy mu bylo 74 let).
Hned po roce 1989 se vynořily plány na obnovu rozhledny. Vizualice a plány byly vytvořeny r. 2006, správy sbírky a webových stránek se ujalo občanské sdružení Veselý vrch. Plány obsahovaly dřevěnou neopláštěnou rozhlednu o dolním půdorysu tvaru čtverce a délce strany 7 m a kónického tvaru 21 m vysokého s ochozem o půdorysu taktéž čtverce o straně dlouhé 4 metry. Již předtím, roku 2002, byla otevřena Drtinova naučná stezka.
Stavba proběhla v l. 2014-15, otevření se konalo na Velikonoce r. 2015.
Z ochozu se naskýtá jeden z nejlepších kruhových rozhledů v Česku. Body na obzoru jsou detailně popsány na fotografiích umístěných nahoře.
Rozhledna je volně přístupná.
Podle:
http://www.drtinovarozhledna.cz/, 20. 7. 2020
Informační tabule pod rozhlednou, květen 2020
https://cs.wikipedia.org/wiki/Drtinova_rozhledna, 20. 7. 2020
Umístění
49°45'52.336"N, 14°22'35.154"E
Adresa
KřeničnáChotilsko 262 03
- Katastrální území
- Křeničná
- Nadmořská výška
- 496 m.n.m.
Přístup
Příjezd vlakem
Od vlaku je to na rozhlednu docela daleko. Nejbližší zastávka je Malá Hraštice na trati Praha - Dobříš.Příjezd jinou hromadnou dopravou
Jeďte nejdříve do Nového Knína a odtud autobusem č. 439 směr Živohošť. Vystupte na zastávce Chotilsko, Besedná, rozc.Příjezd osobním autem, parkování
Auto lze zanechat u silnice, která vede u samoty Besedná jižně od rozhledny. Místo nelze označit jako parkoviště, spíše jako rozšířenou krajnici.Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Bus bude mít na "parkovišti" jižně od rozhledny problém. Jeďte od východu a autobus postavte na rozšířené místo na krajnici.Přístup pěšky
Přes vrch Besedná vede zelená značka.
Od samoty Besedná, z "parkoviště": jděte vzhůru po zelené značce asi 0,5 km.
Od zastávky autobusu Chotilsko, Besedná, rozc.: jděte nejdříve k východu o silnici, pak vpravo vzhůru po zelené značce, celkem asi "slabých" 1,5 km.