Kostel sv. Vavřince v Brně-Komíně

Dominantní kostel na předměstí Brna založený královnou Eliškou Rejčkou

Kontaktní informace

+420 541 223 191
Oficiální stránky
farabrnokomin@seznam.cz

 Kostel sv. Vavřince v Brně-Komíně patří k nejvýznamnějším památkám Brna, nikoli díky architektuře, ale díky raným dějinám. Založila jej totiž Eliška Rejčka, tehdy vdova po dvou českých panovnících.

Obec Komín je doložena již z 1. pol. 13. století, kdy byla přifařena ke kostelu Panny Marie na Starém Brně. Eliška Rejčka se rozhodla v roce 1323 vybudovat na Starém Brně klášter pro zakládaný řád cisterciaček, povýšila farní kostel Panny Marie na Starém Brně na chrám klášterní a farní práva přenesla patronátním právem na nový kostel v Komíně, který postavila vlastním nákladem. Kostel nesl stavební rysy románsko-gotického období.

R. 1720 byl kostel poničen požárem, fara byla přestěhována do Bystrce. Samostatná farnost byla obnovena až v roce 1857. Požárem poničený kostel byl mezitím opraven.

Při opravě v l. 1883-84 byl na dosud hranolové věži vystavěn polygon (jehlanec) ukončený křížem. Tehdejší oprava ale nevyřešila základní problém kostela. Prostor uvnitř byl pro velký počet věřících příliš těsný. Dokonce místní uvažovali o stavbě nového kostela, ale nakonec byla vyprojektována přestavba, kterou v l. 1912-13 provedl žabovřeský stavitel František Hrdina podle plánů Antonína Blažka (ten mj. projektoval nový kostel v Bílovicích nad Svitavou).  Kolmo na východozápadní osu starého kostela byla postavena nová část ve směru od severu k jihu. Ze starého kostela zůstala na boku věž 45 m vysoká a na druhé straně presbytář, který nyní tvoří boční kapli. Přestavba se přizpůsobila slohu původní chrámové lodi.

Nový portál směřující ke středu Komína je tesaný z hořického pískovce. Nad portálem na římse uvidíte dvě sochy andělů. Mezi nimi je vytesán hořící rožeň, atribut svatého Vavřince.

R. 1976 proběhly opravy fasády, portálu, oken v presbytáři, oprava věže, r. 1997 byla před kostel instalována kamenná kašna, znázorňující Starý a Nový zákon. V dalších letech byly opraveny sochy, dřevěné rámy obrazů, r. 2004 byly opraveny varhany. R. 2005 se se uskutečnila oprava uchycení zvonů a rekonstrukce věžních hodin.

Podle:

www.kominfarnost.cz, 1.9. 2012

Brauner, J. (2006): Brněnské kostely, Kartuziánské nakladatelství, Brno, s. 144


Umístění

GPS souřadnice

49°13'17.821"N, 16°33'16.758"E

Adresa

Kristenova 25
Brno-Komín
Brno 624 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Komín
Nadmořská výška
221 m.n.m.
Základní číselné údaje
První zmínky o kostele jsou z r. 1323.

Přístup

Příjezd vlakem

Brno hlavní nádraží - odtud 7 km tramvají č. 1 směr Bystrc. Vystupte na zastávce Svratecká.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Tramvaje z centra směr Bystrc, zastávka Svratecká, odtud pěšky 450 m nebo jednu zastávku trolejbusem 36. Trolejbus z centra č. 36 směr Komín sídliště, zastávka Kristenova, odtud ke kostelu pěšky 70 m. Též trolejbus č. 30 z Králova Pole, nádraží, zastávka Svratecká, odtud pěšky 400 m nebo ještě jednu zastávku trolejbusem 36.

Příjezd osobním autem, parkování

U kostela lze parkovat, ale více místa bývá v sousední ulici Vavřinecké. Lze parkovat i na prostranství nad kostelem u hřbitova.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Nejvíc místa pro parkování autobusu je v ulici Vavřinecké.

Přístup pěšky

Kostel si můžete prohlédnout např. při vycházce podél Svratky. Od komínské sokolovny (zastávka tramvají Svratecká) jděte okolo restaurace U Dvořáků a už kostel uvidíte.

Příjezd na kole, parkování kol

Podél levého břehu Svratky vede Komínem cyklostezka č. 1, z ní odbočte u komínské sokolovny do středu Komína - odbočka celkem 460 m. Parkování kol u kostela není vyřešeno.

Poznámky pro vozíčkáře

Kostel není bezbariérový.

Rady a tipy

Návštěvu kostela můžete spojit s výletem na Brněnskou přehradu nebo do Údolí oddechu.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu