Devět křížů je označení pro místo, u něhož se mimoúrovňově míjí dálnice D1 se "starou" silnicí, dnes označenou číslem 602 mezi Brnem a Velkou Bíteší. Motoristé znají pod tímto jménem zejména oboustrannnou dálniční odpočívku s benzinovou čerpací stanicí a také exit 168. Devět křížů ale má být spojeno s pochmurnou událostí ze 16. století, ovšem co se tu doopravdy stalo, zůstává nadále skryto závojem tajemství. Při silnici 602 opravdu devět mohutných křížů stojí. Devět křížů = devět vyhaslých životů? A co je pravdy na pověsti, která vypráví o svatbě a vraždě jejich účastníků?
Dodnes se tu zachoval zvyk, že k prostřednímu kříži občas někteří lidé položí květiny. O tomto zvyku uctít "umrlčí svatbu" píše už Vladimír Sís v Národních listech r. 1940.
Podle pověsti tudy měl putovat po obchodní stezce v zimním počasí, kdy mrzlo a chumelilo, jistý Veleslav, mladý syn bohatého kupce. Na cestě ho nemocného a vyčerpaného našel místní sedlák a vzal ho domů vykurýrovat. Starala se o něj sedlákova dcera Johanka. Pacient a ošetřovatelka se do sebe zamilovali a chtěli se vzít, čemuž ale otec sedlák nepřál. Veleslav, aby budoucího tchána přesvědčil o svých kvalitách, se po vyléčení nechal naverbovat do vojska proti Turkům. Před odchodem věnoval Johance tajně sto dukátů a domluvil se s ní, že je může použít na věno s jiným mužem, pokud se do tří let nevrátí.
O Johanku byl mezi okolními chlapci velký zájem, ale ona jejich milostné návrhy odmítala. Ale za tři roky a jeden týden po Veleslavově odchodu už jí rodiče vystrojili svatbu s jistým Jaromírem. Věno měla od Veleslava....
Veleslav vojnu přežil, dokonce se z něho stal poddůstojník. Vrací se v předvečer svatby, ale nic o ní neví. V hostinci v Domašově se dozvěděl, že se jeho milá nazítří vdává. Spolu s místním myslivcem, který také kdysi Johanku chtěl, sestavili plán pomsty.
Zklamaní a zhrzení muži si u cesty počíhali na svatební vůz, který se vracel z kostela ve Velké Bíteši. Myslivec zastřelil novomanžele, Veleslav rodiče nevěsty a kočího. Když Veleslav viděl, jak nevěsta podklesla, ihned vyrazil za ní a slyšel jí, že mu odpouští. Pak zemřela, ale myslivec dál jako šílený vystřelil další rány a zabil další dvě přísedící dívky. To rozzuřilo Veleslava, který myslivce zabil, ale ze strachu nakonec spáchal sebevraždu, kdy obrátil zbraň proti sobě. Na cestě zůstalo devět mrtvých, jimž pak benediktini z Rajhradu postavili příslušný počet dřevěných křížů a posvětili je. Pokud některý ztrouchnivěl, nahradili ho novým.
Místní pověst se vypráví v mnoha variantách, dle některých chtěl Veleslav nevěstu unést, nikoli zastřeli a také se někdy nejedná o syna kupce, ale o koňského handlíře. Dodnes se neví, zda drsné vyprávění má pravdivé jádro. Novodobé verze tvrdí, že mrtvá nevěsta se zjevuje řidičům na D1 a způsobuje smrtelné dopravní nehody. Prý má spadeno na kohokoli, kdo má cokoli společného se svatebním obřadem.
Jenže místní prameny o jakékoli podobné události neuvádějí vůbec nic. Jen tištěná brožurka v bítešském muzeu z r. 1801 uvádí pověst "starou 261 let". Takže bychom mohli pátrat po událostech, které se staly kolem r. 1540, jenže povinné vedení matrik nařidil tridentský koncil až r. 1563 a nejstarší kniha bítešského hrdelního soudu je z r. 1556 a v ní žádný záznam o události není.
Nevíme ani, kdy přesně byly postaveny první kříže, protože nejstarší zmínka o nich je až z r. 1838.
Odborníci na zbraně navíc nejsou přesvědčeni o tom, že s puškami, které se r. 1540 používali a nabíjely se zpředu, byl bylo možné tak rychle postřílet devět lidí. A konečně ještě jedna skutečnost - místem vraždy (pokud se vůbec nějaká udála) zcela určitě není dnešní místo s kříži, protože stará kupecká stezka vedla jinudy.
O pověsti se odborníci dosud přou a nejvíc jí věří místní lidé z obce Lesní Hluboké, kteří si myslí, že nějaký reálný základ má.
Pravdou je, že historicky doložen je výslech Martina Roháče, vůdce loupežnické bandy, která měla na svědomí 59 vražd a ktereou tvořili vysloužilci z boje proti Turkům. Příběh se stal r. 1571 a mohl být předlohou pro vznik pověsti.
Podobný příběh zpracovala v povídce Krvavá svatba Božena Němcová. Jde o bitku soků, kteří se ucházeli o tutéž nevěstu. Vztahuje se k hradu Vízmburku v Podkrkonoší.
Podle:
Devět křížů | Kult, 19. 7. 2022
Devět křížů – Wikipedie (wikipedia.org), 21. 11. 2022
Umístění
49°16'4.494"N, 16°17'46.038"E
Adresa
Lesní Hluboké 664 83- Katastrální území
- Lesní Hluboké
- Nadmořská výška
- 509 m.n.m.
Přístup
Příjezd vlakem
Železniční stanice jsou od Devíti křížů poměrně daleko. Pokud byste se sem přece jen vydali na pěší výlet, pak jeďte do žst Vlkov u Tišnova na trati Brno - Žďár nad Sázavou nebo do Zastávky u Brna na trati Brno - Třebíč.
Příjezd jinou hromadnou dopravou
U Devíti křížů zastavují některé autobusy na lince Brno - Velká Bíteš. Zastávka se jmenuje Lesní Hluboké, motel 9 křížů.
Příjezd osobním autem, parkování
U křížů lze parkovat bez problémů.
Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
U křížů lze parkovat bez problémů.
Přístup pěšky
Návrh na výlet: z Vlkova u Tišnova, žst. postupně po silnici, po zelené, modré a žluté značce, celkem 17 km, nebo ze Zastávky, žst. po červené a žluté značce 16 km.
Příjezd na kole, parkování kol
Na kole se k Devíti křížům dostanete po silnici 602.
Poznámky pro vozíčkáře
Po vystoupení z auta si lokalitu můžete dobře prohlédnout.