Lávka na pěší stezce a přístaviště pod hradem Veveří

Elegantní dřevěné konstrukce


Pod hradem Veveří na území městské části Brno-Bystrc, v údolí potoka Veverka vybudovaly v r. 2007 Lesy České republiky povedenou dřevěnou stavbu. Cílem projektu bylo  spojit přístaviště osobní lodní dopravy se vstupem do hradu Veveří stezkou pro pěší a oddělit je od automobilové dopravy. Stezka začíná u železobetonové lávky, která vede přes vody Brněnské přehrady a pokračuje podél silnice k parkovišti pod hradem Veveří. Délka stezky se šotolinovým povrchem je  asi 730 m.

Projektantům a stavbařům se do cesty postavilo údolí potoka Veverky těsně před jeho ústím do Svratky, přesněji řečeno do vod Brněnské přehrady. Zde potok v délce asi 80 metrů těsně doprovází silnici. Bylo rozhodnuto údolí překlenout poměrně dlouhou dřevěnou lávkou s částečně krytou střední částí, kde je umístěno sezení pro unavené turisty. Zajímavostí je, že lávka vede v obloucích a  její podélný sklon není konstantní.

Když zorganizovala nadace Dřevo pro život  soutěž s názvem Dřevěná stavba roku 2011, stala se lávka pod Veveřím jejím suverénním vítězem jak podle odborníků, tak podle internetového hlasování veřejnosti.

Lávka sice odstranila potíže s  bezpečností chodců v zatáčkách pod hradem Veveří, ale nemohla vyřešit hlavní problém jejich pohybu a také bezpečnosti cyklistů na dlouhém úseku po celém pravém břehu přehrady, zejména od kempu Obora po Rokli.

R. 2017 bylo otevřeno blízko lávky nové přístaviště lodní dopravy, které má podobný architektonický ráz a v podobném vizuálním duchu se nesla r. 2020 oprava stezky přes Zouvalku na protějším břehu. 

Podle:

Informační tabule u lávky pod hradem Veveří, 25. 11. 2014

http://www.turistika.cz/mista/drevena-lavka-lesu-cr-drevena-stavba-roku-2011, 17. 1. 2015


Umístění

GPS souřadnice

49°15'26.692"N, 16°27'49.235"E

Adresa

Brno-Bystrc
Brno 635 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bystrc
Nadmořská výška
240 m.n.m.
Základní číselné údaje
Lávka je dlouhá 80,55 m. Široká je 2 m. Otevřena byla r. 2007.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší "rozumnou" železniční stanicí je Brno hlavní nádraží, odkud pokračujte do zastávky Přístaviště tramvají č. 1. Dál pokračujte autobusem č. 303.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Podél pravého břehu přehrady jezdí autobus č. 303 na trase Brno, Zoologická zahrada - Hrad Veveří - Veverská Bítýška. Vystupte na zastávce Lávka pod hradem.

Na přehradě Dopravní podnik města Brna provozuje lodní dopravu. Jízdní řád lodí: http://www.idsjmk.cz/jrady/lod.pdf.  Je dražší, pomalejší, ale atraktivnější než autobus. Přepravuje i jízdní kola. Vystupte na zastávce Hrad Veveří, přístaviště.

Příjezd osobním autem, parkování

Osobní auto zaparkujte pod hradem Veveří, kde je velké bezplatné parkoviště. Odtud jděte pěšky po stezce podél silnice celkem 700 m, cestou půjdete po popisované lávce. Nepokoušejte se parkovat jinde. Městská policie tu je velmi obezřetná.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může též parkovat pod hradem Veveří

Přístup pěšky

Ze zastávky autobusů 303 Lávka pod hradem: Jděte k lávce asi jen 300 m.

Ze zastávky lodní dopravy Hrad Veveří, přístaviště: vyjděte na silnici, pak vpravo, celkem jen 100 m.

Z parkoviště pod hradem Veveří: Jděte po pěší stezce, která lemuje silnici, k řece, celkem 700 m. Cestou půjdete po popisované lávce.

Příjezd na kole, parkování kol

Oba břehy přehrady jsou vyhledávány milovníky kol. Dřevěná lávka pod hradem Veveří jim prvotně není určena, avšak značka zákazu jízdy pro cyklisty na ní instalována není.

Levý břeh je od Osady proti proudu "přírodní" se zákazem vjezdu motorových vozidel a až na úsek na Zouvalce celkem rozumně sjízdný, ale jen pro horská kola. V dalším úseku do Chudčic můžete jet po žluté pěší trase, ale slabší povahy nezvládnou na úzkých místech a mezi srázy dávku adrenalinu. Také hrozí kolize s pěšími. Oficiální trasa vede po modré značce (širší lesní cesta) a je daleko bezpečnější. 

Na pravém břehu jsou cyklisté po celé délce nuceni jet po nebezpečné silnici s hustou frekvencí vozidel a s konstrukcí vozovky takřka bez krajnic. Pravý břeh nedoporučujeme zejména pro výlety s malými dětmi!

Poznámky pro vozíčkáře

Stezka mezi přístavištěm osobní lodní dopravy a parkovištěm pod hradem Veveří je pro vozíčkáře sjízdná, a to i na popisované lávce. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu