Bendův mlýn

Stavba na řece Rokytné v krásné krajině


Řeka Rokytná u Rouchovan si na svém středním toku vytvořila nádherné přírodní údolí, v němž se četnými zaklesnutými meandry zahlubuje do hornin východní části Českomoravské vrchoviny. Její tok a přítoky spolu s okolím jsou dlouhým liniovým ostrovem přírody v zemědělsky využívané krajině. 

Na Rokytnou je "odevšad daleko", takže se řeka a okolí staly perfierií nikoli na okraji, ale uvnitř republiky. Přírodní tok řeky "narušuje" jen několik vesnic, táborů a mlýnů. Bendův mlýn byl postaven blízko velmi krásných míst na této řece. 

Pokud se spolehneme na text, který vyvěsili majitelé mlýna na svém plotě, pak jejich nemovitost pamatuje zcela určitě rok 1627, kdy se jako vlastník uvádí Václav Vodička. Jméno Bendův dostal mlýn až po dalším z majitelů Janu Bendovi. 

Další historii doporučujeme sledovat na speciálním serveru o mlýnech, ale těžko říci, zda je spolehlivá. 

Jisté, je, že mlýn dnes svému účelu neslouží, strojní zařízení neexistuje, v krajině dokonce nepoznáme ani stopy po náhonu, pokud tady nějaký vůbec byl. Mlýnice a obytná část patrně byly v čelní budově, ale nejspíše byly stavebně odděleny. Boční budovy jsou pomocné a sloužily jako hospodářské zázemí. Budova po r. 1865 sloužila jako hájovna, dnes je soukromým rekreačním objektem. 

Mlýn není veřejnosti přístupný, ale vše si vynahradíte v okolí, protože okolní příroda je úchvatná a samozřejmě přístupná.

Směrem proti proudu se můžete vydat po žluté značce pod Výrovu skálu, kde se klidné říční úseky střídají s peřejemi a sevřená údolí s otevřenými loukami. Na jedné z nich se rozkládá pravý přírodní tábor jak vystřižený z Rychlých šípů. 

Podobné scenérie jsou k vidění i po proudu s tím rozdílem, že tu najdete v ruinách bývalý velkokapacitní tábor, který patrně už nikdo nedá dohromady, i když ho vlastník kompletně oplotil.

Téměř celá Rokytná je přírodní řekou, kterou můžete zhlédnout, pokud si vyčleníte 2 - 4 dny času, prostudujete jízdní řády a vydáte se do Jaroměřic nad Rokytnou (vlak, bus), odtud půjdete pěšky podél řeky 56 km do Moravského Krumlova (vlak, bus) nebo 68 km až do Ivančic (konec opět s návazností na vlak či bus). Na trase není žádný hotel ani podobné ubytování. 

Podle:

http://vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/detail/4814-benduv-mlyn, 7. 11. 2020


Umístění

GPS souřadnice

49°2'40.421"N, 16°8'8.371"E

Adresa

Šemíkovice
Rouchovany 675 57

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Šemíkovice
Nadmořská výška
303 m.n.m.
Základní číselné údaje
Mlýn byl v činnosti již r. 1672.

Přístup

Příjezd vlakem

Střední část údolí Rokytné je značně vzdálena od všech železnic. Na mapě sice uvidíte zákres trati u Dukovan, ale to je vlečka do jaderné elektrárny. 

Pokud chcete vykonat vícedenní přechod Rokytné ve směru po proudu, pak jeďte do Jaroměřic nad Rokytnou, pokud chcete jít proti proudu, pak začněte v Ivančicích nebo v Moravském Krumlově. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Než začnete jednodenní výlet na Rokytné, doporučujeme opravdu důkladně nastudovat autobusová spojení do vesnic v okolí, a to dokonce i tehdy, pokud do výchozího místa dojedete autem. Může se to hodit. Lokality okolo Bendova mlýna jsou na pomezí dvou krajů a autobusů sem jezdí málo. 

Nejbližší zastávky jsou Rešice, dvůr s linkou 442 Moravský Krumlov - Rouchovany nebo Tavíkovice, kam jezdí víc spojů - ze Znojma, Moravského Krumlova i Třebíče. 

Příjezd osobním autem, parkování

Do oblasti Bendova mlýna se můžete vydat od Rešic, kde se od bývalého zámku dáte polní cestou na jihozápad a první odbočkou doprava. Auto nechte na okraji bývalého tábora, i když polní cesta je sjízdná pro auto i dál až ke mlýnu. 

Jinou možností je nechat auto u Tavíkovického mostu, kde ale není moc místa. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Doporučujeme nechat účastníky akce vystoupit u Tavíkovického mostu, nechat je projít část údolí po žluté značce k Bendovu mlýnu, pak ke Spálenému mlýnu, zde odbočit na zelenou a čekat na ně v Rešicích na okraji zástavby u bývalého zámku. 

Přístup pěšky

Z Rešic ode dvora (bývalý zámek): jděte po zelené značce do údolí ke Spálenému mlýnu a odtud proti proudu po žluté. Chcete-li zkratku, pak brzy za Rešicemi odbočte ze zelené vpravo neznačenou polní asfaltkou rovnou do údolí. S použitím zkratky necelé 3 km, přes Spálený mlýn 3,5 km. 

Od Tavíkovického mostu: krásná přírodní pěšina údolím pod Výrovou skálou, mezi skalami či po loukách ke mlýnu. Asi 3,5 km.  

Příjezd na kole, parkování kol

Cesta od Rešic ke mlýnu zkratkou je sjízdná pro horská kola, cesta od Tavíkovického mostu sice lze označit slovem sjízdná, je ale dobrodružná. 

Poznámky pro vozíčkáře

Pokud přijedete od Rešic autem až ke mlýnu, pak si budovu můžete zvně celkem dobře prohlédnout a můžete se také kochat pohledem na řeku z blízkého mostu. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu