Vodní nádrž Muchova bouda

Vodní nádrž v Mariánském údolí lákající ke koupání


Vodní nádrž Muchova bouda byla postavena na potoce zvaném Říčka původně pro zadržování vody jako jedna ze tří nádrží v Mariánském údolí u Brna-Líšně.

Stala se přitom vyhledávaným výletním místem, protože v hezkém přírodním prostředí nabízí slušné koupání, v zimě pak bruslení. Břehy jsou travnaté, nabízejí odpočinek spíše na slunci, jen místy ve stínu. Koupání je možné jen na pravém břehu. Dno je bahnité, voda bývá čistá, nikoli však průzračná.

Občerstvení nabízí blízká Muchova bouda  na pravém břehu na začátku vzdutí. Při levém břehu návštěvníky upoutají budky pro kachny.  U boudy je také možno přejít či přejet z jednoho břehu na druhý. Jméno bouda dostala podle válečného invalidy pana Muchy, kterému byla přidělena po 1. světové válce. Okolo boudy chodívali do práce dělníci do cementárny v Mokré a u pana Muchy se občerstvovali.

Oba břehy jsou lemovány dobře schůdnými a pro kola sjízdnými cestami.


Umístění

GPS souřadnice

49°13'15.852"N, 16°42'50.657"E (hráz)

Adresa

Brno-Líšeň
Brno 628 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Líšeň
Nadmořská výška
270 m.n.m. (hráz)
Základní číselné údaje
Vodní plocha je 1,36 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice je Brno hlavní nádraží, odkud se do Brna-Líšně, na konečnou autobusu č. 55 nebo 58 dopravíte s jedním přestupem.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobus č. 55, 151, zastávka Mariánské údolí, odtud pěšky po modré značce 3,5 km.

Autobus č. 58, konečná zastávka Líšeň, hřbitov, odtud pěšky po žluté značce 2 km.

Autobus č. 201, 202, zastávka Ochoz u Brna, Říčky, rozc., odtud pěšky po asfaltové silničce do údolí a od Prostředního mlýna údolím dolů po modré značce, celkem 5 km.

Autobus č. 202, 210, zastávka Ochoz u Brna, obecní úřad, odtud pěšky po modré značce okolo jeskyně Pekárna, celkem 6 km.

Autobus č. 202, zastávka Ochoz, myslivna pod Hádkem, odtud pěšky po zelené značce ve směru toku dolů, pod jeskyní Pekárna dál po modré značce, celkem 6,5 km.

Autobus č. 202, zastávka Hostěnice, chaty, odtud po žluté značce k Hostěnickému propadání a pak dál do údolí, u jeskyně Pekárna přejít na modrou značku, celkem 6 km.

Autobus č. 701, zastávka Mokrá-Horákov, Mokrá, odtud po polní asfaltové cestě k Mokerské myslivně, odtud dolů do údolí k Prostřednímu mlýnu, pak pokračovat po modré značce, celkem 5 km.

Příjezd osobním autem, parkování

Větší parkoviště osobních aut jsou v Brně - Líšni při konečné zastávce autobusů 55 a 151 (naopak v Líšni u hřbitova je parkovacích míst zoufale málo) a při silnici Hostěnice - Ochoz, kde je na louce placené parkoviště pod Hádkem. Do většiny míst při horním toku Říčky je pro motorová vozidla vjezd zakázán!

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus může parkovat na těchže místech jako osobní auta.

Přístup pěšky

Říčka je bez problémů přístupná pěšky po celý rok. V ose údolí vedou turistické značky. Příchod k Muchově boudě doporučujeme například od zastávek autobusu 55 a 151 Mariánské údolí, č. 58 Líšeň, hřbitov, z Ochozu, z Hostěnic, nebo z Mokré.

Příjezd na kole, parkování kol

Říčka je dobře přístupná na kole, nicméně v sezónních špičkách souběžný provoz cyklistů a pěších působí oběma skupinám problémy. Cyklisté by měli být ohleduplní k pěším. Je třeba se také připravit na to, že údolím vedou cesty s různými povrchy, takže nejlepší je zvolit horské kolo. Z příjezdových cest k Muchově boudě  doporučujeme silnici z Podolí, silnici z Brna-Líšně, nám. Karla IV. (zde pozor na automobilový provoz), lesní asfaltovou cestu z Horákova okolo Horákovské myslivny, lesní asfaltovou cestu z Mokré okolo Mokerské myslivny, lesní asfaltovou cestu jižně od Ochozu ke Kaprálovu mlýnu, silnici Hostěnice - Hádek - Ochoz (u Hádku je na louce oficiální parkoviště pro auta) a také lesní silnici severně od Pozořic přes lesní rozcestí Kalečník.

Parkoviště pro kola nikde u Říčky není.

Poznámky pro vozíčkáře

V části údolí mezi Líšní a Muchovou boudou byla vyznačena trasa pro vozíčkáře. Má asfaltový povrch a vozíčkáři se po něm dostanou dokonce i do lesních partií nad Muchovou boudou. Trasa vede po levém břehu.

Rady a tipy

Pro děti je velmi přitažlivá zastávka Eldorádo s chovem domácích zvířátek, lanovými a dalšími atrakcemi a občerstvením cca 500 m od zastávky autobusů 55 a 151 směrem proti proudu. Je zde také parkoviště pro motorová vozidla, je ovšem placené. Kdo nechce platit, parkuje na točně autobusu č. 55.

Kousek odtud, v bočním údolí naleznete rázovitou restauraci U Raka a kousek proti proudu Penzion a restauraci Kadlecův mlýn.

Muchova bouda nabízí běžné občerstvení.


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu