Îles Lavezzi

Žulové souostroví mezi Korsikou a Sardinií. Překrásné koupání.


Îles Lavezzi (souostroví Lavezzi) je nejjižnějším místem u Korsiky, tedy i nejjižnějším místem Francie. Skupina ostrovů s největším Lavezzi, který má rozlohu asi 66 ha, je geologicky budována žulou a dosahuje jen nevelkých výšek kolem 40 m nad hladinou moře. Žula se rozpadá na jemný písek či kamínky, které tvoří většinu pláží ostrova. 

Právě proto jsou Lavezzi vysoce oblíbené. Z Bonifacia sem několik lodních společností vypravuje plavby, v nichž lodě jezdí kyvadlovým způsobem (v přístavišti hledejte termín navette). Koupíte si lístek a je jedno, kterou lodí poplujete. Na ostrově strávíte určitý čas a pak si jenom počkáte na některou z lodí, která vás odveze zpět. Většina zpátečních plaveb míří kolem sousedního ostrova Cavallo, který je soukromý, zabrali ho boháči z celé Evropy, nejvíce údajně z Itálie a který je typický heliporty u mnoha vil. Jachty, které u ostrova kotví, nepatří lidem z levných krajů. 

Některé ze zpátečních spojů zavezou návštěvníky také do pobřežní propasti La Stragonato v křídovém útesu. 

Zpět k Lavezzi. 

Roku 1855 na žulových balvanech nízkého ostrova ztroskotala loď Sémillante, která vezla osádku a vojáky na krymskou frontu. Zahynulo 773 lidí. Jejich ostatky pluly dlouho potom okolním mořem. Mnohá těla se nepodařilo identifikovat. Oběti jsou pohřbeny na několika hřbitovech na hlavním ostrově, největší se jmenuje Cimitière Achiarino, událost také připomíná kamenná pyramida na západě ostrova. 

Největší námořní katastrofa ve Středozemním moři je zapomenuta. Lidé na Lavezzi připlouvají kvůli neobvyklým krajinným scenériím a překrásnému koupání. Většina pláží je miniaturních, ale je jich hodně po celém členitém pobřeží. Voda je obvykle mělká, vhodná pro děti. Na cestu si ale musíte vzít veškeré vybavení. Na plážích není občerstvení ani WC a podobné civilizační vymoženosti. Hlavně musíte mít s sebou pitnou vodu a slunečník. Na Lavezzi nerostou stromy, které by poskytly stín. 

Mezi plážemi se budete pohybovat po stezkách, z nichž nescházejte do volné přírody. Narušovali byste tím křehký ekosystém ostrova. 

Podle: 

Abram, D. (2013): Korsika, turistický průvodce, 4. vyd., orig. The Rough Guide to Corsica, JOTA Brno, s. 261


Umístění

GPS souřadnice

41°20'22.491"N, 9°15'14.004"E

Google Maps | Mapy.cz

Nadmořská výška
0 m.n.m. - 40 m.n.m. (odhad)
Základní číselné údaje
Největší ostrov zaujímá rozlohu asi 0,66 kilometru čtverečního.

Přístup

Příjezd vlakem

Do Bonifacia vlak nejezdí. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Bonifacia se dostanete autobusem např. z Ajaccia nebo z Bastie. Z letiště Figari autobusy do Bonifacia nejezdí, musíte použít taxi. 

Příjezd osobním autem, parkování

V Bonifaciu lze dobře parkovat nad horním městem. Parkoviště jsou zde opravdu rozsáhlá. Do přístavu pak musíte dojít pěšky. U přístavu jsou také rozsáhlé plochy pro parkování, ale mohou být v rekreačních špičkách zcela obsazeny. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Hledejte místo u přístavu u Rue Paul Nicolai. Může to být pak pěšky i dost daleko. 

Přístup pěšky

Na Lavezzi se pěšky nedostanete. Doporučujeme jízdu lodí některé ze společností nabízejících plavby z Bonifacia. 

Příjezd na kole, parkování kol

Jízda na kole ostrovem Lavezzi není dovolena. Na písčitých stezkách byste si ji stejně neužili. 

Poznámky pro vozíčkáře

Některá plavidla jsou přístupná pro vozíčkáře, ale pohyb po ostrově je hodně obtížný, spíše nemožný. Mezi různými výškovými úrovněmi stezek jsou často schody. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu