Brabcův mlýn

Samota na říčce Libochovce na okraji Vysočiny


Brabcův mlýn (též Pestrův nebo také Suchomel) je starým objektem na říčce Libochovce nedaleko osady Kutiny v katastru obce Žďárec. Mlýnu dodával vodu náhon, který odbočoval z Libochovky vlevo asi 200 m západně od mlýna. Náhonem dodnes teče voda, ale jalovým přepadem teče zpět do Libochovky. 

Budovu mlýna s kolem na vrchní vodu vlastnil roku 1930 Tomáš Brabec, r. 1939 Marie Pestrová. Bližší údaje neznáme. Ve zděném objektu byla mlýnice i obytná část, obě ale dispozičně oddělené. Zařízení se nezachovalo, mlýn je ale dodnes trvale obydlen. S osadou Kutiny ho spojuje dobře sjízdná polní cesta. Vedle mlýna stojí budova pily, o níž se píše roku 1930, která je samozřejmě také již bez technologického vybavení. 

Brabcův mlýn není zajímavým historickým objektem, ale leží v překrásném údolí Libochovky, které doporučujeme k výletům. Hned nade mlýnem se údolí zužuje, naproti žulové skále je přes říčku postavena dřevěná lávka do trampské osady. Pak následuje několik chat, kde si můžete vybrat, zda budete pokračovat vlevo po zelené značce mimo údolí do Rojetína nebo zda údolím dojdete do Žďárce. 

V redakci prozatím nevíme, zda se údaje z níže uvedeného webu týkají Brabcova mlýna nad Kutinami nebo snad Brabcova mlýna nad Žďárcem. Zatímco u mlýna nad Kutinami je na katastrální mapě evidenční 1826-1956 uveden Brabcův mlýn i Suchomel, u mlýna nad Žďárcem je na webu mapy.cz uvedeno také označení Brabcův mlýn.  

Podle:

Pestrův, Brabcův mlýn, Suchomel | Vodnimlyny.cz, 30. 5. 2021


Umístění

GPS souřadnice

49°21'43.329"N, 16°16'59.633"E

Adresa

Žďárec 594 56

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Lubné
Nadmořská výška
356 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Řikonín na trati Brno - Havlíčkův Brod. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Řikonína se dostanete z Tišnova také autobusem 336. 

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze na polní cestě s vjezdem od osady Kutiny. Není sem zákaz vjezdu. Ale moc místa tu není, takže raději doporučujeme parkovat v osadě Kutiny a odtud se projít pěšky. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkujte v osadě Kutiny. 

Přístup pěšky

Výlet lze začít v Řikoníně, žst a jít odtud po zelené značce převážně údolím Libochovky a dojít pod viaduktem a kolem Sochorské skály okolo Brabcova mlýna do Rojetína, případně ještě dále do Níhova, zde už jdete po žluté na vlak do železniční zastávky Níhov. 

Příjezd na kole, parkování kol

Údolí Libochovky je sjízdné pro horská kola. 

Poznámky pro vozíčkáře

Údolí Libochovky je pro vozíčkáře dostupné od Kutin. Vezměte si doprovod. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu