Vodní nádrž Humenice

Malá vodní nádrž na řece Stropnici nad Tereziným údolím u Nových Hradů


Vodní spád říčky Stropnice pod Novohradskými horami v místě, kde přitéká do Českobudějovické pánve vodohospodáři využili pro stavbu malé vodní nádrže Humenice. Vodní dílo má souvislost s výstavbou jaderné elektrárny Temelín.

V době, kdy se dokončoval Temelín, museli stavbaři dle tehdy platného zákona zrekultivovat určitou plochu půdního fondu, který zabrali stavbou. Stalo se tak v blízkosti Nových Hradů. Na vodohospodářskou ochranu nově zrekultivovaných pozemků byla postavena vodní nádrž pod obcí Horní Stropnice. Nechme stranou ekologickou smysluplnost tehdejšího zákona, tj. zda odvodnění a zúrodnění luk u Nových Hradů je smysluplnou náhradou za pozemky ztracené u Temelína a věnujme se Humenici.

Vodní nádrž byla postavena v l. 1985-88. Kromě ochrany před povodněmi a zásobárnou vody pro dobu sucha je dílo využíváno též energeticky. Vodní turbína má instalovaný výkon 18 kW. Hráz je sypaná s folií na návodní straně, břehy stavbaři ponechali víceméně přírodní. U nádrže je dovoleno koupání (na vlastní nebezpečí), ve středu vodní plochy je značná hloubka. Pláže jsou travnaté.

Sdružený funkční objekt umístěný v nádrži je tvořen šachtovým přelivem, dvěma spodními výpusťmi a odpadní štolou s vývarem.

Řeka Stropnice pod nádrží směřuje k městu Nové Hrady a protéká Tereziným údolím s uměle vybudovaným vodopádem. Pod městem slouží k napájení rybářských sádek.

Podle: 


Umístění

GPS souřadnice

48°46'25.408"N, 14°44'36.791"E (parkoviště na pravém břehu u hráze)

Adresa

Humenice
Horní Stropnice 373 35

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Horní Stropnice
Nadmořská výška
545 m.n.m. (koruna hráze)
Základní číselné údaje
Délka hráze je 200 m, výška nade dnem 20 m. Zatopená plocha činí 15,6 ha, v nádrží je 0,808 milionu metrů krychlových vody. Nádrž byla postavena v l. 1985-88. V elektrárně je turbína typu Banki s instalovaným výkonem 18 kW.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice se jmenuje Nové Hrady (trať České Budějovice - České Velenice).

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší ves s autobusovou dopravou se jmenuje Světví. Vzhledem k tomu, že leží mezi Novými Hrady a Horní Stropnicí, což jsou na zdejší poměry docela lidnatá sídla, jezdí sem v pracovní dny i o víkendu dost autobusů, některé i od vlaků ze železniční stanice Nové Hrady. Některé spoje sem jezdícího autobusu z Českých Budějovic nabízejí přepravu jízdních kol.

Příjezd osobním autem, parkování

Autem se dá dojet až k hrázi. Jeďte buď ze Světví přes samotu s tvrzí Cuknštejn nebo jeďte z Horní Stropnice přes ves Humenice.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdovému busu jízdu po úzké silnici ze Světví okolo tvrze Cuknštejn nedoporučujeme. Jeďte raději z Horní Stropnice do Humenice.

Přístup pěšky

Z Horní Stropnice: vydejte se po silnici do Humenice, odkud už nádrž uvidíte. Celkem asi 2 km.

Od tvrze Cuknštejnjděte po úzké silničce směrem na západ asi 700 m.

Příjezd na kole, parkování kol

Viz přístup pro pěší.

Poznámky pro vozíčkáře

Pro vozíčkáře jsou asfaltové silničky ze Světví i z Humenice sjízdné. Koupání pro vozíčkáře ovšem upraveno není.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu