Kontaktní informace
info@plovarnaluhacovice.cz
Plovárna v Luhačovicích má bohatou historii. Kromě sportovního a ozdravného významu též zasáhla do dějin architektury.
Jak známo, lázeňské centrum Luhačovic zásadním způsobem v l. 1901-03 ovlivnil architekt Dušan Jurkovič. Osobitým způsobem ztvárnil folklórní základ z pomezí Slovácka a Valašska. Projekt luhačovických lázeňských budov (dodnes ne zcela uskutečněný) je jedním z vrcholů Jurkovičovy tvorby. Je jedno zda ji nazýváme stylizovaným folklórem nebo secesí.
Funkcionalismus představovaný po I. světové válce především dílem Bohuslava Fuchse je kontrastní odpovědí na secesní zdobnost. Jednoduché linie, důraz na funkční využití a nové materiály, např. beton a sklo. Ve 20. letech 20. století dostává Bohuslav Fuchs v Luhačovicích zakázku na projekt celé nové čtvrti. Zhostil se jí v duchu funkcionalismu, kdy se podle něj v l. 1926-27 staví vily a penziony, např. Viola a Radun, a budova pošty. Nové části Luhačovic se začíná říkat Bílá čtvrť. Vzniká v ní také nová plovárna od širým nebem.
Tehdejší bazén byl dlouhý 37 m a široký 15 m (!), dále Fuchs v areálu naprojektoval brouzdaliště, převlékárny, toalety a prostor pro slunění. Hloubka vody v plavecké části bazénu se pohybovala od 1 do 1,6 m a v neplavecké od 0,6 do 1 m.
Nutno uznat, že Fuchsův projekt byl v zásadě geniální, protože hygienickým požadavkům přestal vyhovovat až roku 2007. Tehdy město vypisuje soutěž na stavbu nové, kryté plovárny a současně dává do staré plovárny investici 350 000 Kč s výhledem na dva roky, aby se v ní udržel provoz. Roku 2009 je stará plovárna uzavřena a začíná se stavět nová na témže místě. Z urbanistického hlediska to ani nešlo jinak.
Vítězný projekt pochází od Ladislava Semely. Zkušební provoz začal roku 2010.
Nový areál respektuje Fuchsův funkcionalistický odkaz zarámovaný čistými, jednoduchými liniemi, ale stavba poskytuje oproti první republice zcela jiné využití. Zůstal venkovní prostor na slunění, veškeré vodní prvky jsou schovány pod střechu.
Hlavní bazén má délku 25 m, disponuje čtyřmi plaveckými drahami se skokanskými můstky a teplotou vody 27°C.
Zážitkový bazén má trysky, chrliče, vodní lůžka a divokou řeku. Teplota vody v něm je 32°C.
Dětský bazén nabízí teplotu vody 34°C a několik menších atrakcí, skluzavku a hračky.
Ve vířivce může relaxovat až 8 lidí ve vodě teplé 35°C.
Pokud vás nebaví voda, můžete zajít do páry s vlhkostí vzduchu 100% a teplotě vzduchu 52°C.
To je vše. Ve srovnání s jinými městy je luhačovická plovárna skutečně rozšířením možností, kam ve městě zajít za rekreací či posílením imunity, ale stále je "jen" plovárnou (s využitím po celý rok). Pokud očekáváte akvapark či wellness, musíte navštívit jiné podniky ve městě či okolí. Současně musíme podotknout, že areál většího návštěvnického rozměru by v Bílé čtvrti město nezvládlo, zejména s ohledem na památkový charakter okolní zástavby a nedostatek možností pro příjezd auty a jejich parkování.
Otevřeno celoročně
Po, Út 16 - 21, St 14 - 21, Čt - Ne 9 - 21
Příklad základního vstupného na 2 hod. Po - Čt 130 Kč, Pá - Ne 150 Kč (stav r. 2021)
Podle:
LUHAČOVICE: Lázně, které budou blahodit vašemu estetickému cítění (elle.cz), 26. 12. 2021
Plovárna Luhačovice – bazénový ráj pro všechny | Luhačovice.cz (luhacovice.cz), 12. 4. 2022
Domů - Městská plovárna Luhačovice (plovarnaluhacovice.cz), 14. 4. 2022
Umístění
49°6'3.711"N, 17°45'47.112"E
Adresa
Solné 1090Luhačovice 763 26
- Katastrální území
- Luhačovice
- Nadmořská výška
- 270 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Původní plovárna byla postavena v l. 1926-27. Její rekonstrukce proběhla v l. 2009-10.
- Kategorie chráněného území
- Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty
Přístup
Příjezd vlakem
Jeďte do žst Luhačovice. Jezdí sem osobní vlaky z Újezdce u Luhačovic (Újezdec u Luhačovic leží na hlavní trati Veselí nad Moravou - Bylnice, odbočka je trať Újezdec u Luhačovic - Luhačovice) a rychlíky z Prahy (přes Pardubice, Olomouc, Přerov a Uherské Hradiště).
Příjezd jinou hromadnou dopravou
Do Luhačovic jezdí dálkové autobusy např. z Brna a Ostravy, místní linky ze Zlína, Bojkovic, Slavičína a dalších míst. Autobusové nádraží je vedle vlakového, ale odtud je to do středu města i k Bílé čtvrti ještě docela daleko (1,5 km). Výhodnější je cestovat do zastávky Luhačovice, pošta.
Příjezd osobním autem, parkování
U plovárny je placené parkoviště. Pokud zde nebude místo, zkuste placené stání v ul. Solné.
Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Stání je možné na parkovišti na severním konci ulice Masarykovy, při výjezdu z Luhačovic ve směru na Vizovice nebo v ul. Nádražní.
Přístup pěšky
Budovu plovárny najdete snadno východně od hlavní křižovatky (nám. 28. října) v centru Luhačovic.
Příjezd na kole, parkování kol
Kola musíte zanechat venku a zamknout.
Poznámky pro vozíčkáře
Plovárna je sice bezbariérově přístupná, ale vstup do vody úplně bez komplikací pro tělesně handicapované osoby řešen není.