Pláž Muro

Dlouhý, souvislý pás písku na severu ostrova Mallorca


Obec Muro na Mallorce má dvě tváře. První je zcela poklidná. Centrum staré zástavby se nachází asi 9 km od severního pobřeží. Zdejší vesničané pěstují olivy, ovoce a zeleninu a zásobují s nimi velkou část ostrova. Z turistů do obce zavítá málokdo. 

Pobřeží patřící obci Muro - to je jiná kapitola. 

Deset až 30 metrů široký a 10 km dlouhý pás písku způsobil v dějinách obce spolu se začátkem cestovního ruchu někdy v 60. letech 20. století převrat. Investoři postupně skoupili na břehu moře pozemky a vystavěli zde hotely, restaurace a rekreační komplexy. Najdete tu naprosto vše, co k povalování u vody patří. 

Především pláž. Je písečná, s pozvolným vstupem do vody, vhodná pro děti. Nachází se v hlubokém zálivu, její oba okraje lemují fantastické hory na poloostrovech. Život na pláži je tu "civilizovaný", tedy většinou s možností půjčení slunečníku a lehátka, s občerstvením u baru nebo v restauraci a s ubytovacími zařízeními a bazény v těsné blízkosti. Pokud vám tento způsob trávení času u moře vyhovuje, pak jste na správné adrese a v mapě nebo v katalogu cestovní kanceláře hledejte Platja de Muro. Platja znamená v katalánštině pláž, ale setkáte se i se španělským označením Playa de Muro.

Odvrácenou stranou mince je velké množství návštěvníků. V rekreačních špičkách je pláž hodně obsazená. Platí to i o ve vesničce Can Picafort, která je situována jihovýchodně odsud a nachází se v území obce Santa Margalida. Samozřejmě - pokud je u pláže moc lidí, nemáte na pobřeží šanci zaparkovat, pokud přijedete za koupáním odjinud. 

Trochu méně návštěvníků bývá ve dvoukilometrovém úseku mezi komplexy Platja de Muro a Can Picafort, kde na pobřeží není žádná zástavba.Umístění

GPS souřadnice

39°48'32.732"N, 3°7'5.313"E

Adresa

Muro, Santa Margalida 07440, 07450

Google Maps | Mapy.cz

Nadmořská výška
0 m.n.m. - 2 m.n.m.
Základní číselné údaje
Souvislý pás písku Platja de Muro měří na délku asi 10 km.

Přístup

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do rekreačního sídla Platja de Muro jezdí z Palmy, Plaça de Espanyol, autobus č. 302 (po dálnici přes město Inca). Dál můžete pokračovat busem č. 326 do Can Picafortu a osady San Serro. 

Z města Inca jezdí také autobus č. 316 do Can Picafortu přímo (přes Llubí)

Příjezd osobním autem, parkování

Parkoviště existují u všech míst, kde se dá koupat a kde je vstup pro veřejnost k moři. Jejich kapacita je ale s ohledem na rekreační špičky nízká. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Viz pokyny pro příjezd osobním autem. 

Přístup pěšky

K pláži anebo podél ní nevedou žádné značené turistické trasy (a ani to není třeba). 

Znalci mokřadů mohou vyjít na výlet do přírodního parku Albufera západně od pláže Muro. Je tady možno chodit po mnoha kilometrech tras a pozorovat přitom zvláštní rostlinstvo a ptáky. Vyjít můžete např. na křižovatce 39°48'1.428"N, 3°7'8.615"E při ústí toku Gran Canal do moře. 

Příjezd na kole, parkování kol

Při silnici přes Platja de Muro nevede žádná speciální cyklistická komunikace. Pokud sem pojedete na kole, budete muset být hodně obezřetní vzhledem k vysoké intenzitě provozu motorových vozidel.

Poznámky pro vozíčkáře

Pokud se budete chtít vydat k vodě, budete muset požádat doprovod, aby vám pomohl s dopravou od parkoviště u silnice k moři. Většina přístupů je umístěna v hlubokém písku.  

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu