Centrum enviromentálního vzdělávání U Jezírka

Školské zařízení, pracoviště "Lipky" se sídlem v Brně


Jezírko je půvabné místo severně od Brna-Soběšic. Skrývá se zde několik paradoxů.

Především již samotný název je jen ozvěnou historie. Jezírko zde skutečně ještě roku 1700 i poté existovalo, bylo zdrojem vody potoka, který odtud vytékal na západ směrem k Ořešínu, ale dnes už jméno lokality připomíná jen myslivna U Jezírka postavená roku 1790. Jezírko dávno zmizelo pod nánosem dějin. 

Dalším paradoxem je, že myslivna sice leží na katastru obce Bílovice nad Svitavou, ale využívají ji dnes především obyvatelé Brna. Koneckonců - dnešní hraniční poloha mezi Brnem a Bílovicemi je dědictvím bývalé polohy na hranici panství jezuitů v Soběšicích a obecních pozemků v Bílovicích. A konečně poslední protimluv - ani bývalá lichtenštejnská myslivna již nestojí. Na konci 20. století byla kvůli špatnému technickému stavu zbourána a v l. 2002-2004 byla postavena její replika. Mimochodem - architektonicky se velmi povedla. Myslivnou se ovšem nestala, brzy po dokončení ji převzalo Středisko ekologické výchovy Lipka, které v ní zřídilo pobočku. Nejlépe bychom ji popsali slovy "terénní a výukové ekologické středisko". Návštěvník, který nezná poměry v Brně, by u rušné silnice asi ekologii očekával stěží. Ale činnost zde vyvíjí velmi dobře a mezi brněnskými pedagogy i mezi veřejností se pobočka Jezírko těší výborné pověsti. 

Pokud si brněnští učitelé nebo veřejnost objednají v pobočce Jezírko akci (výuku, školení, teambuilding,...), pak se mohou těšit na pobyt v lese, hry ve dne i v noci, poznání různých přírodních prostředí - lesa, louky, mokřadu, sadu se včelami. V provozu je technická dílna s ručním nářadím, geopark s horninami, děti i dospělí se mohou naučit pečení vánočky, stloukání másla, péct jablka nebo v předvánočním čase mohou hladit ovce. Můžete se učit rozdělávat oheň nebo pracovat s ovčí vlnou. některé programy jsou zaměřeny na "lov" bezobratlých živočichů nebo na sběr rostlin. Můžete nastražit fotopast a sledovat úlovky v ní. Můžete si udělat celý lesnický minikurs. 

Veřejnost může pobočku Jezírko navštívit několikrát za rok v rámci Dne otevřených dveří. Můžete ale využívat zajímavé prvky, které pracovníci z Jezírka vytvořili mimo oplocený areál. Je tu k dispozici posed coby malá rozhledna, sad se starými odrůdami ovoce, geopark, model vodního toku. Nejvíc atraktivní je soustava ručně vyrobených dřevěných hudebních nástrojů přímo u vchodu. 

Podle:

https://www.turistika.cz/mista/u-jezirka--1/detail, 19. 10. 2020

https://www.lipka.cz/soubory/lipka_jezirko_pobyty_2020-21_final--f12827.pdf, 19. 10. 2020Umístění

GPS souřadnice

49°16'9.884"N, 16°37'47.641"E

49°16'11.775"N, 16°37'46.981"E (vchod)

Adresa

Bílovice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bílovice nad Svitavou
Nadmořská výška
390 m.n.m.
Základní číselné údaje
První myslivna U Jezírka byla postavena r. 1790. Nový objekt zahájil provoz r. 2004.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Brno-Královo Pole

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Poblíž střediska Jezírko zastavuje (na znamení) autobus č. 57 na lince mezi brněnskými městskými částmi Husovice a Útěchov. Některé spoje pokračují ještě dále do Vranova. Zastávka se jmenuje (jak jinak, že...) U Jezírka

Pokud chcete přijet z Brna-Králova Pole, nádraží, použijte bateriový trolejbus č. 30. Jeďte na konečnou do zastávky Soběšice, Klarisky, zde přestupte na linku 57 směr Útěchov nebo Vranov.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze přímo před budovou. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkovat lze přímo před budovou. 

Přístup pěšky

Středisko ekologické výchovy Jezírko leží na křižovatce turistických tras červené a zelené severně od Brna-Soběšic. Vede sem také pěšina Karla Morávka s naučnou stezkou. Její začátek je na severním konci zástavby Brna-Soběšic. 

Příjezd na kole, parkování kol

Ke středisku lze přijet na kole buď po silnici nebo po lesních cestách. Jízdu po rušné silnici od Brna moc nedoporučujeme. Má úzký profil a téměř žádné krajnice. 

Poznámky pro vozíčkáře

     

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu