Zřícenina a vyhlídka Baba

Zajímavý rozhled od bývalého hradiště a letohrádku na Vltavu a severní část Prahy


Skalní ostroh Baba se zříceninou, zajímavou minulostí a vynikajícím rozhledem je jedním turisticky lákavých míst na severozápadním okraji Prahy. 

Baba je skupina skal, která tvoří levý břeh Vltavy v místě, kde řeka opouští Pražskou kotlinu a vstupuje do uzavřeného údolí, jímž teče až do Kralup. Skály jsou tvořeny horninami svrchního proterozoika (= označení pro dříve užívaný termín starohory). Jsou to výchozy, v nichž se střídají droby a břidlice kralupsko-zbraslavské skupiny, které jsou místy oblastně přeměněny kontaktní metamorfózou a do nichž pronikly žíly porfyritu. Na horních hranách svahů můžeme pozorovat štěrkové terasy Vltavy a nad nimi též místy spraše. 

Skalnaté svahy mají velmi složitou morfologii. Většinou jsou sice exponovány k východu až jihovýchodu, ale jsou v nich strmé rokle a zářezy. Takže místní malá stanoviště mají orientaci i na jih a jiná i na sever. 

V okolí se od roku 1938 výrazně snížilo zastoupení orné půdy, z původních 35 % z celkové rozlohy na dnešních 6 % a současně velký nárůst zaznamenala plocha lesů, z 28% na 60%. Území se stalo ve všech ohledech předpolím velkoměsta a jeho původně zemědělský ráz zcela ustoupil do pozadí. 

Krajina na Babě lákala již od 19. století nejen Pražany k vycházkám, ale i přírodovědce k výzkumům. Jedná se o jednu z nejlépe popsaných lokalit v Praze. Skály obývá druhově i početně velké množství rostlin a živočichů přesto, že lokalita byla od dávných dob obývána lidmi. 

Archeologové na ostrohu Baba objevili výšinné opevněné sídliště obývané od pozdní doby kamenné. Našli například polozemnici o ploše téměř 80 m2, předměty pro zemědělskou výrobu a palisádové opevnění. Jsou odtud popsány nálezy i z doby bronzové (r. 1900 - 1400 př. n. l.) a zvláště pak z mladší doby bronzové, kultury knovízské (r. 1200 -900 př. n. l.). Lidé kultury nálevkovitých pohárů tady osídlili plochu o rozloze téměř 10 ha. 

Ani toto rozsáhlé využívání ostrohu nepotlačilo flóru a faunu, takže dnes na skalách roste společenstvo tařice skalní a kostřavy sivé, na pozvolnějších svazích dominuje sesel sivý a na drolinách společenstvo ploníku chluponosného a chmerku vytrvalého. Mezi nimi se vyskytuje řada vzácných druhů, např. křivatec český, locika vytrvalá , vzácné jestřábníky a chlupáčky, kostřava walliská a žlábkatá. Botanici tady mají možnost pozorovat, že na jižních svazích v témže ročním období rostou jiné květiny (tařice skalní a kostřava sivá) než na svazích severních (osladič obecný, kokořík vonný a metlička křivolaká).

Lokalita je významná výskytem bezobratlých živočichů. Ze seznamu, který zabírá hustě popsanou stranu A4, vyberme dva druhy uvedené v Červené knize. Je to bodruška Cephus pulcher a vřetenuška Zygaena laeta. 

Ve starých spisech se uvádějí různé záznamy o tom, jak v okolí Baby řádili v 16. století lapkové. 

R. 1622 na Babě založil novoměstský měšťan Žežule vinici a další její majitel Servác Engel z Engelflussu tady r. 1650 postavil letohrádek, zděnou stavbu čtvercového půdorysu, s vinným lisem. Vinici i stavbu roku 1673 kupuje Toáš Pečina z Čechorodu, děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze. Místní pak vinici nazývali Děkanka nebo Čechorodka. Za války o rakouské dědictví ve 40. letech 18. století byl letohrádek pobořen a už ho nikdo znovu nepostavil. Při stavbě železnice r. 1842 byla zřícenina upravena do romantické podoby, dokonce se v ní objevil "pravý" gotický oblouk. Ve 30. letech 20. století byla na plošině u ní postavena čtvrť s vilami zvaná Baba. 

Zřícenina je od r. 2006 v noci nasvícena. Bohužel se stala častým terčem vandalismu. 

Je volně přístupná.

Od zříceniny se otevírá velmi zajímavý pohled na část Prahy, zejména pak na nejbližší čtvrti Dejvice, Bubeneč a na protějším břehu Vltavy zoologickou zahradu a sídliště Bohnice. Dopravní nadšenci mohou sledovat vlaky na trati Praha - Kralupy a pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout loď, která pluje plavební komorou a kanálem mimo hlavní řečiště Vltavy. Ostrov na řece se jmenuje Císařský. Je na něm umístěna pražská čistička odpadních vod.

Z neobvyklého úhlu je odtud vidět i Pražský hrad. 


Podle:

výšinné sídliště - hradiště Baba - Památkový Katalog, 11. 2. 2025

Maloplošná zvláště chráněná území, 11. 2. 2025

Mudrová, I. (2005): Prahou s otevřenýma očima II., Nakladatelství Lidové noviny Praha, s. 75



Umístění

GPS souřadnice

50°7'7.653"N, 14°23'26.128"E

Adresa

Praha 6 - Dejvice
Praha 160 00
Katastrální území
Dejvice
Nadmořská výška
259 m.n.m.
Základní číselné údaje
Chráněné území Baba má rozlohu 5,97 ha. Bylo vyhlášeno r. 1982. Výšinné sídliště lidu kultury nálevkovitých pohárů zaujímá plochu až 19 ha. Výškový rozdíl mezi zříceninou a hladinou Vltavy činí asi 80 m.
Kategorie chráněného území
Přírodní památka Baba

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žel. zast. Praha - Podbaba. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte tramvají do zastávky Podbaba.

Ještě lepším výchozím místem je konečná autobusu č. 131 Sídliště Baba. Jede sem od stanice metra Hradčanská. 

Příjezd osobním autem, parkování

Zaparkujte ve vilové kolonii Baba, jsou tu ale všude modré zóny. Lze dojet až těsně ke zřícenině, kde těsně na konci slepé ulice modré zóny nejsou. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Doporučujeme účastníky akce vysadit poblíž zastávky Matějská a parkovat mimo modré zóny na jejím jižním konci. Na konec ulice Matějská ke zřícenině nejezděte, vůz byste tam pravděpodobně neotočili. 

Přístup pěšky

Od zastávky autobusů Sídliště Baba jděte ulicí Na Ostrohu na její konec. Okolo zříceniny vede červená značka - okružní údolím Šárky. 

Příjezd na kole, parkování kol

Příjezd je možný od jihu ulicemi Matějskou a Na Ostrohu

Poznámky pro vozíčkáře

Pro návštěvu vyhlídky si vezměte doprovod. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu