Lom Rampa u Černé Vody

Oblíbený cíl turistů a milovníků koupání v lomech


Již od středověku se v okolí Žulové severně od Hrubého Jeseníku těžila kvalitní žula, zejména jako stavební a dekorační kámen. Používána byla již ve 13. stol. při stavbě hradů, např. Frýdberku v Žulové nebo Kaltenštejna nad Černou Vodou. 

Daleko větší rozvoj těžby se datuje ale až od 19. století. Například z roku 1836 známe zprávy o prvních manufakturách, které zpracovávaly zdejší kámen. Do kraje byla zavedena železniční doprava, a proto nebyl při šikovnosti místních lidí problém vyvážet žulu prakticky do celého světa. Na vrcholu slávy na Žulovsku bylo v činnosti asi 160 různě velkých lomů. Roku 1919 byla zprovozněna 2,8 km dlouhá železniční vlečka Žulová - Černá Voda, která usnadňovala dopravu žuly k zákazníkům. Na kamenický průmysl bylo napojeno mnoho dalších odvětví a jen přímo v oboru pracovalo asi 9000 osob. Protože činnost v lomech byla docela složitá a lidé k ní potřebovali spoustu poznatků, pak není divu, že si kameníci otevřeli svoji školu, jejíž absolventi neměli problém s uplatněním na trhu práce. 

V dobách socialismu se těžba v lomech příliš nerozvíjela. Žulovskému kamenoprůmyslu samozřejmě neprospělo, že lomy vlastnil výhradně stát. Úpadek ale nezastavila ani privatizace po r. 1990. Lomy na Žulovsku téměř všechny osiřely.

To je případ i opuštěného lomu Rampa mezi Žulovou a Černou Vodou, který patří v oblasti Slezska k nejkrásnějším a který před I. světovou válkou provozovala firma H. Kulka a spol. Je to dáno 16,5 m vysokou, téměř hladkou a svislou skalní stěnou v čele lomu, která tvoří neobyčejnou krajinářskou kulisu. Lom je zatopen a láká ke koupání v čisté vodě. 

Při rekreaci dbejte osobní bezpečnosti. Pro neplavce a malé děti koupání v lomu Rampa rozhodně není určeno. 

Podle: 

Zatopené lomy patří k nejvyhledávanějším místům kraje pod Rychlebskými horami | Regiony (rozhlas.cz), 18. 5. 2021
Umístění

GPS souřadnice

50°17'51.617"N, 17°8'3.563"E (vyhlídka z jihovýchodního břehu)

Adresa

Černá Voda 790 54

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Černá Voda
Nadmořská výška
350 m.n.m. - 375 m.n.m.
Základní číselné údaje
Jezírko v lomu má rozlohu asi 0,33 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Žulová na trati Lipová lázně - Javorník ve Slezsku. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší autobusová zastávka se jmenuje Černá Voda, lom. Jezdí sem spoje ze Žulové, Vidnavy a Jeseníku. Frekvence spojů se ale blíží nule. 

Příjezd osobním autem, parkování

Auto můžete zaparkovat v Žulové a udělat si asi 3 km dlouhou vycházku po tělese zrušené vlečky (červená značka) anebo přijet od východu, tj. od Černé Vody až témě k lomu. Zákaz vjezdu na místních silnicích instalován není. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Nedoporučujeme vydávat se na úzké silnice až přímo k lomu, parkujte v Černé Vodě u restaurantu Rychleby. 

Přístup pěšky

Kolem lomu vede červená značka ze Žulové. 

Příjezd na kole, parkování kol

Viz přístup pro pěší. 

Poznámky pro vozíčkáře

Pro vozíčkáře doporučujeme příjezd od Černé Vody. Nutné je mít s sebou fyzicky zdatný doprovod. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu