Do parku Riegrovy sady na pražských Vinohradech míří velká spousta lidí, aby tady hledali odpočinek ať už na trávě nebo v restauracích. Park má bohatou historii, jsou v něm architektonické památky a jedno pěkné výhledové místo.
Čtvrť Vinohrady se od druhé poloviny 19. století rychle rozrůstala a stala se centrem bydlení pro měšťany a střední třídu. Na místě dnešního parku se rozkládala zemědělská půda s vinicemi a sady. Také tady někdy od 20. či 30. let 19. století existoval klasicistní pavilon dnes zvaný Mlíkárna a zahrada Kanálka, pojmenovaná příznačně po svém zakladateli z r. 1789. Byl jím hrabě Josef Emanuel Canal de Malabaila.
Když se plánoval rozvoj území, urbanisté se rozhodli doporučit městu, aby tady zřídilo park. Učinili moudré rozhodnutí. Park byl založen r. 1902. Pojmenován byl již tehdy po českém politikovi a národním obrozenci Františku Ladislavu Riegrovi. Obyvatelé plochy začali brzy využívat k pasivnímu i aktivnímu odpočinku. Ve 20. a 30. letech se tady konala divadelní představení a koncerty, r. 1930 bylo vybudováno koupaliště, což byl na svou dobu inovativní počin. NA krajinářské kompzic s výhledy ted pracoval jeden z nejvýznamnějších architektů Leopold Batěk.
V letech 1938 až 1941 byla na okraji parku vybudována podle projektu Františka Marka, Zbyňka Jirsáka a Václava Vejrycha funkcionalistická sokolovna. Znamenala pro vinohradské občany nové příležitosti k užitečnému trávení volného času, ale také přerušila dosavadní volnou plochu a promenádní cestu.
Hned po dokončení ale novou stavbu zabrali němečtí okupanti, kteří v ní zřídili lazaret. Také vykáceli část dřevin v jihovýchodní části parku. Až po válce r. 1946 mohli Pražané sokolovnu využívat ke sportovním aktivitám a činí tak dodnes. Uvnitř je mj. bazén a venku několik sportovišť. Na zbylé ploše park zůstal. Kromě běžné činnosti se v tělocvičně konaly nácviky spartakiád. Na počest prvních nácviků tady byla umístěna socha cvičenky s obručí od Ladislava Kovaříka nazvaná Radostné mládí.
V 60. letech prožíval park zlaté časy, protože tady byl vybudován amfiteátr, který hostil skvělé kulturní akce, hlavně koncerty, divadla i festivaly.
Další modernizace park zažil po pádu komunismu. Projektanti navrhli a zhotovitelé obnovili mnoho cenných detailů, upravili chodníky, zatraktivnili trávníky a zasadili mnoho nových stromů, keřů i květin. R. 2012 na počest Pražských sokolských slavností byl v parku instalován ocelový pomník od Karla a Petra Holubových, připomínka Sokola Královské Vinohrady. Poslední modernizace podle architekta Matouše Jebavého skončila r. 2023.
Dnes je park vyhledáván zájemci o vynikající výhled na centrum města v pozadí s Pražským hradem a Petřínem. Zvláště v létě se tady shromažďují davy místních i turistů s hojným zastoupením cizinců k pozorování západu Slunce.
Dalším obrovským lákadlem je skupina barů podél stolů a u pódia, které v letních večerech hostí hudební vystoupení nebo dýdžeje, kteří romantiku parku narušují rámusem, ale o diváky rozhodně nemají nouzi.
A konečně - hodně lidí míří na Mlíkárnu, kde sice mohl být výhled, ale je již zarostlý stromy, zato však se tady dobře pije a jí.
Dendrologové zajisté ocení hodnotu dřevin v parku. Jsou to mj. platan javorolistý a jinan dvoulaločný, dále lípy, duby a jírovce.
Děti mají k dispozici v severní části parku velký herní areál. Mohou s rodiči volně projít do sousedního parku Rajská zahrada, kde se mohou také vyřádit.
Historii připomíná tzv. Ptačí obelisk z r. 1810, památka na Brigittu Taafeovou, manželku hraběte Josefa Emanuela, a pomník Františka Ladislava Riegra.
Podle:
Park spjatý s historií Vinohrad i spartakiád. Čím vším lákají Riegrovy sady? - Seznam Zprávy, 12. 11. 2024
Riegrovy sady, Praha | Park roku, 12. 11. 2024
Umístění
50°4'50.747"N, 14°26'25.965"E (přibližný střed území)
Adresa
Italská, Na Smetance, Polská, Chopinova, VozováPraha 2 - Vinohrady
Praha 120 00
- Katastrální území
- Vinohrady
- Nadmořská výška
- 225 m.n.m. - 265 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Riegrovy sady mají rozlohu asi 15,3 ha.
Přístup
Příjezd vlakem
Jeďte do stanice Praha hlavní nádraží.
Příjezd jinou hromadnou dopravou
Metro linky A, C, stanice Muzeum, tramvaje stanice Vinohradská tržnice, bus zastávka linky 101 U Prdlavky nebo 135 Na Smetance.
Příjezd osobním autem, parkování
Využijte systém záchytných parkovišť na okraji města, v centru téměř není možnost zaparkovat. Nebo hledejte místo s bílými přerušovanými pruhy. Tato místa jsou doplněna dopravní značkou s oranžovým či zeleným pruhem. V „oranžové“ zóně můžete parkovat max. 2 hodiny. V „zelené“ zóně smíte parkovat 6 hodin. Omezeně lze parkovat i v modré zóně. Provozní doba, způsob platby a cena je vždy uvedena na parkovacím automatu nebo plaťte přes aplikaci v mobilu.
Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Viz https://bezpecneparkovani.cz/BUS_parking.cms
Přístup pěšky
Z Hlavního nádraží: jděte nejsevernějším podchodem na Žižkov a pak ulicí Italskou a odtud vzhůru do parku.
Bližší je ale příchod od stanice autobusu 101 U Prdlavky nebo autobusu 135 Na Smetance.
Příjezd na kole, parkování kol
Na kole do parku nejezděte. Je tady příliš mnoho pěších.
Poznámky pro vozíčkáře
Park má sice na cestách většinou hladké povrchy z jemné šotoliny, ale současně jsou tady prudká stoupání a klesání. Vezměte si doprovod.