Busta Járy Cimrmana u Sýkořské myslivny

Český génius v lese pod Sýkořem


České a moravské hájovny bývají postaveny jako malebné, oku lahodící a s přírodou souznící chaloupky. Hájovna v lese pod Sýkořem nedaleko obce Synalov v okrese Brno-venkov je typickým příkladem takové stavby. Je krásná, výrazná a přitom souzní s krajinou okolních lesů, luk a remízků.

Není divu, že si několik nadšenců, obdivovatelů fiktivního českého génia Járy Cimrmana hájovnu vyhlédlo jako cíl naučné stezky, která je po legendární postavě pojmenována. Stezka začíná v Lomnici u Tišnova, její jednotlivá zastavení se jmenují plahočiny a pojednávají o Cimrmanových vynálezech, třeba o pětitaktním motoru. Kdo se doplahočí až k Sýkoři, je odměněn jednak zážitky z putování krásnou krajinou, jednak poučením o Cimrmanových zásluhách.

Prostor u myslivny se přímo nabízel k důstojnému ukončení naučné stezky, a proto její tvůrci sem umístili Cimrmanovu bustu s poněkud "strhanými" rysy a dvě informační tabule. Jedna vysvětluje pojem Pohlaví Járy Cimrmana a staví jej na roveň pojmů Pojizeří, Pooslaví atd. Druhá na historických skutečnostech ukazuje okolnosti, kdy a jak Jára Cimrman prošel (či proběhl) zdejší krajinou Podhorácka za použití lyže na jedné noze a elektricky vytápěné boty na noze druhé.

Podle:

Informační tabule u Sýkořské myslivny, 24. 3. 2012


Umístění

GPS souřadnice

49°26'33.078"N, 16°24'9.809"E

Adresa

Kopaniny
Synalov 679 23

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Synalov
Nadmořská výška
642 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávka se jmenuje Doubravník a leží na trati Tišnov - Nové Město na Moravě - Žďár nad Sázavou. Lépe je ale jet vlakem do Tišnova a odtud pokračovat autobusovým spojením.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Synalova jezdí autobusová linka 340 na trase Lomnice - Synalov - Běleč - Doubravník. V pracovní dny se sem dostanete celkem snadno (do Lomnice jezdí autobusy z Tišnova), v nepracovní dny sem jedou z Lomnice tři spoje denně. Ty ale končí v Křeptově, takže v sobotu a v neděli se opačným směrem z Doubravníku do Synalova autobusem nedostanete.

Příjezd osobním autem, parkování

Jeďte do Synalova a odtud pokračujte až do osady Synalovské Kopaniny (na některých mapách jen Kopaniny), kde auto zanechte.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může jet do Synalova, další jízda do Kopanin není možná.

Přístup pěšky

Z Kopanin: jděte vzhůru nad osadu po polní cestě mezi remízky, až se k vám zleva připojí žlutá značka od Lomnice. Ta vás dovede k Sýkořské myslivně. Celkem  800 m.

Z Lomnice: jděte po žluté značce, jejíž směr je shodný s naučnou stezkou Járy Cimrmana. Celkem 5 km, téměř stále do kopce.

Příjezd na kole, parkování kol

Krajina v okolí Sýkoře je velmi vhodná pro cyklistické výlety. Dostanete se sem buď po silnicích z Tišnova a z Lomnice (dálková cyklotrasa č. 1). Mezi Lomnicí a Újezdem u Tišnova na vrcholu stoupání odbočte na Synalov. Ze Synalova přes Kopaniny k Sýkořské myslivně je potřeba horské kolo.

Také můžete jet strmě stoupající lesní silnicí od Křeptova na severovýchod. Jakmile dojedete na druhou žlutou značku, dejte se po ní vpravo. Terénní kolo není nutné.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář s fyzicky velmi silným doprovodem se může k Sýkořské myslivně vypravit od Křeptova po trase, kterou popisujeme pro cyklisty.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu