Caldera de Bandama

Geologicky mladý, fotogenicky úchvatný kráter na severu ostrova Gran Canaria


Na severovýchodě ostrova Gran Canaria turisté obdivují dokonalou kalderu  Bandama, památku na sopku, která v geologicky nedávné době předvedla velkolepé přírodní divadlo. 

Gran Canaria je vulkanického původu, jak je známo. Erupce sopek probíhaly v několika fázích. Zde, na severovýchodě ostrova v první fázi sopečná činnost vytvořila základ ostrova, který pak podlehl vlivu zvětrávání a eroze.  

Poté se otevřela puklina, která se táhla přes kopec, který odděloval soutěsku Barranco Las Goteras a údolí Los Hoyos. Z pukliny vytékalo magma v podobě strusky při častých výlevech, které ale probíhaly relativně klidně. Krajinu v okolí zasypával sopečný popel. Erupce se soustředily hlavně na severu a jihu pukliny, kde se při výbuších postupně vršily dva sopečné kužely. Jižní rostl rychleji, láva z něj tekla na východ. Pod ním se magma střetlo se studenou podzemní vodou, což mělo za následek silnou explozi. V následujícím období vyvrhoval lávu severní kužel, z něhož láva tekla do údolí Los Hoyos. 

Pod jižním kuželem se mezitím soustředila ohromná zásoba magmatu, které se opět střetlo s podzemní vodou. Mohutná exploze vyvrhla z útrob Země obrovské proudy lávy, které zčásti kužel nahoře poničily. Zpět na zem pak dopadla směs vulkanických materiálů, z nichž některé pocházely z hlubin planety a jiné z povrchu, když je láva při výbuchu strhla s sebou. Výbuch byl tak mohutný, že vyčerpal zásobu magmatu pod kuželem a vytvořil dutinu, která se propadla sama do sebe. Severní kužel zůstal vcelku, z jižního zbyla kaldera, čímž byla asi před 2000 lety ukončena sopečná činnost v lokalitě zvané Bandama. 

Podotkněme, že podobný proces vzniku kaldery se odehrál na mnoha místech planety. Na Slovensku takhle soptila mohutná sopka Poľana, která vychrlila lávu na ploše možná přes půl státu a jejíž kaldera (48°39'26.779"N, 19°27'29.673"E) má průměr cca 5,8 km. 

Caldera de Bandama oproti Poľaně působí ale mnohem mohutněji přesto, že zaujímá daleko menší plochu. Její průměr je asi 900 m. Eroze totiž nestačila smazat její ostré rysy a ani žádný potok z vnějšku nestačil její stěnu prorvat zpětnou erozí, jako je to na Poľaně. Navíc se zcela jasně vyjímá v otevřené krajině, Poľana je ukryta v lesích. 

Kolem kaldery Bandama se můžete vydat na výlet. Překonáte vzdálenost necelé 3 km, ale současně zvládnete značná výšková převýšení, protože okraje kaldery nejsou vodorovné. Na západním okraji uvidíte budovu místního klubu Real Club de Golf Las Palmas, nejstaršího zařízení svého druhu ve Španělsku, s překrásným hřištěm, které tady zaujímá plochu asi 34 ha a bylo založeno již r. 1891.

Taktéž se můžete vydat pěšky dovnitř kaldery, což je vcelku nenáročný výlet s převýšením přes 200 m. Anebo můžete zdolat pěšky či autem vrchol Pico de Bandama, což je erodovaný zbytek severního kužele. 


Podle:

Informační cedule u kaldery, listopad 2022. 



Umístění

GPS souřadnice

28°1'56.144"N, 15°27'18.057"W

Adresa

Santa Brigida 35300

Google Maps | Mapy.cz

Nadmořská výška
230 m.n.m. - 569 m.n.m.
Základní číselné údaje
Kaldera má obvod asi 2,8 km.

Přístup

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte z Las Palmas, Estación San Telmo busem č. 311, vystupte na zastávce Campo de Golf. 

Příjezd osobním autem, parkování

Zaparkovat je možno na ploše u golfového klubu. Stání je neplacené. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Viz příjezd pro auta. 

Přístup pěšky

Pěšky lze kalderu obejít na výletě dlouhém asi 3 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Ke kaldeře dojedete po úzkých a klikatých silnicích např. z Las Palmas. Okruh kolem kaldery pro kola sjízdný není. 

Poznámky pro vozíčkáře

Do kaldery můžete nahlédnout např. z parkoviště u golfového hřiště nebo z vrcholu Pico de Bandama. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu