Bezemínské hradiště

Velmi dobře patrné stopy osídlení nad Úterským potokem


Bezemínské hradiště je významnou archeologickou lokalitou západních Čech. Zaujímá polohu na ostrohu nad soutokem Úterského potoka a Hadovky. 

Ostroh na okraji bezemínského katastru je ze tří stran chráněn strmými, až skalnatými stráněmi. Nálezy z hradiště pocházejí ze střední doby hradištní, tj. z 8.-9. stol. n.l. Opevnění valy a příkopem obepíná velkou část obvodu bývalého sídla.  Na jihovýchodě museli obránci vzhledem ke geografické zranitelnosti fortifikaci mít značně silnou, výškový rozdíl mezi dnem příkopu a hradbou činil 4 až 4,5 m. V jižní části opevněného areálu jsou patrné stopy po bráně. Akropole na severozápadním výběžku je od vlastního hradiště oddělena příkopem. Sloužila nejspíše ke shromažďování obyvatel a k náboženským účelům. 

Hradiště je slovanské, obýval je patrně kmen Lučanů.  Nedaleko se nachází pohřebiště se 45 mohylami. Existenci sídla ukončil podle archeologických výzkumů z r. 1950 rozsáhlý požár. Z hradiště se otevírají překrásné výhledy na Šipín a do údolí Hadovky se zříceninami hradu Gutštejna.

Podle:

Procházka, Z.:  "Konstantinovy Lázně, Bezdružice a okolí, historicko - turistický průvodce"

http://www.archeologickyatlas.cz/cs/lokace/bezemin_tc_hradiste, 28. 12. 2017

Tabule naučné stezky u Bezemínského hradiště, 23. 5. 2011


Umístění

GPS souřadnice

49°51'19.707"N, 13°1'38.596"E

Adresa

Bezemín
Cebiv 349 52

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bezemín
Nadmořská výška
450 m.n.m. - 465 m.n.m.
Základní číselné údaje
Hradiště zaujímá plochu 3,8 ha. Ostroh má převýšení nad Úterským potokem a jeho přítokem Hadovkou 75 metrů.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žel. zast. Strahov na místní trati Pňovany - Bezdružice. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší zastávka autobusu se jmenuje Cebiv, Bezemín, rozc. Jezdí tu linka Stříbro - Konstantinovy Lázně - Úterý jen třikrát denně, a to jen v pracovní dny v turisticky neatraktivních časech. Doporučujeme vlak nebo vlastní auto. 

Příjezd osobním autem, parkování

Doporučujeme auto zanechat v místě zvaném Dudákovský mlýn na soutoku Úterského potoka a Hadovky a projít si celou naučnou stezku Šipín. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Doporučujeme autobus zanechat v místě zvaném Dudákovský mlýn na soutoku Úterského potoka a Hadovky a projít si celou naučnou stezku Šipín. Moc místa pro velké typy busů tu ale není. 

Přístup pěšky

Ze Strahova, žel. zast.: asi 4,5 km, nejdříve po červené značce pod zříceninu hradu Gutštejn, pak po žluté.

Naučná stezka Šipín je dlouhá přibližně 6,5 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Na Bezemínské hradiště sice lze přijet na kole, ale na stezkách od Šipína nebo z údolí Hadovky se často musí překonávat nesjízdné úseky. Odtud doporučujeme příchod pěšky. 

Přes Bezemín vede cyklotrasa č. 306. Jižně od Bezemína lze jet lesní cestou k hradišti poměrně pohodlně. V závěru je nutno kolo vést. 

Poznámky pro vozíčkáře

Bezemínské hradiště není pro vozíčkáře dostupné. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu