V Luštěnicích, obci při silnici I/38 asi 10 km jižně od Mladé Boleslavi, stojí jihovýchodně od středu zástavby nepřehlédnutelná budova pozdně barokního zámku. Za ním je schovaný kostel sv. Martina.
První písemná zmínka o obci pochází z r. 1268, kdy se uvádí, že na zdejším dvoře seděl Pavel z Luštěnic, spoluzakladatel kláštera pod Mělníkem. Později byl majitelem Jan z Cimburka a z Tovačova, poté rody Krajčířů a Lobkoviců. Až do r. 1739 byly Luštěnice součástí panství Kosmonosy.
V tomto roce kupuje Luštěnice advokát Josef Scherzer z Kleinmühlu. Hned poté nechává postavit v duchu pozdního baroka postavit zámek. Je to trojkřídlá, třípodlažní volně stojící budova patrně na místě dřívější tvrze. Boční křídla ohraničují čestný dvůr, který má půdorys ve tvaru písmene U a dnes volně přechází v zahradu.
Hlavní průčelí zámku je bohatě zdobené mezipatrovou a korunní římsou, pseudoiónskými pilastry a polosloupy. Některá okna mají pravoúhlé orámování, jiná půlkruhové. Hlavní rizalit probíhá všemi patry a je zdoben sochami andílků. Je ukončen prolamovanou atikou. Římsa nad ním je půlkruhovitě vyklenuta. Boční rizality atiky nemají, pravděpodobně o ně přišly při novodobých úpravách.
Ve středu budovy se nachází průjezd, uvnitř klenutý plackou, který ústí do malého nádvoří. Další interiéry v přízemí jsou klenuty převážně valenými klenbami, v severním bočním křídle jsou i klenby křížové.
Zámek byl kdysi spojen alejí se západněji ležícím Josefovem, kde stával letohrádek Sansoucci. Luštěnice sloužily jako letní sídlo vrchnosti.
Dalšími majiteli od r. 1774 se stali Gallasové a po nich brodečtí Nosticové. To už byl zámek obýván panskými úředníky a postupně pustl. Po r. 1945 byl majitelem československý stát, který v něm zřídil byty, poštu a obchod. Z původních interiérů se nic nedochovalo.
Zámek má dnes soukromého vlastníka a není veřejnosti přístupný.
Kostel sv. Martina stojí hned vedle zámku. Byl vybudován jako barokní stavba v první polovině 18. století, roku 1799 byl rozšířen o presbytář. Hlavní průčelí je orientováno k severozápadu, presbytář na severovýchod. Interiér je původní, též barokní. Autorem oltáře je pravděpodobně řezbář a sochař Josef Jiří Jelínek (1697 - 1776), kterého známe mj. jako tvůrce sousoší pod zámkem v Mnichově Hradišti. Do kostela bylo dříve možno vstoupit i ze zámeckého areálu klenutou, dnes slepou bránou v jižní linii ohradní zdi u severovýchodního nároží zámku.
Ke kostelu přiléhá funkční hřbitov.
Podle:
zámek - Památkový Katalog (pamatkovykatalog.cz), 14. 9. 2024
kostel sv. Martina - Památkový Katalog (pamatkovykatalog.cz), 14. 9. 2024
Anděl, R. (1984): Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (III.), Severní Čechy, Svoboda Praha, s. 292
Umístění
50°19'15.708"N, 14°56'22.115"E
Adresa
Boleslavská 6Luštěnice 294 42
- Katastrální území
- Luštěnice
- Nadmořská výška
- 210 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Zámek byl postaven po r. 1740.
Přístup
Příjezd vlakem
Jeďte do žst Luštěnice na trati Nymburk - Mladá Boleslav.
Příjezd jinou hromadnou dopravou
Do Luštěnic se dostanete přímou linkou 403 z Prahy, od stanice metra Černý Most nebo z Mladé Boleslavi přes Dobrovice linkou 775.
Příjezd osobním autem, parkování
Parkovat lze na návsi.
Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Parkovat lze na návsi.
Přístup pěšky
V blízkém okolí Luštěnic nejsou žádné další zajímavé turistické cíle, proto tudy ani nevedou značené turistické trasy.
Příjezd na kole, parkování kol
Nedoporučujeme jízdu na kole po silnici I/38 (hustý provoz, úzké krajnice). Podívejte se do map, kudy vede cyklotrasa 8147 a kudy vedou vedlejší a polní silnice a po nich přijeďte.
Poznámky pro vozíčkáře
Okolí zámku a kostela si můžete dobře prohlédnout vzhledem k rovinatému profilu a převažujícím asfaltovým nebo hladce dlážděným povrchům.