Obora Holedná

V příměstské oboře mezi brněnskými městskými částmi Jundrov a Bystrc můžete pozorovat při vycházkách lesní zvěř.


Rozlehlá obora Holedná zaujímá větší část stejnojmenného kopce a okolí. Najdete ji v kopcovitém, zalesněném terénu mezi brněnskými městskými částmi Kohoutovice, Jundrov a Bystrc, i když zaujímá katastrální území části Žebětína, poté Jundrova a nepatrně z Bystrce. Oplocené území je majetkem Lesů města Brna. Lesy, volné plochy, cestičky, rybníčky - to vše je určeno k příměstské rekreaci, k poučení a k procházkám. Na mnoha místech lze spatřit daňky, muflony nebo jeleny. Stačí se pohybovat jen trochu opatrně, zvěř ale není nijak příliš plachá.

Na západě obora přímo sousedí se zástavbou Brna-Bystrce. V Údolí oddechu, jak se tomuto údolí potoka Vrbovce říká, je plot obory přímo na dosah chatám, ty zase těsně sousedí s nejbližšími paneláky.

V této západní části obory lze při procházkách narazit na několik jezírek. Mají okrasnou funkci, koupat se v nich nedá.

Jedno z nich je odděleno s přilehlým územím od okolních částí obory pevným oplocením. Za plotem návštěvníci obdivují prasata divoká, která se ochotně nechávají od příchozích lidí krmit. Nejraději mají mrkev, bílé pečivo jim škodí. Ke kontaktu zvířat a lidí nedochází, prasata jsou stále za plotem, na jaře vyvádějí mladé přírůstky. Není divu, že ohrada s prasaty divokými je jeden z nejoblíbenějších vycházkových cílů Brňanů.

Ve středu obory je velmi malebným místem Jezírko, parkově upravená plocha s trávníky, vodní plochou a vodním pramenem. Nedaleko odtud se vypíná vrchol Holedná (391 m.n.m.). Na něj však nevede žádná z vycházkových cest, pouze strmá lesní cesta. Na vrcholu v roce 2017 místní nadšenci umístili budku a nazvali ji Občerstvovník. Potraviny, které v budce návštěvníci najdou, si mohou vzít a zaplatit za ně do kasičky dle vlastního uvážení. 

Na jednom z nejvýše položených míst obory čeká návštěvníky překvapení, je tu menší hřiště, takže je možno si vzít s sebou míč a zahrát si např. fotbálek. Nedaleko odtud je travnatý svah, který v zimě láká k sáňkování.

Nejvyšší a východní části obory jsou kopcovité, takže lákají kondiční turisty a běžce.

Jen jedno oboře Holedná chybí - ticho. Vzhledem k tomu, že tento lesní komplex je obklopen městskou zástavbou, je tu při procházkách hlukové pozadí města slyšet, někde méně, jinde více. Chcete-li uniknout městskému stresu v Brně, je Holedná dobrou a dostupnou volbou. Za úplným tichem musíte jinam.


Umístění

GPS souřadnice

49°12'30.263"N, 16°31'58.260"E (přibližný střed obory)

49°12'58.582"N, 16°31'39.284"E (vchod do obory u penzionu Pohoda v údolí Vrbovce)

49°12'45.530"N, 16°31'36.287"E (vchod do obory z Údolí oddechu od Brna-Bystrce) (vchod do obory u ohrady s prasaty divokými)

N 49°11'49.535", E 16°31'44.421" (vchod do obory u hájenky v Brně-Kohoutovicích)

Adresa

Brno-Bystrc, Brno-Jundrov, Brno-Žebětín
Brno 635 00 Brno-Bystrc, 637 00 Brno-Žebětín

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Žebětín, Jundrov, Bystrc
Nadmořská výška
210 - 391 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha obory je 327 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší "rozumnou" železniční stanicí je Brno hlavní nádraží, odkud jeďte tramvají č. 1 na zastávku Svratecká nebo zastávku Kamenolom.

Ze železniční stanice Brno-Královo Pole jeďte trolejbusem č. 30 na zastávku Svratecká nebo Kamenolom nebo až na konečnou Bystrc, Černého.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Obora Holedná se nachází na území města Brna, takže přístup k ní městskou hromadnou dopravou je vynikající.

Použijte tramvaje č. 3 a 11 ze zastávky Česká (v centru města) ve směru Bystrc, Ečerova a vystupte na zastávce Svratecká nebo Kamenolom.

Pokud použijete tramvaj č. 1 od hlavního nádraží, pak také doporučujeme vystoupit na zastávce Svratecká nebo Kamenolom.

Pokud pojedete od Králova Pole nádraží, pak použijte trolejbus č. 30 a vystupte buď na zastávce Svratecká nebo Kamenolom nebo na konečné Bystrc, Černého.

Do Jundrova, dalšího výchozího místa do obory se dostanete okružními autobusovými linkami 44 nebo 84, a také z centra či z Králova Pole autobusem 67.

Ovšem nejlepší přístupové místo je zastávka Kohoutovice, hájenka. Proč? Protože pokud si toto místo zvolíte za výchozí bod, pak oborou jdete většinou shora dolů. Sem anebo k další blízké zastávce Stará dálnice (kde je ohrada s prasaty divokými) jede autobus č. 50 na trase Bystrc - Komárov anebo autobus č. 52 na trase Bystrc - Mendlovo náměstí.

Příjezd osobním autem, parkování

Přístup pro auta je velmi pohodlný.

Nejčastěji řidiči parkují u zastávky autobusů Stará dálnice, kde je ohrada s prasaty divokými (ve dnech volna zdejší parkoviště praská ve švech), ale též lze zajet do Údolí oddechu - příjezd sem je z Bystrce z ulice Pod Horkou. Bez problémů lze parkovat v některých ulicích Jundrova, poměrně dobře lze zaparkovat u kohoutovické hájenky na parkovišti u supermarketu.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus asi do Brna kvůli oboře nikdo vypravovat nebude, pro úplnost přesto dodejme, že na parkoviště u zastávky Stará dálnice se bus nevejde, v Jundrově jsou úzké ulice na otáčení, do ulice Pod Horkou a do Údolí oddechu nedoporučujeme autobusům vjezd, protože by se tu neotočily, takže nejlepší bude autobus zaparkovat na velké ploše u konečné trolejbusů č. 30 Bystrc, Černého.

Přístup pěšky

Do obory Holedná se bez problémů dostanete pěšky z několika směrů:
- můžete jít od zastávky tramvají Kamenolom Údolím oddechu
- z konečné trolejbusů Bystrc, Černého jděte přes potok a pak nejbližší cestou vlevo k lesu ke dvířkám obory
- z tramvaje můžete vystoupit v zastávce Svratecká a odsud vyrazit přes řeku vzhůru do lesa, po určité době stoupání narazíte na dvířka obory
- z Jundrova jděte směrem vzhůru k lesu, ať jdete kteroukoli ulicí, vždy narazíte na oboru s dvířky
- ze zastávky autobusů Kohoutovice, hájenka jděte ke dvířkám do obory
Všude v oboře jsou asfaltové nebo jiné cesty pro turisty a návštěvníky.

Příjezd na kole, parkování kol

Oborou lze po silničkách a cestách jezdit i na kole, dejte však pozor na střet s chodci. Zvláště v Údolí oddechu jich je mnoho a konflikty mezi chodci a cyklisty (i auty - do dolní části  Údolí oddechu - ještě mimo oboru -  není zákaz vjezdu) mohou být vyvolány bezohledným jednáním kohokoliv.

Obora je považována přes svojí značnou výškovou členitost za dobrý terén pro jízdu na kole.

Jako přístupovou komunikaci cyklisté obvykle využívají cyklotrasu č. 1 z Brna-Pisárek přes Brno-Komín k Letenské lávce, kde odbočují do Údolí oddechu a k oboře.

Poznámky pro vozíčkáře

Pro vozíčkáře je dobře sjízdná cesta oborou od zastávky autobusů Stará dálnice Údolím oddechu do Bystrce k zastávce Kamenolom. Ostatní silnice či cesty v oboře vedou sklonově náročnými terény.

Rady a tipy

Berete-li s sebou do obory psa, mějte ho na vodítku.

Nejatraktivnější částí obory je ohrada s prasaty divokými. Vynikající tip pro výlet s malými dětmi!


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu