Resslova hájovna stojí na nádherném palouku při lesní cestě z Bílovic nad Svitavou od sokolovny směrem k rozcestí Kopaniny. Je majetkem Mendelovy univerzity v Brně. Byla postavena r. 1938. Lesníci z univerzity v čele s Josefem Opletalem pojmenováním hájenky a pomníku v její blízkosti vzdali hold Josefu Resslovi, vynálezci, který byl většinu svého života jako lesník zaměstnán. Vynálezcovo jméno hájenka i pomník jakožto součást Lesnického Slavína nesou přesto, že Ressel neměl ani osobní, ani profesní vztah k Brnu či k blízkým Bílovicím. Hájenka není přístupná veřejnosti, pomník je na volném prostranství. Turisté při návštěvě Resslova pomníku jsou nadšeni nebývale pěkným, téměř parkově upraveným okolím.
Pomník má podobu betonového sloupu, na jehož průčelí je osazena deska s Resslovou podobiznou a nápisem:
Lesník-technik JOSEF RESSEL, vynálezce lodního šroubu 1793-1857, 1929.
Již r. 1927 myslel profesor Josef Opletal na uctění památky Josefa Ressla, když byl na studijní cestě s kolegy a studenty v Lublani. Chtěl odebrat z jeho hrobu prsť (hlínu) a přivézt ji do Československa. Avšak při rekonstrukkci lublaňského hřbitova hrobové místo s ostatky Resslovými zaniklo. Opletal o tom píše r. 1951.
Ale již r. 1948 Josef Opletal na konferenci lesních odborníků v Praze požádal slovinské kolegy, aby prsť z přibližného umístění Resslova hrobu přece jen opatřili. Slovinští lesníci, zástupci Agronomické fakulty lublaňské tak protokolárně učinili r. 1957, prsť uložili do urny speciálně navržené Josipem Plečnikem a jeho žákem Boturem Putnarem.
R. 1959 se u Resslova pomníku u Bílovic nad Svitavou konala slavnost, kde byla urna představena veřejnosti. Od r. 1999 je urna po putování mezi brněnskou fakultou a školním podnikem ve Křtinách uložena v 5. poschodí na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně.
Podle:
Truhlář, J. (2003): Památníky adamovských lesů, Primus Praha, s. 34
Umístění
49°14'16.337"N, 16°41'56.022"E (Resslův pomník)
49°14'16.050"N, 16°41'51.858"E (Resslova hájovna)
Adresa
Kanice 664 01- Katastrální území
- Kanice
- Nadmořská výška
- 330 m.n.m. (Resslův pomník), 335 m.n.m. (Resslova hájovna)
Přístup
Příjezd vlakem
Nejbližší železniční zastávka Bílovice nad Svitavou je vzdálena 2,7 km. Od bílovické sokolovny viz přístup pěšky.Příjezd jinou hromadnou dopravou
Můžete zvolit buď příjezd do Bílovic nad Svitavou (zastávka se přesně jmenuje Bílovice nad Svitavou, železniční stanice) linkami autobusů č. 75 nebo 210 (odtud pak pěšky 2,7 km) nebo přijedete na Velkou Klajdovku (zastávka u restaurace) linkami 201 či 202, odtud pak pěšky 3 km.
Na stejně pojmenovanou zastávku Velká Klajdovka situovanou v sídlišti 200 m jižně od restaurace jezdí autobusy č. 45, 78, 82.
Příjezd osobním autem, parkování
Osobním autem doporučujeme přijet do Bílovic nad Svitavou a zaparkovat u sokolovny (nemusí tu ale být vždy volné místo, pak zaparkujte naproti obchodního domu) anebo přijet na parkoviště Velká Klajdovka.Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Zájezdovému autobusu doporučujeme parkování v Bílovicích nad Svitavou. Pozor! Vysoké typy busů neprojedou pod železničním podjezdem v Bílovicích a ani nemohou přijet od Adamova, kde jsou podobné podjezdy. Jediný příjezd je možný od Ochozu přes Kanice.Přístup pěšky
Z Bílovic nad Svitavou od sokolovny je to sem po zelené značce 2,2 km (do kopce).
Z Brna-Obřan od konečné zastávky tramvaje č. 4 jděte po červené údolím Svitavy, pak odbočte do kopce Těsnohlídkovým údolím, celkem 4,8 km.
Z Velké Klajdovky jděte po zelené značce nejprve po cyklostezce a pak vlevo dolů po lesní asfaltce a nakonec lesní pěšinou, celkem 3 km.