Pomník Františka Palackého v Praze

Mohutná skupina postav ze žuly a bronzu


V Praze na Palackého náměstí je největším sochařským dílem secesní pomník Františka Palackého, práce profesora Františka Suchardy (1866 – 1916) a architekta Aloise Dryáka.

Na konci 80. let 19. století Pražané hodlali vybudovat tři pomníky: sv. Václavu, Janu Husovi a Františku Palackému. Posledně uvedeného chtěli umístit na Karlovo náměstí a soutěž na jeho podobu vyhlásili r. 1897. Nejúspěšnější v ní byly dvě dvojice Sucharda s Dryákem a vedle nich Ladislav Šaloun s Aloisem Dlabačem. Roku 1901 byli umělci vyzváni k užší soutěži, ale již r. 1898 byl k soše položen základní kámen. Stalo se tak 19. června, v den stých nedožitých Palackého narozenin. Tehdy Pražané na počest slavného historika uspořádali mohutný průvod se 144 prapory a 14 kapelami, který na místo kráčel celé dvě hodiny.

Jenže k odhalení pomníku uplynulo ještě dlouhých 14 let.

R. 1901 zasedla porota, v níž měli hlavní slovo malíř Hynais, sochař Fr. Hergesel a C. Klouček. Za vítěze prohlásila Suchardu s Dryákem. Roku 1904 sochař podepsal smlouvu, v níž se na jeho návrh objevila klauzule o tom, že má vyhotovit model v měřítku 1 : 1. Když maketa spočinula na místě, ukázalo se, že umístění není příliš šťastné. Autor i někteří další umělci navrhovali změnu umístění před Rudolfinum. Architekt Dryák dokonce vypracoval umístění na jiném místě Karlova náměstí, nicméně městská rada trvala na původním zadání.

Sucharda s pozdější pomocí Josefa Mařatky pak na pomníku pracoval 6 let. Chtěl vyslovit význam Palackého pro náš národní život a „sklonit se v úctě před bohatým ovocem jeho setby a ozářit konečně věčnou stráž jeho příkladu“. I proto je sedící postava zhotovena z hrubozrnné žuly, architektura z jemnozrnné žuly. Skupiny, které Palackého obklopují, Sucharda zhotovil z bronzu. Netypickým protikladem kamene a kovu a rozporuplným pojetím postav z těchto materiálů si umělec vysloužil kritiku.

Kompozice rozvedená do šíře měla hlubokou symboliku. Netvor vlevo se snaží zardousit své oběti, což má ukázat na útisk národa, vpravo lid setřásá pouta a vzhlíží k budoucnosti – to je zpodobnění národního obrození. Ležící akt má být symbolem pro Bílou horu. Palacký naslouchá géniu historie a „hlasům dějin“. Letící sochy Geniů mají být zpodobněním politiky a horní skupina se ženskou figurou Fámou je zosobněnou pověstí.

Pomník udivuje svými rozměry a hmotností použitých kusů. Základy do hloubky 4 metry vyplnilo 315 metrů krychlových betonu. Kovové součásti mají hmotnost 25,5 tuny. Sucharda nechal do Prahy na 55 vagonech dovézt z lomu na Požárech v Posázaví celkem 243 metrů krychlových žuly, vlastní postava sestává z 12 kusů, některé z nich musely od nádraží přivézt až šestispřežné povozy. Za práci tehdy město zaplatilo 525 000 K, což bylo oproti rozpočtu o 37 700 K méně.

Autoři dílo dokončili r. 1912.

Za II. světové války byl pomník roku 1942 rozebrán. Sochy chtěli okupanti zničit, ale ty už byly mezitím ukryty u správce Obecního dvora Břetislava Zemana na Invalidovně v plevelu

V l. 1947-50 byl pomník znovu instalován a obnoven.

 

Podle:

pomník Františka Palackého - Památkový Katalog, 30. 10. 2024

Krejčí, M. (1979): Pražské sochy a pomníky, Galerie hlavního města Prahy, nestránkováno, popis v rámci kapit. 2 




Umístění

GPS souřadnice

50°4'22.925"N, 14°24'53.609"E

Adresa

Palackého náměstí
Praha 2 - Nové Město
Praha 128 00
Katastrální území
Nové Město
Nadmořská výška
199 m.n.m.
Základní číselné údaje
Pomník byl dokončen r. 1912.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Praha hlavní nádraží, Praha Masarykovo nádraží nebo Praha - Smíchov.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Metro Karlovo náměstí, jděte na povrch jihozápadním východem. Zastávky tramvají Palackého náměstí.

Příjezd osobním autem, parkování

Využijte systém záchytných parkovišť na okraji města, v centru téměř není možnost zaparkovat. Dále viz parkování | Prague City Tourism

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

 Viz https://bezpecneparkovani.cz/BUS_parking.cms 

Přístup pěšky

Pomník snadno najdete v centru Palackého náměstí. 

Příjezd na kole, parkování kol

Po nábřeží vede cyklotrasa, která je místy oddělena od automobilového provozu. Má pražské značení A 22, podle Klubu českých turistů č. 7, ale také národní název Vltavská nebo mezinárodní označení Eurovelo 4 nebo Eurovelo 7. 

Poznámky pro vozíčkáře

Pomník a jeho okolí je pro vozíčkáře snadno dostupné. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu