Tvrz v Praze - Královicích

Gotická ozdoba městské části na východním okraji metropole


Městskou část Královice najdete na východním okraji Prahy. Staré venkovské zástavbě s několika památkově zajímavými domy vévodí věžovitá tvrz na plošině nad místním potokem.

Na území Královic prosperovalo na ostrohu poblíž kostela sv. Markéty slovanské hradiště. Centrum dnešní obce je ovšem jinde.

Písemné prameny zmiňují ves Královice poprvé roku 1207 v jednom ze zápisů od soudu, kdy jsou uvedeni svědkové Sudislav a Suda z Královic. Tvrz byla postavena pravděpodobně ve 2. polovině 14. století. Její majitelé se často střídali. Například z r. 1388 víme, že ji Pešík z Komárova prodává Jakubovi ze Sušice. Roku 1396 tvrz patřila Janovi z Dubče a r. 1408 Otíkovi z Kyj.

R. 1437 císař Zikmund zapisuje tvrz Janovi Umrlému ze Suché. R. 1441 byl majitelem Jan Chyba z Chlumu. Dalšími majiteli byly staroměstská rodina Pechancova a Mikuláš Skalský z Dubu. Ten nejspíše k věži přistavěl vřetenovité schodiště a fasádu opatřil jednoduchými sgrafity.

Po vystřídání dalších majitelů tvrz kupuje r. 1620 Jan Jindřich Rozenhajn z Janovic a jeho manželka Eliška. Ti na následujícím stavovském povstání stáli na straně poražených, z vlastnictví se dlouho netěšili. Konfiskační komise jim tvrz, poplužní dvůr, polovinu vesnice a pustý dvorec v Babicích zabavila, konfiskát získal Karel z Lichtenštejna. Majetek natrvalo připojuje k Uhříněvsi.

Tvrz sice pustla, ale nikdy nespěla k úplnému zániku, a to dokonce ani v době socialismu, kdy patřila k Výzkumnému ústavu živočišné výroby ČSAV.

Dnes má podobu třípatrové věže, jejíž poslední podlaží vystupuje na krakorcích. Střecha tvaru jehlanu zakrývá půdorys tvaru čtverce o délce strany 10,5 m. Zdivo je provedeno z lomového kamene s vkládanými úlomky vysokých cihel. Přízemí je zaklenuto křížovými a neckovými klenbami, do pater vede žulové schodiště novějšího původu, patra jsou plochostropá. 

Tvrz není veřejnosti přístupná, zvenku si ji ale můžete dobře prohlédnout.

Stejně jako tvrz, tak i přilehlé hospodářské budovy jsou předmětem památkové ochrany.  

Ještě r. 2017 se záznam v památkovém katalogu zmiňoval o kritickém stavu všech objektů, tzn. tvrze i hospodářských budov, ale při naší redakční návštěvě r. 2024 jsme zaznamenali tvrz i okolní budovy hezky opravené. V bývalých hospodářských  budovách, u nichž se ještě r. 2017 propadala střecha, je dnes mj. restaurace. 


Podle:

Fiala, Z. a kol. (1988): Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl VII. Praha a okolí, Svoboda Praha, s. 44

tvrz - Památkový Katalog, 22. 11. 2024 




Umístění

GPS souřadnice

50°2'20.468"N, 14°38'14.367"E

Adresa

Ke Tvrzi 184
Praha - Královice
Praha 104 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Královice
Nadmořská výška
295 m.n.m.
Základní číselné údaje
První písemná zmínka o Královicích pochází z r. 1207. Tvrz byla postavena ve 14. století.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Praha - Uhříněves. Odtud jděte na zastávku busů Picassova a pokračujte busem 229. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Bus 229 od stanice metra A Depo Hostivař do zastávky Královice.

Nebo bus 366 od stanice metra A Depo Hostivař do zastávky Pod Hradem. 

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze na ploše těsně u tvrze. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkovat lze na ploše těsně u tvrze. 

Přístup pěšky

Doporučujeme výlet po červené značce ze žel. zast. Praha - Běchovice střed (0 km)přes Koloděje (3,5 km) a Královice (7 km) do žst Praha - Uhříněves (11,5 km). 

V Královicích bývá uzamčen průchod přes stráň mezi domem č. 17 a tvrzí na tvarové odbočce z červené značky. Nutno obejít ze severu po silnici. 

Příjezd na kole, parkování kol

Výlet po červené značce je možno absolvovat i na horském kole, ale místy v lese nebo v remízcích mezi Koloději a Královicemi bicykl povedete.

Poznámky pro vozíčkáře

Na plošině v nejbližším okolí tvrze se vozíčkář může pohybovat víceméně bez problémů. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu