Dubečský mlýn

Zastřená vzpomínka na zaniklé řemeslo v městské části na východě Prahy


O vodním mlýnu v Dubči, která je od r. 1974 městskou částí Prahy, ale dříve bývala samostatnou obcí, existuje jen málo historických záznamů. 

Mlýn stával přímo nad náhonem, který vedl vlevo, tedy severněji od dnešního koryta Říčanského potoka ve dnešní křižovatce ulic Netlucká a Mikova. 

Dnes je náhon ke mlýnu zasypán, i když na leteckých mapách lze jeho trasu zkušeným okem vyčíst, zvlášť, když znáte jeho polohu na starých zákresech. Ty jsou k dispozici na webu vodnimlyny.cz u karty popisovaného mlýna. Dnes bývalá budova mlýna stojí na levém břehu Říčanského potoka, který tady teče osou údolí, zatímco v době existence mlýna tomu tak nebylo. Všechnu vodu pobral náhon, zákresy hlavního koryta chybí. 

Podle některých zdrojů mlýn existoval před rokem 1656, podle jiných je zmiňován už r. 1542. Roku 1656 se uvádí jako mlynář Jan Douša. Další zpráva pochází z r. 1930, kdy mlýn patřil Eduardu Šimůnkovi, měl jedno kolo na vrchní vodu, hltnost 0,14 m3/s a spád 4,5 metru. 

Eduard Šimůnek řemeslo opustil r. 1939 a na mlýně se k němu už nikdo nevrátil. 

O dnešní budově nevíme, zda jde o novostavbu nebo přestavbu bývalého mlýna. Dům není veřejnosti přístupný. 

Kromě blízké tvrze, sýpky a zrenovované Panské zahrady se ještě můžete v nedaleké  ulici Ke Kolodějskému zámku vydat na vnější obhlídku zajímavého stavení č. 22/3. Je to původně klasicistní obytný dům - hospodářská usedlost z první třetiny 19. století, později upravena a rozšířena. Přední část domu s historizujícím dekorem pochází až z poloviny 19. století. Je širší a vyšší než původní stavba, lícuje s ní pouze na stěně do ulice. 


Podle:

Dubečský mlýn | Vodnimlyny.cz, 28. 11. 2024

Dubečský mlýn – Wikipedie, 28. 11. 2024

Ryska, P. (2017): Praha neznámá II., Grada publishing, str. 188



Umístění

GPS souřadnice

50°3'44.834"N, 14°35'45.948"E

Adresa

Netlucká 1
Praha - Dubeč
Praha 107 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Dubeč
Nadmořská výška
246 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Výlet do Dubče můžete začít v žst Praha - Uhříněves na trati Praha - Benešov nebo v žst Praha - Běchovice na trati Praha - Poříčany - Kolín.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Dubče můžete přijet od stanice metra Háje nebo Černý Most busem č. 240 nebo od stanice metra Skalka busem č. 111. Vystupte v zastávce Dubeč nebo Škola Dubeč

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat můžete v ulici U Dubečské tvrze.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus můžete nechat např. v ulici U Dubečské tvrze nebo na parkovišti pro osobní auta, bude-li tu místo. 

Přístup pěšky

Doporučujeme krásný výlet ze žst Praha - Uhříněves k lomu Rohožník, přes Dubeč a pak do žst Praha - Běchovice  po modré značce. Celkem asi 11 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Viz výlet pro pěší, jen v úseku mezi Podleským rybníkem a Dubčí jeďte nikoli údolím Říčanky, ale zkratkou okolo Hraničního dubu, vede tu nádherná šotolinová cesta. 

Poznámky pro vozíčkáře

Ulice Netlucká a Ke Kolodějskému zámku jsou pro vozíčkáře dobře dostupné.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu