Arethusinová rokle v Dalejském údolí v Praze je dokladem sopečné činnosti na dně silurského moře před 424 miliony lety. Jedná se o stejný geologický děj, kterého jsme svědky dnes např. u ostrova Samoa. Na místě, kde se od sebe vzdalují litosférické desky, se v minulosti i dnes na dně moře otevře trhlina, z níž se vylévá magma, které ve vodě rychle tuhne do tvaru polštářů a bochníků.
Takto v období siluru se na některých místech mořského dna vršilo magma i mezi dnešní Prahou a Berounem a mezi Butovicemi a Řeporyjemi vytvořila velká vrstva magmatu souostroví o rozloze asi 8 km2. Láva byla čedičová. Úplně stejným pochodem vznikl dnešní ostrov Island. Prvohorním čedičovým horninám říkáme diabasy. Nad ně se potom v minulosti ukládaly vápence. V rokli se také vyskytuje asi 10 m mocná poloha tufitických břidlic s vložkami tmavých vápenců s hojnými nálezy fosilií, např. loděnkovitých hlavonožců, mlžů a trilobitů Aulacopleura konincki a graptolita Testograptus testis, podle nichž určují geologové příslušnost útvaru do liteňského souvrství.
Poněkud zvláštní název dal rokli geolog Josef Woldřich (1880 - 1937), který r. 1919 uvádí jako jednu z hlavních zdejších zkamenělin trilobita Arethusina konincki. Fosilii znají odborníci dnes už pod jiným názvem Aulacopleura konincki.
Podle:
Informační tabule u lokality, srpen 2024
Chlupáč, I. (1999): Vycházky za geologickou minulostí Prahy a okolí, Academia Praha, s. 97
Umístění
50°1'55.653"N, 14°19'56.220"E
Adresa
Praha - ŘeporyjePraha 155 00
- Katastrální území
- Řeporyje
- Nadmořská výška
- 300 m.n.m. - 315 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Název rokle pochází z r. 1919.
- Kategorie chráněného území
- Národní přírodní památka Dalejský profil
Přístup
Příjezd vlakem
Jeďte do žst Praha - Řeporyje nebo do žel. zast. Praha - Holyně.
Příjezd jinou hromadnou dopravou
Jeďte do zastávky Řeporyjské náměstí. Jezdí sem několik linek autobusů od metra Zličín nebo Luka.
Příjezd osobním autem, parkování
Parkovat lze např. v ulici Mládkova v Řeporyjích nebo v některé ulici u žst Praha - Řeporyje. Z druhé strany se dá autem dojet z Prahy - Holyně ke stejnojmenné železniční zastávce, parkovací možnosti ale v sevřeném údolí nejsou. Auto musíte nechat na mírně rozšířené ploše v Holyni (jižní konec ulice Za Knotkem).
Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Doporučujeme účastníky akce vysadit v Řeporyjích u žst (ulice Muzikova) a čekat na ně v Holyni na severním konci zástavby (ulice Za Knotkem) - nebo obráceně. Výlet lze případně prodloužit z Holyně do Hlubočep.
Přístup pěšky
Z Prahy - Hlubočep, žel. zast.: po zelené značce 5 km.
Z Prahy - Řeporyjí, žst: po zelené značce 2 km.
Z Prahy - Holyně, žel. zast.: po zelené značce 1,4 km.
Příjezd na kole, parkování kol
Dalejské i Prokopské údolí je pro cyklisty průjezdné a oblíbené. Zrovna ale přímo u Arethusinové rokle ideální terén není, cyklisté jezdí po značené cyklotrase A12 jižněji kolem bývalé vápenky.
Poznámky pro vozíčkáře
K Arethusinové rokli se vozíčkář dostane jen stěží, a to s velmi dobře vybaveným doprovodem od Řeporyjí a pak od bývalé vápenky, tedy nikoli stále po zelené značce a už vůbec ne od Holyně a Černého lomu.