Tunel v Prokopském údolí

Bývalá trasa lomové malodrážky


V Prokopském údolí se od 1. poloviny 19. století v mnoha lomech těžil vápenec. Jedním z nejrozsáhlejších  dobývacích prostorů byl Prokopský lom, ze kterého se surovina k výrobě vápna vozila nejdříve systémem drah o rozchodu 600 mm v lomu a pak částečně na povrchu a částečně asi 95 m dlouhým tunelem do rozšířenější části údolí do vápenky. 

Vápenku založili společníci Ferdinand Barta a Karel TIchý r. 1875. Tři roky poté vápenku zprovoznili. Vyráběli v ní keramické zboží, roury a dlaždice. R. 1920 se firma spojila s firmou Max Herget a tak vznikla společnost Spojené pražské továrny na staviva. Jejím největším podnikem byla cementárna v Radotíně (založená už r. 1871), ale vápenku a továrnu v Hlubočepích využívala i nadále. SPolečnost později získala od křížovnického řádu i mramorové lomy u Slivence, Hergetovu vápenku v Holyni a vápenku v Loděnicích. Od roku 1930 se firma začala objevovat pod názvem Prastav. Majitelé zaměstnávali asi 1000 osob, nejen v lomech, vápenkách a cementárnách, ale i při výrobě železa v Pečkách a při zpracování mramoru na Zlíchově. Tímto ušlechtilým kamenem firma obkládala četné budovy v Praze a okolí. Nejspíše ale přecenila své rozvojové možnosti a nedokázala konkurovat Králodvorské cementárně, která v rozhodné době investovala ve 30. letech rychleji do nových technologií. 

Po 2. světové válce byl Prastav dán pod národní správu a vznikl národní podnik České cementárny a vápenice a r. 1950 podnik Pragocement. R. 1961 byla v Radotíně zprovozněna nová cementárna a r. 1968 byla pro neefektivnost zlikvidována vápenka v Hlubočepích. 

Po původní firmě zbyl v Hlubočepích obytný dům, na jehož omítce je stále k poznání jména někdejšího majitele. Pozůstatkem je samozřejmě Prokopský lom a tunel, o němž je především toto heslo. 

Tunel láká svým tajemnem, ale nic zvláštního se v něm nenachází. V zimě jsou tady při mrazech k vidění zajímavé ledové krápníky. 


Podle:

Broncová-Klicperová, D. a kol. (2010): Praha 5 křížem krážem, Milpo Media Praha, str. 35



Umístění

GPS souřadnice

50°2'28.316"N, 14°22'30.428"E (západní portál)

Adresa

Praha 5 - Jinonice
Praha 158 00
Katastrální území
Jinonice
Nadmořská výška
230 m.n.m.
Základní číselné údaje
Tunel je přibližně 95 m dlouhý.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žel. zast. Praha - Hlubočepy nebo Praha - Holyně na trati Praha-Smíchov - Rudná u Prahy - Beroun. Pro uskutečnění delšího výletu můžete jet do žst Praha - Řeporyje. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte např. autobusem linky 120 na trase Nádraží Radotín - Na Knížecí a vystupte na zastávce Nádraží Hlubočepy.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze docela dobře v Hlubočepích u horního viaduktu v blízkosti křižovatky ulic Hlubočepská a Chýnická. Další dobré parkování je v Řeporyjích u žst. Naopak velmi málo místa je u žel. zast. Praha - Holyně, i když sem zákaz vjezdu směrem od zástavby v Holyni není. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Do ulice Hlubočepské autobusem nejezděte, nemuseli byste se v ní otočit. Bus může účastníky akce vyložit a čekat na ně při železničním přejezdu v ulici Slivenecká. R. 2020 tam byla volná plocha. Také můžete zorganizovat pěší výlet až do Prahy - Řeporyjí po zelené značce. Bus pak může čekat v Řeporyjích.  

Přístup pěšky

Tunel najdete při zelené značce, která vede Dalejským a Prokopským údolím. Vzdálenosti: ze žst Praha - Řeporyje asi 5,7 km, ze žel zast. Praha - Holyně asi 2,4 km, ze žel. zast. Praha - Hlubočepy asi 1,8 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Viz přístup pro pěší. Do Dalejského údolí (úsek Řeporyje - Bývalé Klukovické koupaliště) si vezměte horské kolo. Do Prokopského údolí stačí silniční. 

Poznámky pro vozíčkáře

Prokopské údolí k výletu vřele doporučujeme. Vzhledem k relativně dlouhým vzdálenostem si ale raději vezměte doprovod. Tunel si ale bez vydatné pomoci doprovodu neprohlédnete. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu