Zřícenina hradu Blansek

Zřícenina rozsáhlého hradu nad Pustým žlebem u Macochy


Zříceninu hradu Blansek najdete na ostrohu nad Pustým žlebem přímo naproti propasti Macoše a vchodu do Punkevních jeskyní. Na první pohled je zřícenina téměř viditelná ze zelené turistické značené trasy Nové Dvory - Pod Salmovkou, ale první dojem je velmi klamný. Malý zbytek zdí se vydává za zříceninu. Nedejte se zmýlit a sestupte pěšinkou pod ostrohem vpravo níž.

Písemné prameny uvádějí Blansek poprvé r. 1267. Hrad zřejmě vystavěl olomoucký biskup Bruno ze Šaumburku, aby střežil nová území olomouckého biskupství. Ke stavebnímu rozšíření hradu o předhradí došlo pravděpodobně ve 14. stol. za purkrabího Mikuláše. Do r. 1437 se na hradě vystřídalo mnoho majitelů. Husité pravděpodobně hrad dobývali, dle tradičního podání byl dokonce hrad za husitských válek zničen. Tehdejší olomoucký biskup Jan Železný byl pro husity velkým nepřítelem. Jenže z r. 1440 pochází záznam o setkání biskupa Pavla z Miličína s jeho leníky, které se uskutečnilo na Blanseku. R. 1461 se hrad uvádí jako pustý. Jeho konec patrně uspíšil požár.

Hradu poskytovaly výbornou ochranu strmé stráně, byl přístupný pouze od Nových Dvorů. Zde byl hřeben přerušen prvním příkopem. Za ním se rozprostíralo protáhlé předhradí. Bránu do předhradí střežila hranatá věž. Případnému průniku nepřítele podél hradeb zamezovaly příčné zdi na jižní i severní straně. Abychom si areál hradu prohlídli dokonale, jdeme úzkou stezkou níže po stráni. Za předhradím jsou patrny dva příkopy široké 8 a 13 m, přes něž vedly dva mosty, které se opíraly o 3 m silnou mezilehlou skalnatou bariéru. Za druhým mostem stávala věžovitá brána, kterou se vstupovalo do oválného jádra hradu, jehož plášťová zeď byla silná více než 2,5 m a vysoká více než 9 m. V jádře hradu se nacházela menší hospodářská stavení a patrový palác.

Z hradu se dodnes dochovaly značné zbytky zdiva na předhradí, zachovala se část paláce i vstupní věže do jádra hradu a vysoké torzo plášťové hradby na západě.

Prohlídku si nejlépe užijete, pokud není na stromech listí a vidíte kromě zbytků hradu i protilehlé stráně a skály u Macochy.

Podle:

http://www.castles.cz/hrad-blansek/, 20. 6. 2011

http://www.hrady.cz/index.php?OID=104, 20. 6. 2011


Umístění

GPS souřadnice

49°22'16.254"N, 16°43'20.217"E

Adresa

Nové Dvory
Suchdol (v Moravském krasu) 679 13

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Suchdol v Moravském krasu
Nadmořská výška
450 m.n.m. - 495 m.n.m.
Základní číselné údaje
Doložen poprvé r. 1267. Pustý se uvádí r. 1461.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras Národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy

Přístup

Příjezd vlakem

Blansko město (osobní vlaky) odtud po zeleně značené pěší turistické trase do Obůrky, odtud po modré - celkem 8 km. Stanice Blansko, kde zastavují i rychlíky, je ještě o 1 km dále.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Mezi Blanskem a Sloupem jezdí místní autobus 223, zastávka Vavřinec, Nové Dvory - 1,3 km.

Příjezd osobním autem, parkování

Vesnice Nové Dvory leží na silnici mezi Blanskem a Sloupem. V omezené kapacitě lze parkovat na okraji vesnice - 950 m.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

V Nových Dvorech není dostatek místa, bus po výstupu osob musí jet parkovat do Suchdola.

Přístup pěšky

Hrad leží na pravé stráni nad Pustým žlebem přímo nad vchodem do Punkevních jeskyní. Nedoporučujeme od Punkevních jeskyní šplhat ke zřícenině kolmo vzhůru, nevede tudy značená stezka. Jděte k dolní stanici lanovky, pak ke křižovatce cest zvané Pod Salmovkou a odtud ve značném stoupání po zeleně značené trase ke zřícenině - od vchodu do jeskyní je to celkem 1,4 km. Lépe je ovšem Blansek dostupný z vesnice Nové Dvory, od jejíhož okraje vede k Blanseku polní cesta a zelená turistická značená trasa - 950 m.

Příjezd na kole, parkování kol

Ke zřícenině přijedete jen polními a lesními cestami na horských kolech. Kola nechte a hlídejte nad zříceninou na křižovatce u turistického přístřešku. Pozor! Zeleně značená cesta mezi zříceninou a dnem údolí je velmi strmá!

Poznámky pro vozíčkáře

Areál hradu není bezbariérový. Vozíčkáři s doprovodem za suchého počasí a dobrého stavu komunikace mohou přijet od Nových Dvorů k horní části zříceniny.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu