Faustův dům

Zajímavé dějiny, příběhy a pověsti na jižním konci Karlova náměstí v Praze


Faustův dům (též známý jako Mladotovský palác) v Praze na jižním konci Karlova náměstí má zajímavé dějiny spojené se záhadami a pověstmi. 

Historie domu sahá do 14. století. Nejdříve na tomto místě při cestě z Pražského hradu na Vyšehrad stála pohanská svatyně a poté dvorec opavských knížat. První písemná zmínka pochází z roku 1378. V 15. století dům vlastnil vévoda Václav Opavský, který se zajímal o alchymii, což mohlo být inspirací pro pozdější faustovskou legendu.

Původně gotický dvorec byl během staletí několikrát přestavěn – nejprve renesančně kolem roku 1618, poté barokně ve dvou vlnách v 18. století, nejprve v letech 1725–1740 (pravděpodobně F. M. Kaňkem) a poté v roce 1769 architektem Antonínem Schmidtem. Dnešní barokní podoba s bohatě zdobeným průčelím, mansardovou střechou a nárožní polygonální věžicí pochází z doby okolo roku 1820.

V 16. století se stal majitelem slavný anglický alchymista Edward Kelley, dvorní mág císaře Rudolfa II. R. 1721 dům získal rytíř Ferdinand Antonín Mladota ze Solopisk, jehož potomci se také věnovali přírodním vědám a dům vlastnili do r. 1810. Právě z této doby pochází legenda o Faustovi, který v domě údajně uzavíral smlouvu s ďáblem. Legenda není pravdivá, historicky doložený doktor Faust v domě nikdy nebydlel. 

Podle jiné legendy pod domem vede tajná chodba až k Novoměstské radnici.

V roce 1838 dům koupil Soukromý ústav pro hluchoněmé, jehož vedení nechalo r. 1856 zbořit přízemní kůlny a podle návrhu Josefa Maličkého doplnit dvůr dvěma dvorními křídly. R. 1890 ústav také koupil další západní křídlo, které dříve pořídilo pražské arcibiskupství jakožto faru pro blízký kostel na Skalce. 1902 se dostal do majetku Všeobecné nemocnice. Během náletu v roce 1945 byl poškozen, ale po válce byl opraven.

Faustův dům je čtyřkřídlý nárožní dvoupatrový palác s vnitřním dvorem. 

Hlavní průčelí do Karlova náměstí je dvanáctiosé, symetricky řešené, s bohatou štukovou výzdobou a mansardovou střechou. Boční průčelí shlíží do úzké zahrady, která patří ke kostelu sv. Jana na Skalce. Zadní fasády jsou orientovány k nemocnici čp. 501. Výrazným prvkem je polygonální nárožní věžice s mansardou. Střecha budovy je mansardová zvalbená. Vstupní vestibul je zaklenut plackami a pruskými klenbami na dva sloupy. Za průjezdem do dvora je po levé straně tříramenné schodiště s kamenným balustrádovým zábradlím. Napravo od průjezdu jsou klenuté místnosti, přízemí věže je zaklenuto malou kopulí. V interiéru se dochovaly gotické sklepy, nástěnné malby v nárožní vížce, které byly restaurovány v roce 2006, a další cenné, řemeslně dobře zpracované architektonické prvky (klenby, pilastry).

Dům je od roku 1964 chráněnou kulturní památkou a dodnes fascinuje nejen svou architekturou, ale i tajemnou atmosférou, která inspirovala řadu literárních i filmových zpracování. Nejznámější pochází od Aloise Jiráska. 

Dům je dnes majetkem hlavního města Prahy a využívá jej Univerzita Karlova a Všeobecná fakultní nemocnice.


Podle:

Faustův dům – Wikipedie, 25. 6. 2025

Faustův dům - Památkový Katalog, 25. 6. 2025




Umístění

GPS souřadnice

50°4'23.754"N, 14°25'8.461"E

Adresa

Karlovo náměstí 40
Praha 2 - Nové Město
Praha 120 00
Katastrální území
Nové Město
Nadmořská výška
210 m.n.m.
Základní číselné údaje
První písemná zmínka o místě pochází z roku 1378.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Praha hlavní nádraží, Praha Masarykovo nádraží nebo Praha - Smíchov.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Metro B, stanice Karlovo náměstí. Zastávka tramvají Moráň.

Příjezd osobním autem, parkování

Využijte systém záchytných parkovišť na okraji města, v centru téměř není možnost zaparkovat. Dále viz parkování | Prague City Tourism

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Viz https://bezpecneparkovani.cz/BUS_parking.cms 

Přístup pěšky

Dům snadno najdete v jižní části Karlova náměstí. 

Příjezd na kole, parkování kol

Karlovo náměstí patří k nejfrekventovanějším v Praze, zbytek volných míst v prostoru zaplňují chodci. Jízdu na kole tady nedoporučujeme. 

Poznámky pro vozíčkáře

Pohyb po parku na Karlově náměstí je relativně bezproblémový a bezpečný. Ale pro pohyb v prostoru ulic okolo parku a pro přecházení rušných komunikací s tramvajovými kolejemi si raději vezměte doprovod. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu