Zámek Praha-Koloděje

Po převážnou dobu místních dějin sídlo Lichtenštejnů


Ves a tvrz v Kolodějích se poprvé objevuje v písemných pramenech roku 1346 jako majetek pražského měšťana Meinlina. Tvrz zdědili jeho synové Václav a Meinlin. V roce 1356 se stal majitelem staroměstský měšťan Mikuláš Rytíř a pak ji koupil císař Karel IV. pro svého bratra, moravského markraběte Jana Jindřicha. V listině z roku 1359 císař uvádí, že darování Kolodějů umožní Janu Jindřichovi být blízko vlády v Praze. Tvrz a dvůr Koloděje zůstaly v držení Jana Jindřicha až do jeho smrti v roce 1375 a následně je prodali dědicové Jošt a Prokop.

Za husitských válek se do místních dějin zapsal Johánek Rotlev z Libně, který byl vlastníkem Kolodějí od r. 1408. Byl věrným katolíkem a písemně r. 1419 sdělil pražským městům nepřátelství. Ale později, když Pražné zvítězili na Vítkově nad Zikmundem, se rozhodli rozšiřovat svoji moc do pražského okolí a Johánek kupodivu celé husitské války přečkal bez ztrát na životech i na majetku. Pravděpodobně se s husity dohodl ne neútočení. R. 1436 přebírá Koloděje Johánkův strýc Aleš Rotlev a pak tento rod vymírá po meči. Historikům komplikuje bádání o Kolodějích skutečnost, že o nich a ž do r. 1518 chybí jakékoli písemné zmínky. 

Ve smlouvách z r. 1518 jsou Koloděje označeny jako zámek. V 16. století se majitelé velmi často střídali jak prodejem tak převodem majetku na příbuzného. Předpokládáme, že zámek byl v té době renovován a byl stále opevněn. 

Roku 1623 se kolodějské panství dostává na dlouhou dobu do vlastnictví Lichtenštejnů jakožto součást černokosteleckého a uhříněveského panství. Prodejcem byl Albrecht z Valdštejna, poručník posledního z rodu Smiřických. Ve třicetileté válce zámek sice zpustl, ale r. 1670 jej Bohuslav Balbín a hospodářské spisy velkostatku popisují jako obyvatelný.

Zámek z renesanční do barokní podoby nechal přestavět Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna (1662-1712), jeden z nejschopnějších mužů své doby, ekonom, finančník, mecenáš a milovník umění. Mj. získal do rodového majetku panství Schellenberg a hrabství Vaduz, základ pozdějšího Lichtenštejnska. 

Při přestavbě zámku nechal projekční práce zhotovit pravděpodobně významného italského architekta Domenica Martinelliho. Stavební práce nejdříve probíhaly v l. 1706-12. Roku 1712 Jan Adam umírá a jeho dcera provdaná za Tomáše Emanuela, vévodu Savojsko-Carignanského, pokračovala v díle až dva roky poté. Ukončila jej r. 1720. Víme, že stavební práce prováděl Kryštof Minedi z Uhříněvsi, štukové dekorace jsou dílem Santini Bussiho. Z té doby se dochovaly jen dva původní stropy se štukovou výzdobou - Zeus s Hérou a Faunové s nymfami. Dvě další - Svržení Gigantů a Chorus jsou známy jen z písemných záznamů. 

Tehdy si majitelé nechali část okolního lesa o ploše 60 ha upravit na oboru. 

Od r. 1802 v zámku byly prováděny empírové úpravy. Nejdříve je projektoval ing. J. Müller s po jeho smrti od r. 1805 ing. Ignác Schmidt. Tehdy byly navě upraveny fasády na straně do dvora i do zahrady, zbořena věž, postaven balkon a vyčištěny valy. Sochař Michal Platzer předělal zámecký portál a namísto obory začal existovat anglický park. 

Katastrofa v podobě požáru zastihla zámek r. 1911. Shořela střecha, byly poškozeny rákosově stropy v 1. patře. Nad devíti místnostmi spadly. Když se zámek po následující 3 roky opravoval, myslelo se už na zavedení moderních vymožeností vodovod, ústřední topení a elektřina. 

R. 1919 sloužil zámek jako letní sídlo prezidenta Masaryka a současně byl Lichtenštejnům zabrán při první pozemkové reformě. Zbytkový statek koupili Vladimír a Anna Holekovi. Zadlužený ho postoupili r. 1937 generálnímu řediteli závodu Walter Jinonice ing. Antonínu Kumperovi. Na jeho majetek byla r. 1946 uvalena národní správa. 

Dnes je zámek majetkem jednoho z nejbohatších českých miliardářů, veřejnosti není přístupný a vlastník se snaží budovy ukrýt před zvědavci. Vstupní brána je zcela neprůhledná, takže si z Kolodějí odnesete téměř nulu vizuálních zážitků. 

Jen víme z odborné literatury, že zámek je trojkřídlá budova s čestným dvorem. Na vstupní straně je dvoupatrová, na zahradní jednopatrová. Ve středu vstupního průčelí vystupuje tříosý rizalit s trojúhelníkovým tympanonem, který je členěn vysokými pilastry. Nad nimi je kladí s vlysem s výzdobou s válečnými emblémy. Uvnitř budovy se dochovaly štukové stropy. 

K zámku patří ještě památkově chráněné budovy na obou stranách čestného dvora, původně byty pro služebnictvo, dále fortifikační příkop, ohradní zeď, bazén na půdorysu šesticípé hvězdy s fontánkou, socha Merkura, to vše před zámkem. Za ním se nachází kašna se sochou Neptuna, uprostřed osmiboké nádrže, asi 1 m vysoká, odlitek v umělém kameni. Jižně za zámkem pak je umístěna kašna s reliéfním dekorem, spodní část z pískovce, horní z kovu. Dále je předmětem památkové ochrany socha Sibyly v parku z bílého mramoru, akt s drapérií u nohou. A také socha Kleopatry, která sedí v řesle a socha sv. Judy Tadeáše, pískovcová plastika v životní velikosti s uraženou hlavou, s letopočtem 1718. V parku je také umístěna socha lva a dvě dekorativní vázy.

Park obklopující zámek, je dendrologicky velmi hodnotný, ale stejně jako zámek veřejnosti nepřístupný. Některé památky byly přemístěny z Kolodějí na Malou Stranu. 


Podle:

Holec, F. (1988): Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, VII. Praha a okolí, Svoboda Praha, str. 39

zámek - Památkový Katalog, 9. 3. 2025



Umístění

GPS souřadnice

50°3'38.310"N, 14°38'9.286"E

Adresa

Podzámecká 1
Praha-Koloděje
Praha 190 16
Katastrální území
Koloděje
Nadmořská výška
270 m.n.m.
Základní číselné údaje
Ves a tvrz v Kolodějích se poprvé objevuje v písemných pramenech roku 1346.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Praha-Uhříněves nebo žel. zast. Praha-Běchovice střed.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte autobusem do zastávky Pod Oborou buď linkou 111 nebo 329 od stanice metra Skalka nebo linkou 240, která přes Koloděje spojuje stanice metra Černý Most a Háje. 

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze u kostela nebo u hřbitova. 

Přístup pěšky

Od zastávky busů Pod Oborou: asi 400 m buď ulicí Úvozovou nebo po červené značce.

Ze žst. Praha-Uhříněves: po červené značce 8 km, z Královic jen 3,5 km. 

Ze žel. zast. Praha-Běchovice střed: po červené značce necelé 4 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Všechny výše uvedené přístupové cesty pro pěší mohou použít i cyklisté na horském kole. Musejí ale počítat s tím, že místy bude nutno kolo vést nebo tlačit. 

Nicméně Koloděje jsou křižovatkou hezkých cyklostezek a cyklotras, které se rozbíhají od zástavby na všechny světové strany, tj. do Újezda nad Lesy, do Dubče i Uhříněvsi. 

Poznámky pro vozíčkáře

Okolí zámku si nebudete moci vůbec prohlédnout. Před zámkem je na silnici položena hrubá dlažba a zámek je obehnán neprůhlednými zdmi. 

Ulice K Jízdárně má hladký povrch, ale poměrně příkrý sklon. Ulice mezi kostelem a zámkem zase malý sklon, ale hrubý povrch. Pro výlet v obci si určitě vezměte doprovod. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu