V Praze na Starém Městě na rohu ulic Konviktské a Karoliny Světlé stojí nejstarší pražská rotunda. V mapách nebo průvodcích ji objevíme pod názvem rotunda Nalezení sv. Kříže nebo též kostel sv. Kříže Menšího. Tato významná stavba má románský původ, byla však upravena neorománsky a puristicky v letech 1864-66. Zatímco autor projektu původní stavby ani stavebník nejsou známi, projektant úpravy z 19. století známý je. Byl jím Ignác Ullmann (1822-97).
První písemná zmínka o rotundě se objevuje k r. 1365, kdy se o ní píše jako o farním kostele, ale historici její vznik kladou do 11. století. Není rozsáhlá, ale překvapuje dokonalou stavitelskou technikou. Má okrouhlou loď a půlkruhovou apsidu na východní straně. Sklenuta je kopulí, nad níž vystupuje lucerna se sdruženými okénky, pozlaceným křížem s půlměsícem a osmicípou hvězdou.
Stavba byla zhotovena z poměrně drobných opukových kvádříků, které sem její zhotovitelé dovezli z lomů na Petříně. Z větších kamenů se stavělo až od 12. století.
Od r. 1625 byla rotunda v držení dominikánů od sv. Jiljí. Císař Josef II. ji nechal r. 1784 zrušit. Pak sloužila jako skladiště, roku 1860 překážela stavbě sousedního domu a hrozilo její zbourání. Ale zachránili ji hlavně spolek Umělecká beseda, konkrétně Ferdinand Břetislav Mikovec a Josef Mánes, kteří prosadili její zachování. Poté se rozhodla rotundu koupit městská rada. Architekt Ignác Ullmann se zavázal zdarma obnovit její exteriér, navrhl i nový oltářík, na němž malby provedl Jan Popelík.
Josef Mánes v téže době namaloval obraz Pobožnost v Kapli sv. Kříže. Měl svoji představu o obnově interiéru, kterou na obraze reprezentovaly horizontální pruhy s legendami o českých patronech. Také navrhl ozdobnou mříž. Představa o interiéru uskutečněna nebyla, mříž ano. Odděluje parčík u rotundy (bývalý hřbitov) od ulice. Zbytky gotických maleb s freskou Klanění Tří králů ze 14. století obnovil František Sequens. Obraz Spasitele (též uváděn pod názvem Zvěstování Páně) v apsidě namaloval Petr Maixner r. 1870. Když se v 60. letech 19. století prováděla celková rekonstrukce, byly objeveny zbytky původní podlahy z cihel, zbytky náhrobků ze 13. století a stříbrný denár knížete Jaromíra z r. 1012.
Kaple byla zpřístupněna r. 1977, konají se tu bohoslužby starokatolické církve. Pro běžného návštěvníka není přístupná.
Podle:
Rotunda svatého Kříže Menšího – Wikipedie, 7. 4. 2025
Rotunda Nalezení sv. Kříže | Prague City Tourism, 7. 4. 2025
rotunda sv. Kříže Menšího - Památkový Katalog, 7. 4. 2025
Geologické zajímavosti ČR | Verze 2.0, 14. 5. 2025
Umístění
50°4'58.188"N, 14°24'53.046"E
Adresa
Konviktská 6Praha 1 - Staré Město
Praha 110 00
- Katastrální území
- Staré Město
- Nadmořská výška
- 190 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- První písemná zmínka o rotundě je z r. 1365. Novorománská úprava pochází z let 1864-66.
Přístup
Příjezd vlakem
Jeďte do žst Praha hlavní nádraží, Praha Masarykovo nádraží nebo Praha-Smíchov.
Příjezd jinou hromadnou dopravou
Jeďte tramvají do zastávky Národní divadlo.
Příjezd osobním autem, parkování
Viz parkování | Prague City Tourism. Využít lze např. podzemní placené parkoviště pod obchodním centrem Palladium na nám. Republiky.
Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Viz https://bezpecneparkovani.cz/BUS_parking.cms
Přístup pěšky
Od Národního divadla jděte na sever 160 m ulicí Divadelní a pak odbočte na východ do Konviktské. Celkem asi 210 m.
Příjezd na kole, parkování kol
Na blízkém Smetanově nábřeží sice vedou národní a mezinárodní cyklotrasy č. 7 Vltavská, Eurovelo 4 a Eurovelo 7. Nemají ale v této části Prahy průběh oddělený od motorové dopravy a od chodců. Ulice Starého Města jsou klidnější, v oblasti rotundy dokonce hodně klidné, ale jinak je Staré Město z větší části obleženo pěšími turisty, takže sem jízdu na kole spíše nedoporučujeme.
Poznámky pro vozíčkáře
Zvenku si rotundu můžete prohlédnout stejně jako jiný pěší návštěvník.