Koupaliště Synalov

Malé koupaliště blízko poetické osady Synalovské Kopaniny


Nedaleko osady Kopaniny u obce Synalov v okrese Brno - venkov se turisté mohou nadchnout přírodním rázem okraje Českomoravské vrchoviny. Hned vedle domků jsou krásně louky (chráněné území Synalovské kopaniny) s rozhledovým místem u křížku nebo se odtud můžete vypravit k Sýkořské myslivně se svéraznou bustou Járy Cimrmana či zdolat vrchol kopce Sýkoře.

V horkých dnech vám může poskytnout osvěžení požární nádrž jihozápadně od osady Kopaniny, která místním slouží jako koupaliště. Její rozměry jsou 24 x 12 metrů a koupání je tu na vlastní nebezpečí. Není zde žádný bufet a chybí jakákoli vybavenost. 

Ke článku, který vznikl r. 2012, dodáváme po průzkumu z r. 2020: koupaliště u Synalovských Kopanin jsme našli neudržované, dokonce poněkud chátrající. 


Umístění

GPS souřadnice

49°26'10.513"N 16°24'27.605"E

Adresa

Synalov 679 23

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Synalov
Nadmořská výška
591 m.n.m.
Základní číselné údaje
Koupaliště má rozměry 24 x 12 metrů.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávka se jmenuje Doubravník a leží na trati Tišnov - Nové Město na Moravě - Žďár nad Sázavou. Lépe je ale jet vlakem do Tišnova a odtud pokračovat autobusovým spojením.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Synalova jezdí autobusová linka 340 na trase Lomnice - Synalov - Běleč - Doubravník. V pracovní dny se sem dostanete celkem snadno (do Lomnice jezdí autobusy z Tišnova), v nepracovní dny sem jedou z Lomnice tři spoje denně. Ty ale končí v Křeptově, takže v sobotu a v neděli se opačným směrem z Doubravníku do Synalova autobusem nedostanete.

Příjezd osobním autem, parkování

Jeďte do Synalova a odtud pokračujte až do osady Synalovské Kopaniny (na některých mapách jen Kopaniny), kde auto zanechte.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může jet do Synalova, další jízda do Kopanin není možná.

Přístup pěšky

Z Kopanin: jděte na louky jihozápadně od domů. Při pohledu z osady se koupaliště nachází vpravo od křížku.

Z Lomnice: jděte po žluté značce, jejíž směr je shodný s naučnou stezkou Járy Cimrmana. Celkem 4 km, téměř stále do kopce. Koupaliště je kousek za rozcestím u křížku.

Příjezd na kole, parkování kol

Krajina v okolí Sýkoře je velmi vhodná pro cyklistické výlety. Dostanete se sem buď po silnicích z Tišnova a z Lomnice (dálková cyklotrasa č. 1). Mezi Lomnicí a Újezdem u Tišnova na vrcholu stoupání odbočte na Synalov. Ze Synalova jeďte do kopce na Kopaniny. Na tuto přístupovou komunikaci není třeba horské kolo, chcete-li pokračovat např. na Sýkoř, už se bez něj neobejdete. Rovněž tak žlutá značka z Lomnice je sice sjízdná, ale také jen na horském kole. Ke koupališti se dostanete jen na horském kole. Silniční nestačí.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář může přijet na Kopaniny autem, pohybovat se po zdejších velmi nerovných cestách ale nemůže.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu