Lípa u Panny Marie

Mohutný památný strom nad Štramberkem


Při cestě ze Štramberka na Bílou horu nad ulicí Bělohorskou roste neobyčejně krásná lípa srdčitá (Tillia cordata). Dojem ze setkání s tímto stromem návštěvníkovi ještě umocní hezký výhled na blízký lom Kamenárka a větší část Štramberka, ale současně jej kazí vedení vysokého napětí v sedle, kde lípa roste. Lípa byla pojmenována podle pomníku Panny Marie, který stojí u paty stromu.

Podle: 

http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/pstromy/index.php?SHOW_ONE=1&ID=12770, 29. 10. 2017


Umístění

GPS souřadnice

49°35'28.757"N, 18°7'23.687"E

Adresa

Štramberk 742 66

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Štramberk
Nadmořská výška
482 m.n.m.
Základní číselné údaje
Strom byl vyhlášen jako památný r. 2006. Je vysoký 18 m, jeho obvod je 247 cm.
Kategorie chráněného území
Památný strom Lípa u Panny Marie

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Štramberk na trati Studénka - Veřovice. Jezdí sem místní vlaky, jimiž lze cestovat např. po výstupu z rychlíku ve Studénce (trať Praha - Olomouc - Ostrava - Bohumín).

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší zastávka autobusů se jmenuje Štramberk, restaurace Prosek. Můžete ale vystoupit i na zastávce Štramberk, Městský úřad. Jezdí sem spoje z Kopřivnice, Příbora a Nového Jičína.

Příjezd osobním autem, parkování

Město Štramberk je hojně turisticky navštěvované a v centru nemá dost parkovacích míst. Pokud chcete navštívit atraktivní místa ve městě či okolí, zkuste dvě parkoviště v místech, kde se ulice Záuličí větví na dvě jednosměrky (jedna z možností je 49°35'7.988"N, 18°7'27.698"E). Pokud neuspějete, můžete zkusit poněkud dobrodružné parkování v úzkých uličkách města anebo vsadit na jistotu a parkovat pod městem severně od centra (49°35'44.288"N, 18°6'56.461"E) a spokojit se s faktem, že do města budete ostře a poměrně namáhavě stoupat pěšinou. Rovněž můžete zkusit parkoviště u Botanické zahrady. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobusy mají vyhrazené plochy v ulici Záuličí v místech, kde se u ZŠ větví na jednosměrky.

Přístup pěšky

Z centra města se vydejte ulicí Kopec a pak Bělohorskou. Po krátkém stoupání stanete v sedle, kde lípa roste. Pokračovat můžete na Bílou horu s rozhlednou. Menší stoupání zakusíte, pokud začnete výstup od parkoviště u Botanické zahrady nad lomem Kamenárka. 


Příjezd na kole, parkování kol

Na kole se sice z centra do sedla s lípou a pak na rozhlednu na Bílé hoře vydat můžete, ale většinou v prudkém stoupání kolo povedete. Poněkud lepší cesta vede okolo parkoviště nad lomem Kamenárka. 

Poznámky pro vozíčkáře

Lípa je pro vozíčkáře směrem z centra nedosažitelná. Lepší přístup je od parkoviště od Botanické zahrady. Vezměte si s sebou fyzicky dobře vybavený doprovod. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu