Pikritový lom u Straníku

Zajímavá geologická lokalita


Mezi Straníkem a Kojetínem, což jsou místní části Nového Jičína, se u silnice ukrývá velmi nenápadný lom, v němž se těžily vulkanické horniny. Původně byly označeny jako pikrity, nejnovější výzkum je klasifikuje jako olivinický bazalt. Spokojme se s názvem čedič, který má střední zrnitost. Nadále v mapách bývá lokalita označena pod názvem Pikritový lom. 

Proč je tento lom pro geology zajímavý?

Je v něm vidět lonží žíla, což je čočkovité těleso. Vzniklo vtlačením horkého magmatu mezi vrstvy usazených hornin. V lomu je vidět souvrství černošedých jílovců (usazená hornina), pod ním uvidíte čedič, který sem vnikl v období spodní křídy na dně moře. Zatímco v jílovcích se nacházejí mikrofosilie (drobné zkameněliny živočichů, kteří žili na mořském dně), vzácně i zkameněliny větších živočichů (např. amonitů), v čedičovém magmatu pochopitelně být fosilie nemohou. Když magma vyvřelo, dotýkalo se jílovců. V místě kontaktu jsou jílovce teplotně přeměněny (metamorfovány). Barva kontaktně přeměněných jílovců je šedá. 


Podle:

Geologické lokality - Vyhledávání - Straník - lom s jezírkem (geology.cz), 5. 2. 2023
Umístění

GPS souřadnice

49°33'13.411"N, 17°59'3.859"E

Adresa

Straník
Nový Jičín 741 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Straník
Nadmořská výška
460 m.n.m.
Kategorie chráněného území
Přírodní památka Pod Požahou (lom je součástí plošně rozlehlého chráněného území)

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší žst se jmenuje Hostašovice (trať Valašské Meziříčí - Frenštát pod Radhoštěm). Také můžete jet do žst Nový Jičín město (konečná na trati ze Suchdola nad Odrou).

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Můžete jet autobusem z Nového Jičína, autobusového nádraží do zastávky Nový Jičín, Kojetín a pak pokračovat pěšky. 1 km po silnici. Nebo můžete jet z Nového Jičína, autobusového nádraží do zastávky Nový Jičín, Straník, rozc. a pak pokračovat pěšky po silnici 1,5 km. Blíže k lomu žádná jiná zastávka není. 

Příjezd osobním autem, parkování

Zaparkovat lze u okraje silnice.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zaparkovat lze u okraje silnice. Doporučujeme zájezd naplánovat tak, aby bus stál přední částí nahoru, tj. k severozápadu. 

Přístup pěšky

Z Kojetína, zastávky autobusů jděte po silnici 1 km na jih. 

Ze Straníku, autobusové zastávky v dolní části vesnice jděte po silnici k hornímu konci zástavby (kde je kaplička s polštářovými lávami) a pak ještě 0,5 km. 

Z Hostašovic, žel. st. jděte po silnici pěšky cca 5,5 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Po silnici u lomu vede cyklotrasa č. 6175. 

Poznámky pro vozíčkáře

Lokalitu si ze silnice můžete celkem dobře prohlédnout. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu