Pomník Adolfa Midlocha u Brna-Útěchova

Palouk s nenápadným pomníkem má připomenout život a dílo českého lesníka a vynálezce


Pomník Adolfa Midlocha vzdává hold význačnému českému lesnickému a mysliveckému odborníkovi. Byl založen na pozemku lesní školky nedaleko Útěchova (dnes městská část Brno-Útěchov).

Na pomníku ze slepence dovezeného z Babího lomu je umístěna tabulka se jménem Adolfa Midlocha, jeho daty narození a úmrtí a letopočtem zhotovení pomníku.

Lesní školka, k níž byl pomník postaven přední stranou, byla zrušena, zachoval se jen palouk za pomníkem, proto dnes pomník stojí poněkud podivně zadní stranou k hlavnímu prostoru dnešního palouku. 

V okolí pomníčku, které láká k odočinku, rostou jalovce, břízy a jedle (Juniperus communis, Betula pendula, Abies concolor, Abies grandis), skalník mnohokvětý (Cottoneaster multiflorus), dub zimní (Quercus petraea), borovice lesní (Pinus sylvestris), jeřáb obecný (Sorbus aucuparia), buk lesní (Fagus sylvatica), třešeň ptačí (Prunus avium), javor babyka (Acer campestre).

Podle: 

Truhlář, J. (2003): Památníky adamovských lesů, Primus Praha, s. 30

http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=4341, 2. 4. 2013


Umístění

GPS souřadnice

49°17'3.967"N, 16°37'42.662"E

Adresa

Midlochova
Útěchov
Brno 644 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Útěchov u Brna
Nadmořská výška
465 m.n.m.
Základní číselné údaje
Pomník byl odhalen 18. 6. 1929.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Brno-Královo Pole, odkud pokračujte městským autobusem.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do brněnské městské části Útěchov se dostanete autobusem číslo 57, který jede z Brna, Husovic, zastávka Tomkovo náměstí přes Lesnou. Vystupte na zastávce Rozcestí. Některé spoje linky 57 končí v Útěchově, některé pokračují do Vranova.

Pokud se do Útěchova budete chtít dostat od železniční stanice Brno-Královo Pole, jeďte z prostoru před nádražní budovou autobusem č. 43 na konečnou do zastávky Soběšice, Klarisky, kde přestupte na linku 57 směr Útěchov nebo Vranov.
    

Příjezd osobním autem, parkování

Do Brna-Útěchova se lze dostat buď z Brna-Lesné po silnici k severu nebo z Brna-Králova Pole taktéž k severu. Držte se směru na Vranov. K pomníku ulicí Midlochovou se nedostanete přes zákaz vjezdu. Zaparkujte kdekoli v Útěchově, v úzkých uličkách ale budete mít s parkováním potíže.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Jedna z mála trochu širších ulic v Útěchově, kde zájezdový bus bude jen málo překážet, nese název Chlumy, při jízdě od centra Brna je to první ulice vlevo za smyčkou autobusů. Jinde není šance na zaparkování, na otočení už vůbec ne.

Přístup pěšky

Ze zastávky Rozcestí jděte Midlochovou ulicí po modré turistické značce směr Ořešín asi 250 m a pak kolmo nahoru vlevo ještě asi 80 m.

Příjezd na kole, parkování kol

Pro příjezd od Brna nedoporučujeme silnici přes Soběšice. Je docela úzká, klikatá a jezdí na ní hodně bezohledných řidičů.

Poněkud lépe se do Útěchova dostanete po silnici z Brna-Mokré Hory a Ořešína (odtud polní cesta dobře sjízdná na horském kole, převažuje jízda do kopce) anebo z Adamova (málo frekventovaná silnice do kopce). 

Pro jízdu po cestě po modré značce, která vede blízko pomníku, doporučujeme horské kolo.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáře k pomníku posledních 80 metrů musí vytlačit fyzicky velmi vyspělý doprovod.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu