Velatická slepencová stráň

Přírodní památka se zajímavými rostlinami a živočichy a současně pěkné rozhledové místo


Velatická slepencová stráň je malým chráněným územím nad údolím potoka Roketnice, který protéká obcí Velatice v krajině mezi Brnem a Rousínovem. Potok u posledních domků Velatic vyhloubil krátké, sevřené údolí, jehož východní, tj. levobřežní svah tvoří drobné skalky tvořené slepencem stejného původu jako jsou horniny na nedalekých Vinohradech, v zářezech cesty mezi Pozořicemi a zbytky hradu Vildenberk, na Hynčicových skalách a také v lomu Panská skála u Habrovan, tj. z období kulmu (část karbonu, mladší prvohory).

Prudká stráň se západní expozicí u Velatic nikoho nelákala k hospodaření, a proto se tu přímo mezi zástavbou, kde dole jsou rozesety domky v obci a nahoře chatová osada, zachovala nádherná skalní step s mnoha zajímavými teplomilnými druhy rostlin a živočichů. Mezi rostlinami je nejnápadnější již v březnu kvetoucí koniklec celkokvětý (Pulsatilla grandis), jindy tu najdeme různé druhy kavylů,  kozinec vičencovitý (Astragalus onobrychis), chrpu chlumní (Cyanus triumfettii) a další rostliny a také hmyz. Více se dozvíte na informačních tabulích. Jedna je umístěna nad strání, druhá pod ní.

Z horní části stepi se otevírá zajímavý výhled na blízký kopec Santon a krajinu, která pamatuje bitvu u Slavkova.

V části chráněného území víceméně převažuje lesní porost. Dojem z přírody je poněkud zastřen hlukem z blízké dálnice.

Podle:

Informační tabule Velatická slepencová stráň pod chráněným územím. Březen 2014.


Umístění

GPS souřadnice

49°11'36.271"N, 16°45'22.424"E

Adresa

Velatice 664 05

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Velatice
Nadmořská výška
245 m.n.m. - 295 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha chráněného území je 0,6 ha. Bylo vyhlášeno r. 1988.
Kategorie chráněného území
Přírodní památka Velatická slepencová stráň

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice se jmenuje Šlapanice.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Velatic se nejlépe dostanete autobusem. Jezdí sem linka č. 701 ze zastávky Brno, Úzká (poblíž Hlavního nádraží) směr Mokrá. Vystupte ve středu obce na zastávce Velatice.

Příjezd osobním autem, parkování

Chráněné území si můžete prohlédnout shora nebo zespodu. Pokud chcete přijít shora, jeďte ze středu Velatic klikatou úzkou místní ulicí víceméně k jihu a auto zaparkujte asi 100 m před tím, než skončí asfalt. Pokud chcete přijít odspodu, parkujte na jižním (tj. dolním) okraji Velatic v malém asfaltovém "zálivu" při silnici čelem ve směru k dálnici vpravo.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Pokud nestojí na dolním okraji Velatic žádné vozidlo, může tu parkovat i autobus.

Přístup pěšky

Při parkování na dolním okraji Velatic je to k okraji chráněného území jen pár desítek metrů. Lávku přes Roketnici určitě uvidíte. Pokud parkujete na horním konci Velatic, dejte se polní cestou vzhůru k jihu. Z autobusové zastávky ve Velaticích jděte místní klikatou ulicí víceméně pořád k jihu. Doporučujeme nechodit uvnitř chráněného území a pouhou chůzí tím ničit botanické skvosty.

Příjezd na kole, parkování kol

Příjezd shora je možný podle popisu cesty pro auta nebo je možné parkovat s koly dole. Vede tu cyklotrasa 5132.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkářům doporučujeme vzít si doprovod, zaparkovat s autem na dolním konci Velatic a prohlédnout si chráněné území z polní cesty vedoucí pod ním.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu