Fořtův smrk v Dlouhé dolině nad Horní Lipovou

Neobyčejně vysoký exemplář, památný strom


Nedaleko Horní Lipové se slavnou železniční stanicí na Slezském Semmeringu turisté mohou vyjít na hlavní hřbet Rychlebských hor. Mnoho jich tak nečiní, Rychlebské hory přes svou nespornou atraktivitu jsou lidmi zapomenuty. A tak mnoho znalců české, moravské či slezské krajiny ani nezažilo osobní setkání s jedním z našich nejvyšších smrků.

Přímo pod železniční stanicí Horní Lipová známou z filmu o Aloisi Nebelovi teče potok Staříč. Jeho údolí využili stavitelé železnice k překonání stoupání mezi Jeseníkem a Ramzovským sedlem. Přímo v závěru zástavby Horní Lipové  vlak nad údolím Staříče překoná  protisměrný oblouk. Odtud se milovníci samoty vydávají na hlavní hřbet Rychlebských hor.

Jedna z cest z Horní Lipové vede přímo podél potoka Staříč. Asi 3 km od posledního domu dorazíte k vysokému smrku, který zázrakem přežil v okolním porostu.

Strom má impozantní vzhled a mohutný vzrůst. Okolní porosty přitom nejsou v dobrém stavu. Infikovala je dřevokazná houba  troudnatec pásovaný (Fomitopsis pinicola), která pravděpodobně napadla i pařezovou část tohoto smrku. Strom má starší mechanická poranění, spodek kmene je tlustý a kořenové náběhy velmi mohutné. Kmen  je dole nepravidelný, s žebry a prohlubněmi. Koruna smrku se rozvětvuje až výše nad zemí, což je důsledkem dřívějšího stavu, kdy strom rostl v zápoji korun v okolním porostu. V současné době se v okolí Fořtova smrku nacházejí nízké mlaziny. Strom je pravděpodobně za zenitem svého vývoje, jehlice jsou poněkud řidší, strom ale ještě plodí. Ochránci přírody ponechávají Fořtův smrk samovolnému vývoji.

Podle:    

http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/pstromy/index.php?frame&SHOW_ONE=1&ID=12524, 10. 11. 2015Umístění

GPS souřadnice

50°14'8.205"N 17°3'33.473"E

Adresa

Horní Lipová
Lipová-lázně 790 63

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Horní Lipová
Nadmořská výška
700 m.n.m.
Základní číselné údaje
Výška: 47 m (r. 2009) Obvod : 354 cm (r. 2009)

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice se jmenuje Horní Lipová (trať Šumperk - Jeseník).

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší zastávka autobusů se jmenuje Lipová-lázně, konečná. Jezdí sem autobusy z Jeseníku, autobusového nádraží, některé spoje i o víkendech.

Příjezd osobním autem, parkování

Doporučujeme parkování v blízkosti penzionu Pod Smrkem v Horní Lipové nebo ještě výše proti proudu potoka u železničního viaduktu.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Doporučujeme parkování v blízkosti penzionu Pod Smrkem v Horní Lipové 

Přístup pěšky

Od zastávky autobusů Lipová-lázně, konečná jděte údolím Staříče po modré značce cca 3 km proti proudu. Pokud půjdete ze železniční stanice Horní Lipová, nejdříve musíte do údolí Staříče sejít.

Příjezd na kole, parkování kol

Údolí Staříče je sjízdné na horském kole. Vřele doporučujeme. Moc daleko se ale nedostanete, v závěru údolí, a to již 400 m západně od Fořtova smrku se začíná silnice měnit v nesjízdnou prudce stoupající pěšinu.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář si musí pro návštěvu Dlouhé doliny s Fořtovým smrkem vzít doprovod (dlouhá vzdálenost, občasné nerovnosti a občasné větší převýšení).

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu