Pomník Leopolda Grabnera

Pomník jižně od obce Olomučany připomíná významného lesníka 19. stol.


Při červené a žluté turistické značce jižně od Olomučan v Moravském krasu si na jednom z palouků můžeme připomenout u pomníku Leopolda Grabnera jeho život zasvěcený lesnictví. Pomník je betonový a spočívá na kamenném (vápencovém) podstavci. Na přední straně pomníku je umístěna deska se jménem Leopolda Grabnera a roky jeho narození 1802, úmrtí r. 1864, třetím letopočtem je r. 1929, rok vybudování pomníku. Celý zbytek svislého předního pole pomníku vyplňuje vněmčině psaná Grabnerova myšlenka: "Velký vliv lesa na přírodu i člověka měli by majitelé lesa i lesníci v plné míře hodnotiti a proto při svých hospodářských počinech v lese uskutečnovati všechny zásady, kterými by byla šetrnost, trvalost a nepřetržitost lesní těžby zajištěna."

Jak se zdá, moravští lesníci už v 19. stol. dokázali definovat trvale udržitelný rozvoj, pojem, který byl s velkou slávou "objeven" na zač. 21. století a stal se moderním.

Na zadní straně je Grabnerova podobizna podle vyobrazení v časopise Österreichische Forst und Jagd Zeitung z r. 1909, str. 174 a překlad Grabnerovy myšlenky z průčelí do češtiny. Portrét zhotovený profesorem Josefem Opletalem byl kvůli poškození nahrazen v 60. letech 20. století kopií. 

Podle:

Truhlář, J. (2003): Památníky adamovských lesů, Primus Praha, s. 17


Umístění

GPS souřadnice

49°19'1.204"N, 16°40'41.604"E

Adresa

Olomučany 679 03

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Olomučany
Nadmořská výška
450 m.n.m.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávkou je Adamov zastávka. Odtud jděte 5 km po žluté značce. Část cesty vede do prudkého kopce.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobus číslo 230 jezdí na lince Blansko – Olomučany. Nejbližší zastávkou je Olomučany, točna 900 metrů od pomníku. Je to vhodné východiště pro výlet.

Příjezd osobním autem, parkování

S osobním autem lze parkovat v omezené míře při autobusové zastávce Olomučany, točna (horní část Olomučan).

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus může parkovat při autobusové zastávce Olomučany, točna (horní část Olomučan).

Přístup pěšky

Vede tudy červená turistická značka Rudice – Nový hrad – Vranov a žlutá turistická značka AdamovMáchův pomník Býčí skála. Pomník najdete 900 metrů jižně od jižního (tedy horního) okraje obce Olomučany zhruba 20 metrů od cesty.

Příjezd na kole, parkování kol

     Cesty na červené turistické značce jsou sjízdné na horských kolech, blízká lesní silnice z horního okraje Olomučan k Novému hradu je sjízdná i na silničním kole.
     Cesty na žluté turistické značce jsou také sjízdné, ale úsek od pomníku dolů do Josefova je krkolomný, zde jeďte raději po blízké silnici.

Poznámky pro vozíčkáře

     Vozíčkáři se sice k pomníku dostanou od autobusové zastávky Olomučany točna, ale musejí mít doprovod pro překonání poněkud většího stoupání po lesní silnici.

Rady a tipy

     Doporučujeme pěší okruh: AdamovFrantiščina huť – Josefov – Máchův pomník - Adamov.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu