Břenčák

Přírodní a přírodě blízké lesy ve skalách na levém břehu Brněnské přehrady u Veverské Bítýšky


Zatímco obec Veverská Bítýška (u Brna) leží v poměrně málo členité sníženině u řeky Svratky, pod obcí řeka Svratka vstupuje do sevřenějšího údolí. Pravý břeh je ještě asi 1 km pod obcí stále rovinatý, ale pod hranicemi zástavby je na levém břehu velmi příkrá stráň. Na povrch tu vystupují skalní výchozy tvořené především rudohnědým hrubozrnným slepencem, který vznikl usazením v řekách nebo v jezerech v prvohorách. Jednotlivé hrubé valouny ve slepenci jsou buď droby nebo vápence. Skály působí monumentálně, jsou až 15 m vysoké, vine se mezi nimi turistická stezka. Díky nepřístupnému terénu se zde udržely porosty blízké přírodnímu stavu. Jsme v přírodní rezervaci Břenčák, v poměrně rozlehlém území, kde jsou chráněny především dubové porosty nebo dubobukové porosty s jeřábem břekem, které jsou v této nadmořské výšce "doma", tedy rostou tu přirozeně.

Velmi bohaté je keřové patro, které tvoří brslen bradavičnatý, dřín jarní, ptačí zob obecný, skalník celokrajný, svída krvavá, řešetlák počistivý, hloh obecný. V podrostu kvetou bělozářka větevnatá, brambořík nachový, černýš hřebenitý, dymnivka plná, chrpa chlumní, lilie zlatohlavá, medovník meduňkolistý, prvosenka jarní, pryšec mnohobarvý, plicník měkký a smolnička obecná. V dutinách stromů hnízdí např. krutihlav obecný, lejsek bělokrký a lejsek šedý. Můžete tu spatřit i našeho největšího brouka roháče obecného.

Turistická stezka vede v dolní části svahu, který kopíruje zhruba po vrstevnici, místy stoupá či klesá. Nabízí zajímavé pohledy na hladinu přehrady a blízké rybníky. Po stezce chodí pěší turisté, jezdí tu i cyklisté, protože jízda po stezce v duši cyklisty mírně zvyšuje hladinu adrenalinu.

Na stezce bylo zaznamenáno docela velké množství konfliktů mezi cyklisty a pěšáky, byly stanoveny různé způsoby regulace (oficiální cyklistická trasa vede o několik set metrů výše ve svahu po široké lesní cestě). Jednu dobu si cyklisté přes Břenčák "pirátsky" vyznačili cyklistickou trasu sami. Za daného stavu nezbývá než apelovat na cyklisty - jízda přes Břenčák je singltrekem, který užívají i chodci. Cyklisté - buď sem nejezděte anebo při vzájemném vyhýbání berte ohled na toho zranitelnějšího, to je v tomto případě chodec.

Podle:

http://www.rezekvitek.cz/?idc=88, 28.11. 2012


Umístění

GPS souřadnice

49°16'3.882"N, 16°27'22.586"E (jižní okraj chráněného území)

49°16'45.961"N, 16°27'31.287"E (severní okraj chráněného území)

Adresa

Brno-Kníničky
Brno 635 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Kníničky
Nadmořská výška
230 m.n.m. - 378 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha chráněného území je 31,29 ha. Vyhlášeno bylo r. 1988.
Kategorie chráněného území
Přírodní rezervace Břenčák

Přístup

Příjezd vlakem

     Jeďte do stanice Brno hlavní nádraží nebo Brno-Královo Pole. Cestovat můžete také do železniční stanice Kuřim.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Z Brna hlavního nádraží jeďte nejdříve tramvají č. 1 nebo z Brna-Králova Pole nádraží jeďte trolejbusem č. 30 do zastávky Zoologická zahrada a zde se rozhodněte. Můžete jít pěšky po levém břehu Svratky  a pak podél přehrady nebo využít autobus 303 podél pravého břehu přehrady na trase Brno, Zoologická zahrada - Hrad Veveří - Veverská Bítýška. Vystupte na zastávce Lávka pod hradem.

Na přehradě Dopravní podnik města Brna provozuje lodní dopravu. Jízdní řád lodí: http://www.idsjmk.cz/jrady/lod.pdf.  Je dražší, pomalejší, ale atraktivnější než autobus. Přepravuje i jízdní kola. Vystupte na zastávce Skály, ale zajímavější je plout až do Veverské Bítýšky a vrátit se 11 km pěšky po levém břehu přehrady.

Příjezd osobním autem, parkování

     Nejbližší parkování je buď pod hradem Veveří nebo u campingu Hana ve Veverské Bítýšce.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

     Autobus můžete zaparkovat např. pod hradem Veveří.

Přístup pěšky

Z Brna-Bystrce, zastávky tramvají Zoologická zahrada: dlouhý výlet podél pravého břehu Brněnské přehrady, pod Junáckou louku po červené, pak po žluté značce, celkem na Břenčák 9,5 km, do Veverské Bítýšky k přístavišti celkem 11 km. Zpět jeďte lodí nebo až z Veverské Bítýšky, náměstí autobusem č. 303. Tento výlet můžete zkrátit o 1 km, pokud půjdete z Brna-Bystrce, přístaviště, nebo můžete vyrazit jen z parkoviště aut pod hradem Veveří, odkud je to na Břenčák jen 3 km.

Z Chudčic, zastávky autobusů Na Hrázi jděte kousek po silnici a pak zabočte vlevo přes potok na žlutou turistickou značku. Celkem na Břenčák asi 1,5 km.

Od campingu Hana musíte jít nejdříve na rozcestí značek u přístaviště Veverská Bítýška a pak po žluté značce. Cekem na Břenčák asi 1,5 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Cyklotrek přes Břenčák je adrenalinovou jízdou pro terénní jezdce. Obecně ale nelze jízdu doporučit všem, zvláště ne slabším povahám. Žádáme cyklisty, aby dávali pozor na pěší, jimž je stezka prvotně určena.  Značená cyklotrasa vede po relativně pohodlné lesní cestě nad Břenčákem.

Poznámky pro vozíčkáře

Pro vozíčkáře je stezka na Břenčáku nesjízdná.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu