Pomník Stanislava Kostky Neumanna v Bílovicích nad Svitavou

Památka na básníka, který v Bílovicích prožil nejkrásnější roky svého života


Stanislav Kostka Neumann žil v Bílovicích nad Svitavou v l. 1907-15 se svou druhou ženou, Boženou Hodačovou (tu si vzal ale až r. 1915). Pomník vytvořil r. 1964 Vincenc Makovský, shodou okolností bydlící tou dobou v nedalekých Obřanech, dnes městské části Brna. Druhým autorem pomníku je Vladimír Beneš. Nedaleká sokolovna s restaurací je staršího data, pochází z let 1926-27. Pomník stojí na křižovatce výletních cest, místu se odedávna říkalo Pastvá louka a od dob začátku turistiky bylo tradičním shromaždištěm výletníků. Dnes se tu křižují cyklotrasy 5 (Jantarová stezka) a 5005 (okruh okolo Brna).

Umístění

GPS souřadnice

49°14'44.376"N, 16°40'31.681"E

Adresa

Fügnerovo nábřeží 104
Bílovice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bílovice nad Svitavou
Nadmořská výška
225 m.n.m.
Základní číselné údaje
Pomník pochází z r. 1964.

Přístup

Příjezd vlakem

Do železniční zastávky Bílovice nad Svitavou lze přijet po železniční trati č. 260 buď od jihu z Brna nebo od severu od Blanska. Rychlíky v Bílovicích nezastavují.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Bílovic zajíždějí některé spoje autobusové linky č. 75 z Brna-Staré Osady, většina však končí v Obřanech. Zastávka v centru, kde doporučujeme vystoupit, se jmenuje Bílovice nad Svitavou, náměstí.

Příjezd osobním autem, parkování

Pokud chcete z Bílovic vyrazit na výlet, pak parkoviště pro osobní auta je přímo v centru obce naproti obchodnímu domu. Pokud nebudete mít štěstí na místo, jeďte ulicí k nádraží, tam lze místo pro parkování nalézt. Do začátku údolí nad sokolovnou, kde se nachází pomník S. K. Neumanna, sice není zákaz vjezdu, ale místo na parkování tam téměř není.

Pokud chcete skutečně jen vidět pomník a nic jiného, pak zaparkujte v jeho bezprostřední blízkosti u sokolovny .

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkoviště pro autobusy v Bílovicích nad Svitavou není. Je možno parkovat u sokolovny, ale pozor - velmi vysoké typy autobusů se nevejdou pod železniční podjezd (v. 3,8 m).

Přístup pěšky

Pokud přijedete vlakem, jděte od nádraží podél řeky k sokolovně, pokud přijedete autobusem, pak k sokolovně snadno dojdete také (sokolovna je na levém břehu řeky).

Příjezd na kole, parkování kol

Okolo bílovické sokolovny vede  mezinárodní cyklotrasa č. 5 (Jantarová stezka), oblíbená přístupová komunikace brněnských cyklistů do Moravského krasu. Najet v Brně na ni můžete např. na konečné tramvají v Maloměřicích. Odtud vede do Bílovic asfaltová cyklostezka. 

Také tu vede po asfaltové lesní silničce vzhůru údolím okolo Janáčkovy studánky cyklotrasa č. 5005 (Brněnské kolečko) značená bílým pásovým značením (levý břeh řeky). Tatáž trasa míří přes pravý břeh do Brna-Soběšic.

Poznámky pro vozíčkáře

Bílovice nad Svitavou vozíčkářům doporučujeme, vezměte si ale s sebou fyzicky silný doprovod, pokud nechcete zůstat jen u pomníku a tudíž u řeky.

Rady a tipy

K dalším túrám a vycházkám doporučujeme různé pamětihodnosti na levém břehu Svitavy nad pomníkem.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu