Kontaktní informace
objednavky@upm.cz
Dům U Černé Matky Boží je výraznou stavbou na pražské Královské cestě, samozřejmě ale do královských dějin nepatří. Stojí na bývalém pozemku barokního domu rytířů Granovských. Dodejme, že Jakub Granovský z Granova byl správce Ungeltu, uzavřeného prostoru u Staroměstského náměstí a zde r. 1558 získal dekretem císaře Ferdinanda I. významný pozemek. Dodnes na něm stojí palác nesoucí jméno jeho rodu (adresa Týn 1).
V letech 1911 – 1914 a pak i krátce po I. světové válce v Praze pracovala velmi aktivně skupina architektů a výtvarníků, kteří za neuvěřitelně krátkou dobu stihli připravit, uskutečnit a propagovat zcela nový umělecký styl - kubismus. Čelný představitel skupiny, architekt Josef Gočár, dům vyprojektoval, když mu bylo 31 let, jako první pražskou kubistickou stavbu. Objednavatelem byl Josef Herbst, stavba měla sloužit jako obchodní dům.
Josef Gočár stavbu pojal jako zcela kubistickou, což lze vidět na vstupním portálu, střešních vikýřích, mřížích ve vstupu a na schodišťovém zábradlí. Kubistická - v tomto případě geometrická iluzívní byla také vnitřní výmalba. Gočár navrhl rovněž interiér kavárny a vnitřní vybavení s mohutnými lustry a černým barem. Přesto, že Dům U Černé Matky Boží je stavba se železobetonovým skeletem a výraznou fasádou, zcela ideálně splynula s okolními, mnohem staršími domy.
Barokní soška Černé Matky Boží ze 17. století pocházející z původní výstavby byla zanesena do severovýchodního nároží.
Budova sloužila jako obchodní dům pouze do roku 1922, kavárna zanikla také v této době. Interiéry byly přestavěny na kanceláře. V 50. letech 20. století dům využíval podnik Výstavnictví, nikoli ale jako expoziční prostory.
Namále měla památka na začátku 90. let, kdy ji ministerstvo kultury dalo zástavy na rozjezd loterijní hry zvané Česká lotynka. Když projekt zkrachoval, byl dům pro stát zachráněn jen tím, že si na jeho vykoupení ze zástavy vzal Státní fond kultury úvěr od Komerční banky.
V letech 1993–1994 došlo ke zdařilé kompletní rekonstrukci domu podle projektu Karla Pragera. Mj. byla dostavěna i část prosklené střechy podle Gočárova návrhu, který nebyl původně uskutečněn. Kavárna
v prvním patře byla otevřena v roce 2002.
Současným uživatelem (v nájmu) čtyř podlaží nad kavárnou je Uměleckoprůmyslové muzeum. Ve dvou patrech (2. a 3.) je umístěna stálá expozice
Český kubismus, v dalších patrech jsou příležitostné výstavy a prostory, kde se konají programy pro školy. Při prohlídce expozice si návštěvník učiní o kubismu naprosto odpovídající dojem. Jedná se o unikátní, ryze český umělecký směr, který za velmi krátkou dobu jen 11 let trvání významně ovlivnil architekturu a malířství.
Otevřeno: út 10 - 19, st - ne 10 - 18.
Základní vstupné: 150 Kč, školy mají vstupné podstatně levnější, organizované skupiny mají slevy.
Vstupy pro skupiny, výklad a programy pro školy je nutno objednat nejméně týden předem.
Podle:
https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C5%AFm_U_%C4%8Cern%C3%A9_Matky_Bo%C5%BE%C3%AD, 27. 10. 2017
http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/dum-u-cerne-matky-bozi-%e2%80%93-nejstarsi-kubisticky-d..., 27. 10. 2017
http://www.czkubismus.cz/dum-u-cerne-matky-bozi, 27. 10. 2017
Umístění
50°5'13.094"N, 14°25'31.977"E
Adresa
Ovocný trh 19Praha 1 - Staré Město
Praha 110 00
- Katastrální území
- Staré Město
- Nadmořská výška
- 194 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Dům byl postaven r. 1912.