Barokní most ve Žďáře nad Sázavou

Vzácná technická památka dodnes slouží běžnému automobilovému provozu


Silnice, která vede z centra Žďáru nad Sázavou na sever do Ždírce nad Doubravou má očíslování i parametry I. třídy. Řidičům se po ní dobře jede, cyklisté ve Žďáře používají nádhernou cyklostezku, která vede podél hlavní komunikace, druhá pak vede podél Sázavy. U kláštera všechna auta musejí zvolnit tempo. Řidiči přejíždějí přes barokní most, technickou památku, kterou není možno upravit současným potřebám, zejména co se týče šířky průjezdného profilu.

Barokem jakožto slohem v našich zemích je poznamenáno i mostní stavitelství. Vodní toky byly překonávány zdobnými, monumentálními díly. Několik z nich bylo postaveno i na Vysočině, připomeňme například most v Náměšti nad Oslavou.  A most ve Žďáře je rozhodně také typickým příkladem barokního umění.

Byl postaven v roce 1761 na místě dřívějšího dřevěného mostu přes Stržský potok mezi Konventním a Bránským rybníkem. Hlavní zásluhu na stavbě má iniciativní klášter pod Zelenou horou a opat Bernard Hennet. Most postavený především jako součást přístupové cesty ze Žďáru ke klášteru je vybudován ze žulových kvádrů a tvoří jej tři mostní oblouky s rozpětím 8 metrů. Od roku 1701 stojí jižně od mostu sloup s postavou sv. Jana Nepomuckého, každá z plastik sochařské výzdoby mostu stojí taktéž na vysokém podstavci. Směrem od města vpravo na dopravu od r. 1766 shlíží sv. Metoděj, a již dříve od r. 1761 sv. Pavel, sv. Vojtěch a sv. Bernard. Na levé straně provoz hlídá sv. Cyril, sv. Jan, sv. Mikuláš a sv. Benedikt. Podotkněme, že se nejedná o originály. Ty byly sejmuty a nahrazeny kopiemi při celkové rekonstrukci památky v l. 2008-9.

Most od svého vzniku až po dnešní dny slouží svému účelu, tj. dopravě. Je po něm vedena silnice I. třídy č. 37. Nevyhovuje pouze jeho šířka pro oboustranné míjení velkých vozidel a vzhledem k situaci v okolí nelze komunikaci vést jinudy a ani nelze těleso mostu rozšířit.

Podle:

http://libri.cz/databaze/mosty/heslo.php?id=1157, 5. 1. 2015

http://www.toulejse.cz/tipy-na-vylety/mosty/kraj-vysocina/zdar-nad-sazavou/kamenny-most-ve-zdaru-nad..., 5. 1. 2015

Sedlák, J. (1982): Významné památky okresu Žďár nad Sázavou, Okresní památková správa Žďár nad Sázavou, nestránkováno, heslo Žďár nad Sázavou II., most se sochami











Umístění

GPS souřadnice

49°34'52.008"N, 15°56'9.828"E

Adresa

Santiniho
Žďár nad Sázavou 591 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Zámek Žďár
Nadmořská výška
571 m.n.m.
Základní číselné údaje
Délka mostu je 40 metrů, šířka 6 metrů.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice je Žďár nad Sázavou. Zastavují tu všechny vlaky na trati Brno - Havlíčkův Brod a také sem zaúsťuje trať z Tišnova přes Nové Město na Moravě.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší zastávka autobusů v těsné blízkosti mostu se jmenuje Žďár nad Sázavou, zámek. Zastavují tu linky městské hromadné dopravy č. 1, 2, 6, 7 a linky mířící z města na sever, tedy do Svratky, Krucemburku a Chotěboře. Autobusové nádraží se nachází u železniční stanice.

Příjezd osobním autem, parkování

Naproti zámku, v těsné blízkosti mostu, můžete zaparkovat na prostorném parkovišti.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Naproti zámku, v těsné blízkosti mostu, můžete zaparkovat na prostorném parkovišti.

Přístup pěšky

Památku si můžete pohodlně prohlédnout např. z blízkého parku. Začíná tu naučná stezka. Pokud byste chtěli fotit most z různých pohledů, dejte pozor na projíždějící vozidla.

Příjezd na kole, parkování kol

Pro cestu z centra města můžete využít cyklostezku, které vede podél hlavní silnice. Přímo na mostě ale dejte velký pozor na hustý provoz motorových vozidel.

Poznámky pro vozíčkáře

Památka je běžně dostupná pro prohlídku např. z blízkého parku. Přímo po mostě ale jízdu vozíčkářům nedoporučujeme vzhledem k velké frekvenci motorové dopravy.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu